Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
594

Vajina daraltma ameliyatı olarak da bilinen vajinoplasti, son zamanlarda kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonlardan biridir. Normal doğum ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle genişleyen vajinayı daraltmak için uygulanan bu operasyon öncesi, sonrası ve iyileşme süreci oldukça önemlidir. Vajinoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir, iyileşme süreci nasıldır, öncesi ve sonrası dahil tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Vajinoplasti nedir?

Vajinoplasti; vajinanın sıkılaştırılması amacıyla vajina duvarına yapılan bir cerrahi operasyondur. Normal doğum sırasında genişleyen vajinada bazen yırtıklar ortaya çıkabilir. Özellikle birden fazla normal doğum sonrasında vajina kendini toparlayamaz tamamen eski haline tam olarak dönemez. Bu durum da hem kadın hem erkek için ilişkiden alınan keyif azalır. Aynı zamanda görünüm olarak da kadınların kendini iyi hissetmediği bir durum ortaya çıkabilir.

Vajinoplasti ameliyatı ile vajinanın iç ve dış sarkmaları ortadan kaldırılabilir. Sıkılaştırma yanında vajina dudaklarında oluşan sarkmalar da ortadan kalkar.

Kimler vajinoplasti ameliyatı olabilir, olmalıdır?

Zamanla vücuttaki kaslar sıkılığını yitirir. Vajinal kaslar da yaşla ve zamanla sıkılığını kaybeder. Normal doğum gibi etkenlerle de bu sıkılık kaybı daha fazla bir hale gelir. Sonuç olarak da vajina daratmak gerekir. Hem kadının hem de erkeğin ilişki sırasında daha fazla keyif alabilmesi açısından bu önemlidir.

Vajinoplasti ameliyatı yetişkin ve sağlıklı tüm kadınlara yapılabilir. Uzman bir jinekoloğa muayene olarak vajinoplasti ameliyatı için herhangi bir sorununuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ameliyat öncesinde estetik cerrahi doktorunuz da size bir çok soru soracak ve sizden bir çok tetkik isteyecektir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme süreci aşama aşamadır. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu yöntem sonrasında da temizliğe çok dikkat edilmelidir, enfeksiyon riski oluşabilir.  Vajen estetik ameliyat sonrasında dikiş alınmamaktadır. 15-20 gün içerisinde dikişleriniz kendi kendine çözülecektir. Dikişleriniz çıkana kadar temizliğinize dikkat etmeli, kesinlikle cinsel ilişkiden kaçınmalı ve mastürbasyon dahil penetrasyona neden olan hiç bir şey yapmamalısınız.

Vajinal daraltıcı ameliyat sonrasında enfeksiyon riski oluşmaması için hijyene dikkat edilmelidir. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak aksatmadan kullanmalısınız. Ayrıca lapioplasti ameliyatı sonrasında dikişler dökülene kadar düzenli olarak pansuman yapılması gereklidir.

Vajina ameliyatı kaç günde iyileşir?

Vajina daraltma ameliyatı kaç günde iyileşir sorusunun cevabı tabi ki kişiye göre, vajina yapısına göre,  hastanın genel sağlık durumu ve yapısına göre değişebilir. Ancak genel olarak denilebilir ki ilk iki hafta çok dikkatli olunması gerekir. Iki hafta sonunda dikişler düşer ve pansumana gerek kalmaz. Genel iyileşme iki hafta içerisinde görülmeye başlanır. Ancak vajina estetiği ameliyatı sonrası asıl iyileşme 45 gün içerisinde olur. Vajinoplasti ameliyatından 45 gün sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Vajen estetiği sonrasında 1- 1,5 ay geçtikten sonra jinekolog bile estetik bir ameliyat geçirdiğinizi anlamayabilir. Bu dönemde cinsel ilişkiye başlamak daha mantıklı olabilir.

Genital bölge estetiği ameliyatı sonrasında 1 ay boyunca denize, havuza, saunaya girilmemelidir. Bu tarz yerler enfeksiyon kapmak için çok uygun yerlerdir. Aynı zamanda bu tarz yerlere gitmek vajina estetiği sonrası vajinal enfeksiyon oluşumuna da neden olur.

Vajina ameliyatı öncesi ve sonrası nasıldır?

Vajina daraltma yaptıranların yorumları genelde estetik sonrası cinsel hayatlarında yeni bir dönem başladığı yönündedir. Vajinoplati ameliyatı vajinanın 2-3 cm e kadar daralmasını sağlar. Hem erkek hem de kadın tarafından ciddi anlamda hissedilen bir değişm ortaya çıkar.

Vajinoplasti ameliyatının riskleri, yan etkileri nelerdir?

Vajina daraltma ameliyatı uzman bir cerrah tarafından ameliyathane ortamında yapıldığı sürece ciddi bir riske sahip değildir. Her ameliyatta ortaya çıkabilecek kanama ve enfeksiyon riskleri mevcuttur. Unutmamak gerekir ki, vajina daraltma ameliyatı vajinanın iç yapısını çok iyi bilen, bu konuda tecrübeli uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı olanların cinsel hayatları hakkındaki yorumları?

Vajinoplasti ameliyatının cinsel hayat üzerindeki etkisi sadece kadın ya da sadece erkek için değildir, her ikisi için de aynı etkiyi verir. Kadının orgazm olması için klitorisin uyarılması gerekir. Vajina daraltılması sonucunda penis klistorise daha fazla temas eder bu da orgazmı kolaylaştırır. Erkek için daralan vajina penisin çok daha duyarlı hale gelmesine neden olacaktır. Böylece çiftler normalde aldıkları keyiften çok daha fazla keyif alacaklardır. Unutulmaması gerekir ki, cinsel hayattaki sorunların büyük bir kısmı çiftlerden birinin cinsel tatminsizliği ya da orgazm olmaması nedeniyle ortaya çıkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here