Cildinizi Beyazlatmak İster misiniz? Cilt beyazlatıcı doğal yöntemler

0
917

Asyalı özellikle de Güney Koreli kadınların başlattığı beyaz cilt modası hız kesmeden devam ediyor. Bir tarafta daha bronz olmak için elinden geleni yapan kesim, diğer tarafta ise daha beyaz olmak için güneşten köşe bucak kaçanlar. Peki hangisi daha sağlıklı?

Cilt beyazlatma ya da bronzlaşma

Güneş ışınlarının cildi yaşlandırdığı yapılan tüm araştırmalar ile kanıtlandı. Solaryum gibi yapay ışınların ise cilde tamamen zararlı olduğu biliniyor. D vitamini kaynağı güneşin günde 10 dakika kadar alınması bile yeterli iken altında saatlerce kalmak çok ciddi cilt sorunlarına sebep olabiliyor. Özellikle yüzde oluşan cilt lekelerini sonradan geçirmek çok zor.

Dermokozmetik bir çok ürün cilt beyazlatma işlemlerinde kullanılıyor. Cilt lekesi tedavi yöntemleri de genelde cildin beyazlamasını sağlayan yöntemlerdir. Ancak tüm bunların dışında tamamen doğal ürünleri kullanarak da cildin beyazlatılması, sivilce izleri ile güneş lekelerinin yok edilmesi mümkün.

Cilt beyazlatıcı 5 doğal ürün

1.Pirinç suyu

Pirinç suyunun özellikle kore menşeili kozmetik ürünlerde uzun süredir kullanıldığını biliyoruz. Haşlanmış pirincin suyunu pamuk yardımı ile yüzünüze sürebilirsiniz. Sonrasında gerginlik hissederseniz yıkayın ancak yıkamadan da bırakabilirsiniz. Haşlamak yerine pirinci suda bekleterek de suyunu elde edebilirsiniz ancak haşlanmış pirinç suyunda, pirincin tüm vitamin ve mineralleri yer alıyor. Bu yüzden biz haşlamanızı tavsiye ederiz.

2.C vitamini

C vitamini direk olarak cilde uygulamak mümkün değildir. Limon veya portakal gibi ürünleri yüzünüze sürebilirsiniz ancak o kadar etkili olmaz. Cilde sıkılık kazandıran etkisi bilinen c vitamini daha çok krem, losyon gibi doğal dermokozmetik ürünlerden alabilirsiniz. Özellikle içeriğinde limon özütü bulunan ürünlerin tam anlamıyla cilt rengi açma özelliği vardır.

3.Beyaz dut özü (özütü)

Beyaz dut sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir. Bağışıklık sistemi güçlendirmeden cildin güzelleşmesine kadar her şeye faydası olan bu meyvenin içerisinde bulunduğu kozmetik ürünleri de oldukça faydalıdır. Beyaz dutu isterseniz ezerek yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ancak daha kolay bir yöntem olarak, içerisinde beyaz dut özü bulunan dermokozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Böylece yüzünüzdeki kahverengi lekelerin azaldığını ve ten renginizin açıldığını görebilirsiniz.

4.Meyan Kökü Özü

Son yıllarda yapılan çalışmalar meyan kökü içerisindeki glabridin maddesinin zararlı güneş ışınlarını emebildiğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmalar sonrasında meyan kökü özü, ağırlıklı olarak cilt beyazlatma yöntemlerinde kullanılan kozmetik malzemeler içerisinde yer almaya başlamıştır. Meyan kökünü direk yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ancak içeriğinde meyan kökü bulunan doğal kozmetik ürünlerinde daha hızlı ve verimli bir etki elde edebilirsiniz.

  1. B3 vitamini

B3 vitaminini direk olarak cilde uygulanmayan, uygun kozmetik ürünler içerisinde yer alan cilt için çok sağlıklı bir vitamindir. Deride fazla renk pigmenti üretilmesini durdurarak cildin beyaz kalmasını sağlar. Bu vitamin aynı zamanda ince kırışıklıları engeller ve cilde esneklik kazandırır. Cilt aydınlatıcı kremler ile cilt beyazlatıcı kremlerde en çok kullanılan madde bu vitamindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here