Cilde Kolajen Takviyeleri Nasıl Yapılır? En İyi Kolajen Takviyesi

0
797

Cildin gençliğini güzelliğini koruması, sivilce izlerinin geçmesi, yaraların hızla iyileşmesi için kolajen takviyesinin ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyen yok. Ülkemizde son zamanların en popülr takviye gıdalarından biri haline gelen cilde kolajen takviyeleri nasıl yapılır? Cilde enjeksiyon mu daha etkilidir yoksa kolajen hapı mı yoksa şurubu mu? Bu yazıda kolajen takviyesi konusunu detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Kolajen nedir?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi kolajen, cildin sıkı olmasını, kırışıklıkların olmaması sağlayan, kıkırdak dokularından eklemlere kadar her şeyde bulunan maddedir. Vücut tarafından yapılan kolajen maddesi yaşla beraber zaman içerisinde vücut tarafından daha az üretilmeye başlanır. Bu durumda da dışarıdan almadıktan sonra etkileri hızla görülür.

Cilde kolajen takviyesi nasıl yapılır?

Kolajen takviyesi genel olarak enjeksiyon olarak ya da ağızdan alınabilir. Hap olarak, şase olarak suya karıştırılarak ya da sıvı formlarda alınabilir. Kolajenin bir kaç tipi vardır. Cilde kolajen takviyesi yapmak isteyenlerin tip 1 kolajeni tercih etmesi gerekir. Çünkü diğer tiplerdeki kolajenler daha çok eklemleri güçlendirmek, kasları güçlendirmek ve iyileştirmek için kullanılır. Çok spor yapan ve eklemlerinde sorun olanlar tip 2 ve diğer tiplerdeki kolajenleri tercih edebilirler.

Cilde kolajen desteği için cilt bakımlarında kullanılan ve enjekte edilen sıvı kolajen maddelerini tercih edebilirsiniz. Içten gelen güzelliğe inanıyorsanız ve diğer etkilerini de görmek isterseniz o zaman ağızdan alınan formları tercih edebilirsiniz.

En iyi kolajen takviyesi hangisidir?

Bu soru herkesin aklında, ancak tam bir cevabı yok. Amerika da ve avrupa da çok daha popüler olan kolajen desteği konusunda yeni yeni bilimsel çalışmalar yapılmaya başlandı. Sonuçlar henüz çıkmadığı için hangi kolajen şurubu ya da hapının ne kadar etkili olduğu bilinmiyor. Ancak bilinen şu ki kolajen desteği kullananlar etkisi olduğundan emin. Kullanıcı yorumlarına bakarsak yerli ve yabancı bir çok kolajen markasının olumlu sonuçları ortalama bir ay içerisinde görülmeye başlanıyor.

Kolajen şurubu, tozu ve hapı

Kolajen şurubu içerisinde bol miktarda kolajen maddesi ve diğer yararlı aminoasitleri barındıran bir takviye gıdadır. Kolajen takviyesi alanların söylediklerine göre haplara göre şurupların ve suda çözünen çözeltilerin etkisi daha fazla. En iyisi hangisi kesin olarak söylemek pek mümkün olmasa da içerisinde koruyucu madde olmayanları, içerisinde şeker gibi katkı maddeler olmayanları çok daha sağlıklı. Kolajen sıvı ya da toz halde leziz bir şey olmadığı için içine en kötü tatlandırıcı konuluyor. Bu da onu bir nebze de olsa sağlıksız hale getiriyor.

Doğal kolajen kaynakları nelerdir?

Kolajen, çoğunlukla sığır jelatininden ve bazen balık kökenli ürünlerden yapılmaktadır. Sığır jelatininden dediğimiz kısmı aslında kemik iliği, paça gibi bölümlerdir. En sağlıklı doğal kolajen kaynağı ne derseniz sığır kemik çorbası, paça çorbası, ilikli kemik çorbası denilebilir. Bunları doğal olarak bulmak ve evde pişirmek çok zor olduğu için insanlar kolajen takviyeleri ile bu eksikliği gidermek istiyorlar. Eğer sizin bol zamanınız varsa ve bunları kendiniz hazırlayabiliyorsanız hiç zaman kaybetmeden haftada bir kaç kez bu çorbaları yapmaya başlayın.

Kolajen eksikliği belirtileri

Kolajen eksikliği belirtileri direk kendini gösteren özelliklere sahip değildir. Sizin vücudunuzda yeterli kolajen olmadığını anlayacağınız kadar eksiklik olması için çok ciddi sorunlar olması lazım. Bunun dışındaki eksiklikler erken yaşlarda yüzde kırışıklıklar, kaz ayakları, ağız kenarlarında çizgiler olarak kendini gösterir. Kapanmayan yaralar, yüzdeki kızarıklıklar da kolajen eksikliği belirtilerindendir. Ancak unutmamak lazım ki bu tür belirtiler bir çok şeyin belirtisi de olabilir.

Kolajen şurup olarak mı daha etkili yoksa maske ile mi?

Kolajen maskesi oldukça fazla tercih edilen bir maske olmakla beraber sadece cilde etki eder. Kolajen şurup ise sadece cilde değil tüm vücuda etki edecek maddelere sahiptir. Kolajen şurubun içerisinde çeşitli cilt yenileyici ve nemlendirici asitler de bulunabilir. Kolajen takviyesine karar vermeden önce tam olarak neye ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Isterseniz önce maskesini deneyip aldığınız sonuca göre kolajen şurubuna, sıvı kolajene ya da toz kolajene geçiş yapabilirsiniz. Kolajen desteği kullandıysanız ya da kullanıyorsanız mutlaka deneyimlerinizi yorum olarak bizimle paylaşınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here