Gülüş tasarımı

0
880

Son zamanlarda, gülüş tasarımı olarak bilinen estetik tedavi oldukça büyük bir popülerlik kazanmış durumda. Estetik gülüş tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; gülüş tasarımının kişiye özgü olmasıdır.

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik gülüş tasarımında kişilerin, kendisine hangi gülüşün özgü olup olmayacağını öğrenmesi gerekiyor. Bir çok kişi bu konuda yanılgıya düşüyor ve estetik tedavi sonrasında tatmin olmayacakları sonuçlar ortaya çıkıyor. Alanında uzman bir doktor ile gerçekleştirilecek estetik gülüş tasarımında yanılgı payı neredeyse yok diyebiliriz. Gülüşünüzün ömür boyu sizinle kalacağını bilmeniz ve bu konuda iyi bir karar vermenizi öneriyoruz.

Estetik gülüş tasarımı tedavisinde, dişlerdeki şekilde ve boyut bozuklukları ortadan kaldırılmaktadır. Bu tedavi sırasında, diş etlerinde de gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Gülüş tasarımı sadece dişler olarak ele alınmamalıdır. Diş etlerindeki estetik dokunuşlar, iyi bir görünüm için büyük önem taşımaktadır. Bu durumda, pembe ve beyaz estetiğin birbirini tamamlayan çok önemli bir unsur olduğunu söyleyebiliriz.

Diş estetiği tasarımı yapılırken, her bir dişin diğerine göre uyumlu olması çok önemlidir. Dişler arasında en ve boy oranlarının kusursuz bir biçime sahip olması gerekiyor. Uyumsuz olarak gerçekleştirilen tedaviler, estetik bir görünüm yansıtmayacağı gibi; kişileri de bir hayli mutsuz etmektedir.

Estetik gülüş tasarımında önemli aşamalar vardır!

Gülüş tasarımı olarak planlanan tedavi, bir çok farklı aşamalardan geçerek tamamlanır. Bu aşamada kişilerin sabırla tedaviye devam etmesi gerekmektedir. Tedavi aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ortodonti ile diş dizisinde oluşan bozukluklar giderilmektedir.
  • Diastema kapatma yöntemi kullanılarak hastanın dişleri arasındaki boşlukları kapatılır.
  • Diş etinde meydana gelmiş olan problemler ve seviye düzensizlikleri tamamen ortadan kaldırılır.
  • Dişlerle dudak/yanak arasındaki uyum önem arzettiğinden, bu konuda da özel bir tedavi sağlanır.
  • Kırık ya da çapraşık dişler var ise; laminate veneer, seramik veneer ya da zirkonyum veneerler ile tedavi edilir.
  • Kırık olan dişler kesilmeden, estetik kompozit restorasyonlarla amaca uygun biçimde restore edilir.
  • Renk bozukluğu olan dişlerin tümünde beyazlatma yapılır.
  • Eğer eksik dişler varsa, yerlerine implantlar ya da köprü protezleri yapılarak eksiksiz bir diş dizisi ortaya çıkarılır.
  • Son aşamada da gerekli görülür ise, botoks ve dermal dolgu işlemleri uygulanabilir.

Kişiler nelere dikkat etmeli?

Gülüş tasarımı tedavisindeki ilk muayenede, hastanın gülümsemekten kaçınması ya da gülümserken ağzını kapatıyor olması bu tedaviye ihtiyacı olduğunun en büyük göstergesidir. Genellikle birbiriyle uyumlu olmayan ve bozuk bir dizeye sahip dişlerde bu ihtiyaç ön plana çıkmaktadır. Diğer bir çoğunluk ise, diş etlerindeki bozukluklardan kaynaklanan taleplerdir. Gülüş estetiği tedavisini amaçlıyorsanız, doğru bir hekime muayene olarak; ağız yapınıza en uygun gülüş tasarımını gerçekleştirmeniz mümkün. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi; gülüş tasarımının kişiye özgü olması için ön incelemeler büyük önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here