Göz Altı Morluklarının Nedenleri ve Çözümleri

0
115

Uykusuz geceler ya da çevresel zararlar… Sebep ne olursa olsun, gözlerin altındaki koyu halkalar kötü bir görünüm yaratır. Bunlar sebebiyle aşırı yorgun, sağlıksız ve hatta gerçek yaşınızdan daha yaşlı gibi görünebilirsiniz. Genetik, güneşe maruz kalma, zayıf cilt bakımı, göz bölgesinde aşırı sürtünme veya genel olarak yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan bu morlukların asıl sebeplerine ve onlar hakkında neler yapabileceğimize bir bakalım mı?

Neden?!

Sebepleri çok farklı olabilen bu morlukların neden olduğunu tabi ki en iyi anlayacak kişi bir plastik cerrahtır. İnce deriden, pigmentasyon sorunlarına, gözdeki yağ tabakası eksikliğine kadar her şey bu durumun suçlusu olabilir. İşte bu durumun birkaç nedeni ve çözümleri:

İnce Deri

Sebep: Alt göz kapağınızdaki deri, vücudunuzdaki en ince deridir. Bu nedenle, ışık cildin içinden kolayca geçerek alttaki göz kapağı kasının mor tonunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çözüm: Alt göz kapağı derinizi gerçekten önemli bir şekilde kalınlaştıramazsınız. Ablatif fraksiyonel lazer tedavileri veya Intense Pulse Light (IPL) tedavileri cildin daha derin katmanlarında yeni kolajen gelişimini teşvik edebilir. Bu alan kolajen ile kamufle edilerek sinir bozucu koyu halkaların görünümü iyileştirilebilir.

Pigmentasyon

Sebep: Güneşe maruz kalma, alt göz kapağında çiller, kahverengi lekeler veya bronz renk değişikliği şeklinde bir ek pigmentasyonun oluşmasına neden olabilir. Bu aşırı pigmentasyon, bazılarında koyu halkaları vurgular, bazılarında ise göz altında renk değişikliğine neden olur.

Çözüm: Güneş gözlüğü kullanmak bu problemin en kolay çözümü olabilir. Peki ya bu daha önce oluştuysa? Mikrodermabrazyon, hidrokinon ve hatta kimyasal peeling içeren topikal ağartma kremleri yüzeysel pigmentasyonu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. IPL (Intense Pulse Light) veya Photofacial ışık tedavileri de göz altındaki koyu halkaların görünümünü azaltmada çok etkilidir.

Küçük Kan Damarları

Sebep: Göz bölgeniz küçük kan damarlarıyla doludur. Göz bölgesinin altındaki cilt özellikle inceyse, bu morumsu ve  mavimsi damarlar yüzeye doğru çıkar ve belirginleşirler.

Çözüm: Yukarıda da adı geçen Yoğun Atımlı Işık (IPL) tedavileri, bu küçük damarların ve kan damarlarının görünümünü azaltmada oldukça etkilidir.

Orbital Kemik Depresyonu

Sebep: Bazı insanlar burun yakınındaki göz soketinin kemiğinde küçük bir depresyona sahiptir. Bu, göz kapağının altından göz bebeğinin ortasına doğru uzanan alt göz kapağının altında bir gölgeye neden olur.

Çözüm: Koyu halkalar orbital kemik depresyonundan kaynaklanıyorsa, problemin köküne inmek için, düşük göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) ve / veya yağ grefti düşünebilirsiniz.

Göz Kapağı Yağ Eksikliği

Sebep: Bu yağ eksikliği, alt göz kapağının çökmesine ve göz çevresinde gölgeler veya koyu halkalar oluşmasına neden olur.

Çözüm: Yağ eksikliği sorun olmasa da, göz bölgeniz her zaman dolgunluğun iyi olduğu bir yerdir. Dermal dolgu maddeleri kullanılabilir ancak yine sonuçlar geçicidir. Göz kapağı bölgesine tekrar tekrar yapılan enjeksiyonlar, bu sorunu giderebilir ama bazı riskler de oluştururlar.

Yaşlanma

Sebep: Göz kapağı yaşlandıkça normal doku ve yağ yerçekiminin de etkisiyle alt göz kapağına doğru inmeye başlayabilir.

Çözüm: Blefaroplasti, yaşlanma nedeniyle göz altındaki koyu halkaları çıkarmak için en kalıcı ve etkili tekniktir. Ameliyat sırasında göz torbalarına neden olan fazla yağ alınır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here