Yerçekiminin Yüzünüze Etkisini Azaltmanın 8 Yolu

0
403

Cildimizden bahsettiğimizde istediğimiz bazı kelimeler veya deyimler vardır. “Sarkık” kesinlikle onlardan biri değil. Yine de birçoğumuz belli bir noktada, kendimizi bir aynanın önünde, sarkık bir çeneyi ya da sarkık bir yanağı, baş parmağımızı ve işaret parmağımızı kullanarak gerdirerek nasıl gözüktüğüne bakmaktan alıkoyamayacağız.

Bugün, diğerlerinden daha fazla korkabileceğiniz bir yaşlanma belirtisine değineceğiz: yüz sarkması. Sarkık bir çeneyi, düşmüş bir yanak ya da sarkan göz altı bölgesini düşünün, korkunç bir görüntü değil mi?

Yüz sarkmasına ne sebep olur? Bunu önlemeye yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Yüz sarkmasına ne sebep olur?

Üzgün, sarkık bir yüz, ciltteki elastikiyet kaybından kaynaklanır. Ne yazık ki, bu yaşlanma sürecinde doğal olarak gerçekleşir. Cilt yaşlandıkça daha az kolajen üretir, bu da daha az elastine yol açar. Suçu genetiğe ve zamana da atabilirsiniz ama bir suçlu daha var. O kişi de sensin. Kötü beslenme alışkanlıkları, sağlıksız yaşam tarzı seçimleri, sigara içme, stres ve korunmasız güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörler yüzünüzün erken sarkmalarında rol oynayabilir.

Peki yüzünüzün erken sarkmasını nasıl önleyebilirsiniz? Her zamanki gibi, önleme en iyi ilaçtır.

Güneş kremi:

Güneş birçok harika şey yapar, ancak cildinize de zarar verir ve genellikle yaşlanma sürecinden daha yüksek oranda kolajen bozulmasına neden olabilir. Cildinizi güneşin UV ışınlarından korumak, yaşa bağlı cilt şikayetlerinin ve çok daha ciddi cilt kanserinin önlenmesi için çok önemlidir. Güneş kremi dediğimizde sadece sabah dozundan da bahsetmiyoruz. Günde birkaç kez kullanacağınız SPF 30+ güneş kremi,  yüz sarkması, kırışıklıklar, güneş lekeleri ve güneşle ilgili diğer cilt problemleri için mükemmel bir koruma sağlayacaktır.

Cilt bakımı:

Yüz sarkmasını önleme açısından diğer yapmanız gereken de cildinize iyi bakmaktır. Tutarlı bir cilt bakım rejimi, olağan şüphelilerle birlikte – doğru yemek, bol su içmek, egzersiz yapmak ve uygun miktarda uyku almak – sarkık bir yüzü önlemek için harikalar yaratabilir. Cildiniz için uygun ürünleri kullanmanız da yaşlanmanın etkilerini karşılamanın iyi bir yoludur.

Uyku pozisyonu:

Zaman ilerledikçe, her gece yüzünüze kazınan yastık izlerinin, sabah dağılmasının daha uzun sürdüğünü fark edeceksiniz. Sonra bir gün, dağılmadıklarını fark edeceksin. Üzücü gerçek şu ki, biz uyurken yerçekimi yok olmuyor. Yastık ve çarşaflarınızla beraber size bir komplo kurmakla meşgul. Bu konuda yapabilecekleriniz de sınırlı, sırt üstü uyumayı deneyebilir, buna yardımcı olacak iyi bir yastık edinebilirsiniz.

Yüz egzersizleri:

Hızlı bir Google araması, sizi rahatsız eden çene çizgisi ve çene sarkmasını düzeltmeyi vaat eden videolara götürecektir. Peki işe yarıyorlar mı? Yüz egzersizleri cildin altındaki kasları inşa etmeye yardımcı olabilir, bu da hacim kaybeden bir yanağı doldurur, ancak hiçbir yüz egzersizi elastikiyetini kaybeden cildi sıkılaştıramaz. Aşırı ve tekrar eden egzersizlerin istemediğiniz ifade çizgileri ve kırışıklıklar yaratabileceğini de unutmayın.

Topikaller:

Retinol ve Retin-A gibi reçeteli retinoidler, ölü hücreleri çıkarmaya ve hücre döngüsünü teşvik etmeye yardımcı olabilir, bu da cildi dolgunlaştırabilir ve sıkılaştırabilir. Çoğu doktor bir önlem olarak cilt bakımı rutininize bir retinoid dahil etmenizi önerir.

Ameliyatsız cilt sıkılaştırma:

Lazer teknolojisindeki gelişmeler, sarkan cilt için yepyeni bir tedavi şekli yarattı: cerrahi olmayan cilt sıkılaştırma. Plastik cerrahınız dermisin dış tabakasına zarar vermeden kollajen üretimini uyarmak için cildin dermal tabakasına radyo frekansı (Thermage, Vivace), IPL (Titan, Halo) ve / veya ultrason (Ultherapy, Venus Legacy) tedavilerini uygulayabilir. Bu, cildi yavaş yavaş kaldırmak ve sıkılaştırmak için işe yarar. Ameliyatsız cilt sıkılaştırma, minimal ila orta derecede deri gevşekliği olan hastalar için iyi bir seçenektir, ancak daha ciddi bir sarkma ile karşı karşıyaysanız, doktorunuz muhtemelen daha agresif bir yaklaşım önerecektir.

Dolgular:

Hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri sarkma bölgelerini geçici olarak dolgunlaştırmasına rağmen harikalar yaratabilir.

Cerrahi:

Aşırı yüz sarkması olanlarda (ve cerrahınız daha az agresif bir eylem önerebilir), bir yüz germe ameliyatı anında ve uzun süreli bir sonuç sağlayabilir. Tabi 1-2 haftalık bir iyileşme sürecinden sonra.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here