Ameliyattan Önce Kilo Vermenin Yolları

0
212

Estetik cerrahi ameliyatı olmadan önce vücut kitle endeksinizi azaltmak için kilo vermeniz mi gerekiyor? İşte ameliyattan önce kilo vermenin en iyi yolları için ipuçlarımız!

Ameliyattan önce stabil, sağlıklı bir vücut kitle endeksine sahip olmanız çok önemlidir. Çünkü plastik cerrahiden sonra kilo almak sonuçlarınızı olumsuz yönde etkiler. Aşırı kilolu olmak, vücudunuz iyileşmeye çalıştıkça komplikasyon ve aşırı iltihaplanma riskinizi arttırması nedeniyle cerrahi deneyiminize de zarar verir.

Ameliyattan Önce Kilo Vermek Neden Önemli?

Vücut yağ yüzdesi hesaplaması olan vücut kitle endeksiniz geçireceğiniz estetik cerrahi işleminin sonuçlarını birçok yönden etkiler. Ameliyattan önce vücut kitle endeksiniz ne kadar uygun düzeyde olursa potansiyel riskleri yaşama veya daha az memnun olduğunuz bir sonuç elde etme olasılığınız o kadar az olur.

Vücut kitle endeksi, vücut yağ içeriğinizle ilgili bir ölçüdür. Bununla birlikte, vücut kompozisyonunuzla ilgili cerrahi deneyiminizi etkileyebilecek başka faktörler de olabilir. Genel sağlığınız, günlük alışkanlıklarınız ve cilt durumunuz da ameliyat sonuçlarınızı etkileyecek faktörler arasındadır.

Az Miktarda Kilo Fazlasıyla Ameliyat Mümkün Mü?

Kaybetmeniz gereken sadece 5-10 kg veya daha az kilonuz varsa cerrahınız, ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınızı en doğru bilecek kişidir. 5 ila 10 kilo kaybetmek zorunda olmak çok şey gibi görünmeyebilir ancak son süreçte işler biraz zorlaşabilir. Zaman olarak 3 ila 6 ay arasında bir hedef belirlemeniz uygun olur.

Kesinlikle şok bir diyetten kaçınmalı, bir diyetisyenle görüşmeli ya da bilimsel olarak onaylanmış bir diyet planı uygulamalısınız.

Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 10 İpucu

  1. Günde en az 10-15 büyük bardak olacak şekilde yeterli miktarda su için.
  2. Yeme günlüğü ile yediklerinizi takip edin. Tükettiğiniz şeyin izlenmesi kalori alımını bilinçli tutmanıza yardımcı olur.
  3. Yüksek kalori ve fazla şeker içeren tüm alkol ve paketlenmiş ürünlerden kaçının.
  4. Etiketleri okuyun! Müsli, tahıl veya protein barları gibi yiyeceklerdeki gizli şekerlerden kaçının
  5. Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz planınıza daha fazla kardiyo ve kas geliştirme aktiviteleri ekleyin.
  6. Her 4-5 saatte bir büyük öğünler olarak değil küçük ve sık öğünlerle beslenin.
  7. Diyetisyen kontrolünde olacak şekilde karbonhidratları sınırlayın ve yağsız proteinlere odaklanın.
  8. Karbonhidrat yerine daha fazla sebze ve meyve yiyin.
  9. Margarin ve kızarmış yiyeceklerden kaçının.
  10. Kendinizi her 10 günde bir tartın ancak sabırlı olun ve yavaş kilo kaybının, hızlı kilo kaybı ve şok diyetlerden daha sürdürülebilir olduğunun farkına varın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here