Bazı Cilt Problemleri İçin Uygulayabileceğiniz En İyi Maskeler

0
159

Cilt sorunlarınızla başa çıkmak için cildinize uygun, düzenli cilt bakımları yanında, maskeler de en iyi yardımcılarınızdan biridir. İhtiyacınıza uygun maskeyi bulabilmenizin yoluysa hangi içeriğin size yardımcı olabileceğini bilmekten geçiyor.

Eşit cilt tonu için: Hiperpigmentasyon olarak da bilinen düzensiz cilt tonu, kirlilik, zararlı UV ışınlarına maruz kalma, akne izi ve hormon seviyelerindeki değişiklik gibi faktörlerden kaynaklanır. Cilt tonunuzu eşitlemek istiyorsanız, glikolik asit (ölü cilt hücrelerini yok etmek, yara izi ve renk bozulmasını tedavi etmek için), C ve E vitaminleri (melanin üretimini ve UV ışınlarının neden olduğu hasarı azaltmak için), niasinamid (pigmentasyonu azaltmak, cilt hücresi döngüsünü teşvik etmek ve cildi aydınlatmak için) ve retinol (güneş hasarını onarmak, renk değişikliğini tedavi etmek, cildi pürüzsüzleştirmek ve aydınlatmak için). 

Kızarıklığı yatıştırmak için: Kızarıklık sorunu yaşıyorsanız, ana bileşenlerinden birinin niasinamid olduğu bir yüz maskesi kullanabilirsiniz.  B3 vitamini formu olan niasinamid, birçok faydasının yanında iltihaplanmayı azaltmaya, yenilenmeyi hızlandırmaya, cildi aydınlatmaya ve akne izlerini yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. 

Siyah noktaların çıkarılması için: Uzmanlar siyah noktaların çıkarılması için salisilik asit içeren kil maskelerini öneriyor. Bunun altında ise kaolin kilinin siyah noktaların başlıca nedeni olan aşırı sebumu (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) temizlemek için etkili olan salisilik ve glikolik asit kombinasyonuna sahip olması yatıyor. 

Gözenekleri küçültmek için: Cadı fındığı ve yeşil çay gibi doğal büzücü bileşenler içeren çamur maskeleri, gözenek problemine karşı aradığınız çözüm.

Pigmentasyonu tedavi etmek için: Bu konuda unutulmaması gereken en önemli şey pigmentasyon sorununun yüzde yüz çözülemediğidir.  Ancak yine de pigmentasyon görünümünü ve hasarın çoğunu azaltabilmeniz mümkün. Pigmentasyonu hafifletmek için; meyan kökü ekstresi, cilt gözeneklerinin çözülmesini ve sıkılaşmasını sağlamak için; azelaik asit, C vitamini ve kojik asit içeren yüz maskeleri işinize yarayabilir. Ölü hücreleri yok etmek ve cilt hücresi döngüsünü teşvik etmek için ise glikolik asit veya diğer alfa ve beta hidroksi asitlerle formüle edilmiş maskeler kullanabilirsiniz.

Yaşlanma karşıtı faydalar için: Cildin doğal bariyerini güçlendirdiği, derin nemlendirme sağladığı ve ince çizgilerin görünümünü azaltabildiği için skualen içeren yüz maskeleri bu konuda başvurulabilecek yardımcılardandır. Retinol, bakuchiol, glikolik asit veya peptitlerle formüle edilen maskeler, kolajen ve elastin liflerinin üretimini teşvik ettikleri, cilt tonunu geliştirdikleri ve parlaklığı artırdıklarından en iyi seçeneklerdendir.

Ancak bu maskeleri kullanırken de aklınızdan çıkarmamanız gereken birkaç önemli şey var;

Doğru kullanın. Yüksek etkili peeling maskeleri haftada sadece bir veya iki kez kullanılmalıdır.  Bunun yanında cilt yatıştırıcı nemlendirici maskeler cilt üzerinde çok daha nazik bir etkiye sahip olduğundan istenirse her gece kullanılabilir.

Dengeli bir cilt bakımı rutini izleyin. Daha önce de belirtildiği gibi, maskeler tek başına yeterli değildir. Düzenli cilt bakımı çok önemlidir. Probiyotik, hyaluronik asit, peptit, antioksidan ve hidratör gibi temel bileşenleri içeren temizleyici, iki güçlü serum ve bir SPF içeren dengeli, sonuç odaklı günlük cilt bakım rutini gereklidir.

Cildinizi aşırı yüklemeyin.  Cildinizi dinlemeniz ve aynı anda çok fazla maske veya ürün kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı beslenin. Yedikleriniz, nasıl göründüğünüz konusunda büyük bir rol oynar. Doğal olarak parlayan, sağlıklı bir cilt için avokado, brokoli, biber, çilek, ceviz, ayçiçeği tohumu ve yağlı balık gibi antioksidan açısından zengin gıdalarla beslenmeyi ve bol su içmeyi unutmayın. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here