Diş beyazlatma

0
713

Dişler konusundaki psikolojik hassasiyet her yaş grubunda karşımıza çıkmaktadır. Çocuklardan yetişkinlere kadar herkes, güldüğünde dişlerinin kusursuz görünmesini ister. Öyle ki, yapılan araştırmalar sonucunda; insanların %7’sinin dişlerinin görünmemesi için gülmekten kaçındığı ortaya koyulmuştur.

Dişlerin görünmesinden kaçınılan durumlarda dişlerin yapısal görünümü olduğu kadar, beyazlığı da büyük bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Dişlerinin yeterince beyaz olmadığını düşünen bir çok kişi, evde çeşitli beyazlatma yöntemlerine başvurmaktadır. Bu beyazlatma çabaları karbonatla başlayıp, diş minesine zarar veren törpüleme işlemlerine kadar uzar. Kalıcı ve dişe zarar vermeyen beyazlatma yöntemlerini araştırma serüveni ise yıllardır hiç bitmedi. Diş beyazlatmada evde uygulayabileceğiniz yöntemler vardır ancak, kalıcı bir yöntem isteyenler için doktora başvurmaları önerilmektedir.

Diş beyazlatmada etkili olan jeller

Diş beyazlatmak üzerine geliştirilmiş olan jeller, son yılların en başarılı buluşları arasında yer alıyor. Pratik uygulanışı ve diş minesine zarar vermeden beyazlık vermesinden dolayı, çoğunluk kitle tarafından tercih edilmektedir.  Farklı markalara ait bu jelleri, doktor kontrolünde dişlerinize uygulatabileceğiniz gibi, evinizde de uygulamanız mümkün. Su içeren diş beyazlatıcı jeller, diş minesinin susuz kalmamasını sağlar ve çatlamaların da önüne geçer. Yiyecek ve içeceklerin diş arasındaki boşluklarda kalmasıyla dişlerde renk değişimi meydana gelir. Diş beyazlatma işlemi uyguladıktan beslenme alışkanlıklarına da düzen getirmelisiniz. Böylece diş beyazlığınızın kalıcılığını koruyabilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemleri

Gliserin

Gliserin, ağız içinde biriken bakterileri öldürerek dişlerin daha beyaz bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Gliserini uygulamadan önce dişlerinizi iyi bir şekilde fırçalayın ve daha sonra bir kaç damla gliserini fırçanıza damlatarak beyazlatmak istediğiniz bölümlere uygulayın. Gliserini dişlerinize uyguladıktan sonra bol suyla ağzınızı çalkalayarak durulayın. Bu uygulamayı haftada iki defa yapabilirseniz, dişlerinizdeki farkı kısa sürede görebilirisiniz.

Tarçın ve Adaçayı

Diş beyazlatmada doğal yöntemleri tercih ediyorsanız, tarçın ve adaçayı ikilisinin etkileyici bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntemi uygulamak için diş fırçanızın üzerine biraz tarçın ve adaçayı serperek dişlerinizi dikkatli biçimde fırçalayın. Bu yöntem sonrasında dişlerinizin daha sağlıklı ve beyaz göründüğünü farkedeceksiniz.

Çilek

Çilek, doğal diş beyazlatma yöntemlerinde son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Çileği ezerek püre kıvamına getirin ve sonra fırçayla dişlerinize uygulayın. Bu sayede çok pratik biçimde diş beyazlatan mucizevi bir etkiye şahit olabilirsiniz. Çilek ile dişlerinizin etkili biçimde beyazlamasını istiyorsanız, her gün bir kez uygulamanız önerilmektedir.

Tuz ve Sirke

Tuz ve sirkeyle diş beyazlatma işlemi uygulayarak, diş etlerinizin de daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bir çay kaşığı miktarda tuz ile aynı miktarda sirkeyi iyice karıştırın. Bu karışımını fırça yardımıyla dişlerinize uygulayın. Uygulamayı haftada üç defa yaparak etkili bir beyazlık elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here