Koltuk Altı ve Sırt Yağları İçin Neler Yapılabilir?

0
346

Koltuk altı yağları, koltuk altınızdan daha çok vücudunuzun yan tarafında yani sütyeninizle kolunuz arasında bulunur. Esasen üst göğsünüzün yan ve arka bölgesi çevresinde biriken yağ dokularıdır. Koltuk altı ve sırtınızdaki bu yağlar, sütyeninizi giyerken size rahatsızlık verebilir. Giydiğiniz zaman ise bu sıkışmışlıktan kurtulmak, çıkarıp rahatlamak için sabırsızlanabilirsiniz.

Koltuk Altı ve Sırt Yağları Neden Olur?

Kilo alımı ile ilişkili yağ dağılımı kişiden kişiye değişir. Herkes farklı şekilde kilo alır. Kilo alımı ve vücut yağ dağılımı genetiktir. Aşırı yağları, vücudunuzun herhangi bir yerinde eşit olarak veya vücudunuzun kalçalarınız, bacaklarınız veya alt vücudunuz gibi belirli kısımlarında depolayabilirsiniz. Vücudunuzun nasıl ve nerede yağ depoladığı çeşitli faktörlerin bir kombinasyonudur. Bu durum yaşam tarzı, genetik, egzersiz ve vücuttaki hormonal değişikliklerle ilişkili olabilir.

Diyet, Egzersiz ve Spor

Yapmanız gereken ilk şey, diyet ve egzersiz gibi cerrahi olmayan bir yöntem denemektir. Bunları yapmanıza rağmen yağlardan kurtulamıyorsanız mesele genetiğinizdir. Sütyen bölgesindeki çıkıntılar aşırı kilolu olmanın bir sonucuysa formda olmak daha iyi bir fiziğe sahip olmanıza yardımcı olabilir. Kaslarınızı geliştirir ve yağ depolarını azaltırsanız iyi sonuçlar görme şansınız artar. Ancak sadece egzersiz yapmak, muhtemelen bunlardan tamamen kurtulmanızı sağlamayacaktır. Her zaman yardımcı olmasa da kilo vermek ve formda kalmak, estetik ameliyatlardan önce veya ameliyat yerine ilk adımınız olmalıdır.

Estetik Cerrahi Uygulamaları

Egzersizleriniz ve kilo kaybınız istediğiniz sonuçları vermezse liposuction, meme küçültme veya üst sırtınıza uygulanacak sırt germe operasyonu bir seçenek olabilir. Bu operasyonlar, genelde tek seferde değil sırayla gerçekleştirilir. Çoğu zaman çok belirgin koltuk altı şişkinlikleri, sırt şişkinlikleri veya cilt kıvrımları olan kadınlarda ağır göğüs dokuları görülebilir. Eğer meme hacmi çok büyükse meme küçültme veya meme kaldırma işlemiyle  durum düzeltilebilir. Bununla birlikte ameliyatlar çok küçük yara izleri bırakacaktır. Ancak bu yara izleri, şikayet edilen yağlar kadar bir sorun teşkil etmeyecektir.

Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, sütyen kullanmak sizin için bir eziyet haline geldiyse ve spor salonlarından da istediğiniz verimi alamadıysanız ilk iş olarak bir estetik cerraha muayene olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here