Sırttaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

0
1983

Sırtta çıkan sivilceler geçse bile izi kalabilir. Gece elbisesi ya da gelinlik giyeceklerin en büyük problemlerinden biri olan sırttaki sivilce izleri hem doğal yöntemler ile hem de cilt lekesi tedavi yöntemleri ile geçebilir. Sivilce leke tedavisinde en etkili doğal yöntemler nelerdir?

Limon suyu tedavisi

Limon suyu, genel olarak akne tedavisinde ve izlerini geçirmede kullanılan doğal bir sudur. Limon suyu içerisindeki c vitamini ve sitrik asit var olan sivilcelerin kurumasını, kurumuş olanların da izlerinin kaybolmasına yardımcı olur. Bu yöntemi uygulamadan önce sırtınızın tamamen temiz olmasına dikkat edin.  Taze sıkılmış limon suyunu pamuk ile sivilce lekelerine uygulayın. Bir süre bekleyip yıkayın ve kurulayın. Limon suyu kürü yaptıktan sonra sırtınıza güneş gelmemesine özen gösterin.

Sivilce izlerine Zeytinyağı kürü

Zeytinyağının iyi gelmediği şey yoktur. Yüzdeki sivilce izlerini geçirmek için kullandığımız zeytinyağını aynı şekilde sırttaki sivilce izlerini geçirmek için de kullanabilirsiniz. Doğal soğuk sıkım zeytinyağını sırtınıza sürdükten sonra iyice emmesi için bekleyin. Sonrasında fazla yağı bir havlu ile silip güne devam edebilirsiniz. Bunu haftada bir kaç kez yapabilirsiniz.

Sırttaki sivilce lekeleri için krem var mıdır?

Her tarz lekeyi tedavi edebilen çeşitli kremler vardır. Sivilce kremlerinin ağırlıklı olarak antiseptik özellikleri olan kremler olması gerekir. Ayrıca sivilce izi geçirme konusunda içeriğinde antibüyotik olan kremlerin daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Hangi kremi kullanmanız gerektiğine karar vermek için doktorunuza görünmeniz gerekir. Çünkü bazen ağız yoluyla alınan ilaçlar da bu tedavinin bir parçasıdır.

Sırttaki sivilceler için sabun önerisi

Sabunlar, özellikle de doğal sabunlar her ne kadar faydalı olsa da cildi kurutur. Normalden daha fazla nemlendirici sürmenizi gerektirebilir. Eşek sütlü sivilce sabunu ya da badem sütlü sivilce sabunu diye satılan ürünlerin sırtınızdaki sivilceleri tamamen geçirmesi söz konusu olmaz. Sivilceleri kurutabilir ancak izlerinin geçmesi için farklı yöntemler denemek gerekir.

Sırttaki sivilce lekeleri için ilaç kullanılır mı?

Bazı sivilceler büyük ve iltihaplı olabilir. Bu sivilceler zamanla yara haline gelip iyileştiğinde bile derin iz bırakabilir. Bu sebeple bu tarz durumlarda antibüyotik etkili ilaçlar kullanmak gerekir. Sivilcelerinizi iyileştirmek için ilaç kullanmanız gerekiyorsa bunu mutlaka doktorunuz söylemelidir. Kesinlikle uzman bir doktor vermedikten sonra herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Sırttaki sivilcele lekeleri nedenleri nelerdir?

Tıpkı yüzdeki sivilceler gibi sırttakiler de hormonlar, yağlar ve fiziksel özelliklere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yüz sivilceleri daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkıp yetişkinlik zamanında genelde yok olsa da sırttaki sivilceler yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Geçtiğinde bile izi kalan bu sivilceleri yağlı güneş kremleri, aşırı güneş ışığına maruz kalma, çok yağlı ve baharatlı bir şekilde beslenme de tetiklemektedir.

Surattaki sivilce izleri nasıl geçer?

Sırtınız için uyguladığınız yöntemleri yüzünüz için de uygulayabilirsiniz. Dermokozmetik ürünler ile bu süreci hızlandırmak isterseniz dermotoloğunuza görünebilirsiniz. O size en uygun malzemeleri önerecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here