Çene Estetiği Nedir ve Çene Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

0
314

Çene yapısı ve görünümü, yüzün nasıl göründüğünü direk etkileyen en önemli detaydır. Ince ve sivri çene yapısı olan insanlarla geniş kare gibi çene yapısı olan insanların görünümleri tamamen farklıdır. Çiğneme ve yeme fonksiyonlarını, konuşma şeklini hatta sesi etkileyen çene yapısını değiştirmek için çene estetiği ameliyatları uygulanmaktadır. Çene estetiği tam olarak nedir, kime ve nasıl yapılır birlikte bakalım.

Çene estetiği nedir?

Çene estetiği ameliyatı ikiye ayrılır, birincisi fonksiyonel bozukluklardan kaynaklı ısırma ve çiğneme hareketlerini etkileyen fiziksel bozuklukları gidermeye yönelik ameliyat. Bir diğeri ise tamamen estetik görünüm açısından tercih edilen çene estetiği ameliyatıdır. Çene yapısı bozuklukları için uygulanan ameliyatlarda iyileşme süresi ve işlem süresi daha fazladır. Diş doktorlarının kontrolünde gerçekleşen bu çene ameliyatları estetik cerrah tarafından ya da çene cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilebilir.

Estetik çene ameliyatı ise tamamen çene şeklinin, uzunluğunun ya da genişliğinin kişi tarafından beğenenilmemesi gibi görünüm nedenleri ile yapılır. Çene ucunun olması gerekenden daha önde ya da daha arkada olması durumu en çok karşılaşılan durumdur. Genelde bu çene yapısına müdahale ederken sadece çene ucuna operasyon yapılır. Çene ucu estetiği olarak adlandırılan bu uygulama, diğer çene ameliyatlarına göre daha basittir. Çene ameliyatının ne kadar zor ya da detaylı olması çene kemiğine yapılan müdahaleye bağlıdır. Son zamanlarda çenedeki minik kusurları gidermek için tercih edilen yöntemlerden biri de ameliyatsız çene estetiği yöntemleridir. Bunların içerisinde çene botoksu, dolgu gibi uygulamalar vardır. 

Çene estetiği neden önemlidir?

Çene yapısı ve görünümü sizin daha genç ya da yaşlı görünmenize neden olabilir. Aynı şekilde yine çenenin altında sarkıklık olması, çenenin fazla önde ya da geride olması görününümünüzü tamamen değiştirir. Bu nedenle çene estetiği daha genç görünmek isteyenler için oldukça önemlidir. Çehrenizi değiştirmek için yapabileceğiniz ilk iki estetik operasyon; çene ve burun estetiğidir.

Çene ameliyatı nasıl yapılır?

Çene estetiği ameliyatında alınmak istenen sonuca göre farklı yöntemler kullanılabilir. Şöyle ki ortodontik bir tedavinin parçası olarak yapılan ameliyatla çene törpüleme ameliyatı tamamen farklıdır.

Çene estetiği ağız içerisinden kesi ile ya da çene altında, çene çevresindeki kırışıklar içerisinden kesi ile yapılır. Hangi yöntemi tercih edeceği doktorun seçimine kalmıştır. Ağız içerisinden yapılan kesiler ameliyat sonrasında hiç iz bırakmadığı için daha çok tercih edilir. Ancak bu durumda alt dudakta minik bir hissizlik kalabilir. Bunu göze almak istemeyen hastalar için doktoru çene dışından kesi uygulamayı tercih eder.

Ağız içerisinden ya da uygun bir yerden kesi uygulanarak çeneye verilecek şekle göre implantlar uygulanır. Eğer çenenin küçültülmesi gerekiyorsa çene kemiği törpülenir, kıkırdak dokulardan gereken kısımlar kesilerek ayrılır.

Çene estetiği ameliyatı hakkında sıkça sorulan sorular?

Ameliyat süresi ve sonrası : Çene estetiği ameliyatının süresi uygulanacak yöntemlere göre 1 ile 3 saat arasında değişmektedir. Genel anestezi altında yapılan ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyon gelişme riskine karşın hastaların bir gece hastanede kalması önerilir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci: çene ameliyatı sonrasında bir hafta kadar çene çevresinde ciddi şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bu çok doğaldır, bir hafta sonrasında tüm şişlikler ortadan kalkmış olur. Ağız içerisindeki kesiler bir haftada iyileşmeye başlar. Onlar iyileşene kadar yemeklerden sonra ağız içi temizliği çok önemlidir. Bu bir haftalık süreç içerisinde çiğneme sorunu olabilir. Dudaklarda ve özellikle de alt dudakta hissizlik de olabilir. Sonrasında hızla geçecektir.

Çene estetiği ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Ağız içerisinde kesi oluşturarak yapılan estetik ameliyatlarda kesi izi kalmaz. Ancak çene üzeri kenarı ya da altından kesi oluşturularak yapılan ameliyatlarda iz kalma ihtimali söz konusu olabilir.

Çene estetiği ameliyatı fiyatları

Çene estetiği fiyatları hastanın çene yapısına, oluşturulmak istenen çene şekline ve doktora göre değişmektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki çene estetiği ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Uzman bir estetik cerrah tarafından yapılması gereken ciddi bir uygulamadır.

Büyük çene mi küçük çene mi?

Genelde hastalar bu soruyu sorarlar çene büyük mü olmalı yoksa küçük mü? Çene yapısı kişiseldir, kişinin yüzüne göre uygun bir şekilde olmalıdır. Büyük ya da küçük olmasından ziyade doğal olması önemlidir. Bazı geniş yüzlerde daha geniş çene yapısı uygun olurken bazı küçük yüzlerde daha ince çene yapısı uygun olur. 3d modelleme teknolojileri sayesinde artık çene yapınızın ameliyat öncesinde nasıl olması gerektiğine, ameliyat sonrasında nasıl görüneceğine birlikte karar verebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here