Hidroksiklorokin ilaç nedir? Hidroksiklorokin hangi hastalıklarda kullanılır?

0
468

Yeni tip koronavirüs COVID-19 tedavisinde de kullanılan ve hidroksiklorokin sülfat olarak da bilinen hidroksiklorokin ilaç nedir? Hidroksiklorokin hangi hastalıklarda kullanılır? Hidroksiklorokin içeren ilaçlar hangisidir?  İşte hidroksiklorokin hakkında bilinmesi gerekenler…

Hidroksiklorokin ilaç nedir? Hidroksiklorokin hangi hastalıklarda kullanılır?

Hidroksiklorokin sülfat olarak da bilinen hidroksiklorokin ilaç sıtma hastalığı ve eklem iltihabı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yeni tip koronavirüs COVID-19 tedavisinde de kullanılan hidroksiklorokin ilaç Türkiye’de reçete ile satın alınabilir. 

Hidroksiklorokin içeren ilaç hangileridir?

Hidroksiklorokin olarak bilinen ilacın adı Plaquenil’dir. 155 mg’lik tabletler halinde satılır. Türkiye’de ve dünyanın neredeyse tamamında bu ilacın satışı reçeteye bağlanmıştır. 

Hidroksiklorokin hangi hastalıklarda kullanılır?

Hidroksiklorokin ilaç eklem iltihabı, sıtma ve yeni tip koronavirüs COVID-19 tedavisinde kullanılmaktadır. 

Kimler hidroksiklorokin kullanabilir?

Hidroksiklorokin her yaştan insanın kullanımına uygundur. Hamile anneler ve emziren anneler de hidroksiklorokin kullanabilir.

Kimler hidroksiklorokin kullanamaz?

Sedef hastalığı olan kişiler hidroksiklorokin ilaç kullanamaz.

Hidroksiklorokin ilaç nasıl satın alınır?

Hidroksiklorokin kullanacak olan kişilerin seyahat geçmişi ve hastalık belirtileri incelenir. Sıtma tehlikesi olan bir ülkeden yakın zamanda dönen kişiler bu durumu doktorlarına bildirmelidir. Doktorun uygun görmesi durumunda kişiye hidroksiklorokin ilaç reçete ile yazılır. 

Yeni tip koronavirüs COVID-19 tedavisinde de kullanılan hidroksiklorokin ilaç dünyanın neredeyse her yerinde salgın tedavisi önceliği sebebiyle reçete ile edinilir. Yeni tip koronavirüs COVID-19 teşhisi konan kişilere Türkiye Sağlık Bakanlığı gerekli gördüğü durumda bu ilacı temin eder.

Hidroksiklorokin ilaç hangi ülkelerde sıklıkla kullanılır?

Hidroksiklorokin ilaç genellikle sıtma hastalığının yaygın olduğu ülkelerde kullanılır. Özellikle Sahra altı Afrika, Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Karayipler’de hidroksiklorokin ilaç kullanımı yaygındır. Hidroksiklorokin ilaç sivrisinekler sebebiyle bulaşan ve sıtmaya yol açan bir parazit türüne karşı savaşır. Sıtma hastalığı riski olan ülkelere seyahat edecek kişilerin Sağlık Bakanlığı’na bağlı Seyahat Sağlığı internet sitesini ziyaret etmeleri önerilir.

Hidroksiklorokin ilaç başka ilaçlarla beraber kullanılır mı?

Hidroksiklorokin ilaç başka ilaçlarla kullanılması durumunda sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple hidroksiklorokin ilaç kullanacak olan kişilerin doktora kullandığı başka ilaçları da bildirmesi zorunludur. 

Hidroksiklorokin ilaç yan etkileri nedir?

Hidroksiklorokin ilaç kullanımına bağlı yan etkiler şunlardır:

  • Karın ağrısı
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş ağrısı

Hidroksiklorokin ilaç kullanımına bağlı yan etkiler herkeste ortaya çıkmayabilir. Hidroksiklorokin ilaç kullanılmadan önce yeterli gıda tüketilmelidir. İlaç tok karnına kullanılır. 

Hidroksiklorokin ilaç ne kadar süre ile kullanılmalıdır?

Hidroksiklorokin ilacın kullanım süresine bağlı bir araştırma bulunmamaktadır. Fakat uzun yıllar boyunca yüksek dozda hidroksiklorokin ilaç kullanımının retinopati adı verilen ve son derece nadir görülen bir hastalığa yol açtığı bilinmektedir. 5 yıl ve daha uzun süre hidroksiklorokin ilaç kullanan kişilerin düzenli olarak göz muayenesi yaptırması gerekmektedir.

Sonuç olarak: her ilaç gibi hidroksiklorokin içeren ilaçları da asla kendi başınıza kullanmayın. Mutlaka bir doktor tarafından reçete ve tarif edilmiş ise kullanın.

Yeni tip koronavirüs COVID-19 belirtileri nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here