X Kuşağının Başvurduğu En Yaygın Cerrahi İşlemler 

0
123

Hepimiz kendimizi asla gerçekten büyümeyen yetişkinler olarak görme eğilimindeyiz. Ancak bazen aynaya baktığımızda ve aklımızdaki görüntüyle yansımamızda gördüklerimiz eşleşmeyebiliyor. “Benim mi Allah’ım bu çizgili yüz” dediğinizi duyar gibiyiz.

Görünüşe göre X kuşağı da şu an aynadaki görüntüsüyle olan kavgasından muzdarip… Günümüzde bu nesil, tüm cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik prosedürlerin %40’ından fazlasını birlikte kullanıyor. Peki bu prosedürler gerçekten faydalı mı? Yoksa bu yaş grubu için boşa kürek çekmek mi oluyor? 

Bu sorunun cevabını bulmanıza yardımcı olmak için bazı uygulamaları derledik. İşte 1965-1980 yılları arasında doğan X jenerasyonunun, Kozmetik Cerrahi Ulusal Veri Bankası ve Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’ne göre en iyi cerrahi prosedürleri ve yüzdeleri:

Liposuction %46.4

Liposuction; doğum, hayat telaşı ve metabolizmanın yavaşlaması ile deforme olan bu kuşak için, gençlik günlerine geri dönmek ve yeni bir görünüme kavuşmak için sıklıkla başvurulan müdahalelerden biridir. Liposuction, fazla yağ birikintilerini giderirken, vücut hatlarını iyileştirir.

Meme Büyütme %37,3

Bazen birlikte yapılsa da aslında göğüs germeden farklıdır. Zaman içinde gençlik yıllarına göre, küçülme problemiyle karşılaşıldığından veya sadece hacimli ve daha büyük memelere sahip olma isteğinden kaynaklı, X jenarasyonunun en gözde prosedürlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Karın Germe %52.6

Aşırı kilo alıp verme ve özellikle doğum sonrası kadınlarda sıklıkla görülen karın bölgesindeki gevşeklik ve sarkmaların estetik cerrahi yardımıyla düzeltildiği operasyonlardır. Sarkmış görünüm ortadan kaldırılırken fazla yağlar alınır ve karın bölgesi düzleştirilir. Bu sırada özellikle doğum sebebiyle sıklıkla rastlanılan göbek deliğinin altında kalan çatlaklar da yok edilebilir.

Meme Dikleştirme %51.1

Emzirme, doğum ve en önemlisi yer çekimi sebebiyle özellikle belli bir yaştan sonra sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri de ne yazık ki meme sarkması. Meme dikleştirme operasyonu ile göğüs büyüklüğünde herhangi bir değişiklik yapılmadan sadece memeler yukarı taşınır ve sıkılaştırılır.

Meme Küçültme %43.6

Özellikle doğum sonrası fazla büyümesi veya doğuştan sahip olunan büyük göğüslerin yaş ilerledikçe özellikle sırt bölgesinde yarattığı ağrı sebebiyle X jenarasyonunun sıklıkla başvurduğu operasyonlardır. Aslında göğüs dikleştirme ameliyatlarına çok yakın olan bu operasyonun tek farkı dikleştirmenin yanı sıra memenin içerisindeki bezlerden ve yağlardan bir kısmı ve bir miktar deri alınarak yapılmasıdır. Böylece meme hem küçülür, hem de şekli düzeltilmiş olur.

Göz Kapağı Ameliyatı %30

Yaşlanmanın belirtilerinin ilk ortaya çıktığı yer göz kapaklarıdır. Yaşın ilerlemesiyle göz kapaklarında torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi problemlerle sıklıkla karşılaşılır. Tüm ciltte ortaya çıkan elastikiyet kaybı bu bölgede de karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunlara çözüm olması amacıyla yapılan göz kapağı ameliyatlarında; alt ve üst göz kapaklarındaki, sarkmış deri ve fazla kas dokusu çıkarılır ve göz çevresindeki dokular gerdirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here