Yaşlanma Karşıtı Soğutma Tedavileri

0
144

Yorgun gözleri dinlendirmek için buz küpleri kullanmak, kan dolaşımını iyileştirmek için stresli bir günün ardından soğuk bir duş almak ya da buz gibi sulara balıklama atlamak… Bu yöntemlerin sizce de yaşlanma karşıtı etkileri olabilir mi? Gelin arkasındaki bilime beraber bakalım.

Cildinizi herhangi bir şekilde soğuğa maruz bırakmak, vazokonstriksiyon olarak bilinen kan damarlarının daralmasına yol açar, bu nedenle cildinizin alt tabakasındaki küçük damarlar ve arterler küçülür ve daha az fark edilir hale gelir. Bu sayede cildinideki koyu halkalar ve mor renk azalır.

Bununla da bitmedi; kan damarlarının kasılması ve genişlemesi cilt üzerinde dalgalanma etkisine sahiptir, bu cildi sıkılaştıran minimal cilt kasılmalarına neden olur. Bu yüzden gevşeklikle ilgili ince çizgileriniz varsa, buz tedavileri ile azalabilirler. Vazokonstriksiyon etkisinden sonra, cildin yüzeyinde oksijen ve besin tedarikini artıran vazodilatasyon meydana gelir ve bu da cildinize ışıltı verir.

Buzdolabında soğutulan ve daha sonra yüze yerleştirilen yüz maskeleri, cilt üzerinde buzla benzer bir etkiye sahiptir. Genellikle terapötik etki için bazı miktarlarda topikal ve antioksidan içerirler. Bu maskeler, lazerler, peelingler ve IPL gibi sıcak tedavilerden sonra cildi yatıştırmak için çok iyidir. Kendi başlarına bir tedavi olduklarını söyleyemesek de, sıcak ve iltihaplı cildi yatıştırmak için gerçekten iyi birer araç olduklarını söyleyebiliriz.

Buz silindirleri, kullanımdan önce soğutmanızı gerektiren ve cildiniz üzerinde kaydırarak çalışan su ve jel ile dolu el cihazlarıdır. Cildinize uygulayacağınız buz ile benzer etkilere sahiptirler, ayrıca morlukları yatıştırmak ve peeling sonrası iltihap ile kızarıklığı azaltmak için idealdirler. Bunun gibi soğuk terapiler, makyajın altındaki genişlemiş gözeneklerin görünümünü en aza indirir, böylece yüzünüz daha pürüzsüz görünür.

Cildi soğutmak için uygulanan maddelerden biri de sıvı azottur. Sıvı azot son derece soğuktur ve canlı dokuyu dondurur. Siğillerde ve çeşitli cilt problemlerinde tedavi için küçük miktarlarda uygulanmasının etkili olduğu kanıtlanmıştır. Enflamasyonu azaltmak ve cildi nazikçe pul pul dökmek için de kullanılabilir. Bununla birlikte, riskleri de vardır, cilt üzerinde çok uzun süre tutulursa cilt pigmentasyonu sorunlarına neden olabilir.

Popüler soğuk vücut tedavilerinden bir diğeri de, noninvaziv bir yağ azaltma teknolojisi olan CoolSculpting’dir. Mide bölgesi ve kollardaki problemli yerlerde yağları kalıcı olarak azaltmak için kullanılır. İşlem yapılacak bölge küçük ve yağ miktarı az ise yapılan uygulamadan memnun kalma olasılığınız artar.

Gördüğünüz gibi soğuk uygulamaların, yaşlanmanın getirdiği bazı problemleri çözdüğü apaçık ortada. Yaza yaklaştığımız şu günlerde, gerçekten en kolay olanları denemeye ne dersiniz?

Tabi şunu da unutmamak gerekir: bu konularda deneyimli değilseniz veya soğuk uygulamada sorun çıkarabilecek bir rahatsızlığınız varsa bunları dikkatli uygulamalı, mümkünse bir uzmana danışmalı veya uygulatmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here