Saç Mezoterapisi Nedir, Ne İşe Yarar, Kimler Mezoterapi Uygulamaları Yapar?

0
631

Erken yaşlarda başlayan ve durdurulamayan saç dökülmesi günümüzün en büyük sorunlarından biri. Erkekler arasında çok yaygın olsa da bazen kadınlarda da görülebilen saç dökülmesini durdurmanın, yeni saçlar çıkarmanın yolu ise saç mezoterapisi. Peki saç mezoterapisi nedir, nasıl yapılır, ne kadar etkilidir? Yaptıranların yorumları dahil saç mezoterapisi konusunda aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi daha çok estetik alanında kullanılsa da aslında bir tedavi yöntemidir. Belirlenen bölgeye özel ilaçların enjekte edilmesi ile bu bölgedeki hücrelerin canlandırılması işlemidir. Az miktarlarda çok sık olmayacak şekilde hastalıklı bölgeye ya da ihtiyaç duyulan bölgeye yapılan işlemdir. Az miktarda yapılan dozlarla elde edilen etki oldukça fazladır.

Saç mezoterapisi nedir?

Saç dökülmeleri ve Alopecia Areata gibi sorunların tedavisinde kullanılır. Saç mezoterapisi bilimsel bir klinik tedavisidir. Çeşitli ilaçlar, serumlar ile yapılır. Bu nedenle de uzman bir doktor tarafından klnik ortamında gerçekleştirilmesi gerekir. Dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlarken aynı zamanda var olanların da dökülmesini engellemeye yönelik bir tedavidir.

Saç mezoterapisi nasıl yapılır?

Mezoterapi işlemi doğru adımlar takip edilerek yapıldığında ağrılı bir işlem değildir. Saç mezoterapisi yaptıranlar genelde çok acı çektikleri konusunda bazı yorumlar yapmış bu da uygulamanın acı verici olduğu konusunda şehir efsanelerine neden olmuştur. Mezoterapi uygulaması öncesi saç termoterapisi denilen bir işlem uygulanır. Bu işlemde ozonlanmış buharla saç ve saç dipleri yumuşatılır. Bu işlem sonrasında saç derisi daha az acı hisseder hale gelir.

Saç termoterapisi ile saç kökleri rahatlatıldıktan sonra özel bir tabanca içerisine ihtiyaç olan ilaç karışımı koyulur. Mezoterapi saça yapılırken elle de uygulanabilir ancak elle uygulanması kolay değildir. Her noktayı kaçırmamak pek mümkün değildir. Bu sebeple de bilgisayara bağlı tıbbi tabanca içerisinde bulunan ilaç saçlı deride gerekli noktaların hepsine zerk edilir. Bilgisayar her bir işlem sırasında hangi noktaya, ne kadar ilaç enjekte edildiğini gösterir. Bu da işlemin profesyonel bir şekilde olmasını sağlar.

Saçlı derinin tamamı bu şekilde taranır. Her bir saç köküne ilaç enjekte edildikten sonra saça özel olarak hazırlanmış yağlı bir karışım uygulanır. Bu maske sayesinde saç diplerine enjekte edilen ilaç dışarı çıkamaz ve daha iyi etki eder. Saç mezoterapisi yaptırdıktan sonra hemen saçların yıkanmaması, maske yapılmaması ya da herhangi bir işlem uygulanmaması gerekir. Doktorunuz size mezoterapi sonrası bakım konusunda gerekli bilgileri verecektir. Ayrıca evde kullanılmak üzere özel bakım kürleri ile serumlarını da tavsiye edebilir.

Mezoterapi süresi ve fiyatları

Saç mezoterapisi süresi hastaya göre değişmekle birlikte genelde 8-10 seans arasındadır. Mezoterapi seansları 40 dakika sürer. Bu seanslar arasında belirli günler vardır ve bu süreyi mümkün olduğunca geçmemek gerekir.

Seanslardan ilk 4 ü dört haftada bir kez, son dördü ise iki haftada bir kere olacak şekilde planlanır. Saç dökülmesi yaşayanlar, saç ekimi yaptıranlar ve saç dökülmesi riski yüksek hastaların bu işlemi mevsim geçişi dönemi dediğimiz nisan mayıs ve eylül ekim aylarında yaptırmaları oldukça önemlidir.

Saç mezoterapisi kesin bir seans sayısına bağlı değildir. Ihtiyaca göre düzenli olarak da yaptırılabilir.

Saç mezoterapisi fiyatları, sezona göre işlemi yaptırdığınız yere göre ve ihtiyacınıza göre değişebilir. Bu nedenle tam olarak bir fiyat vermek mümkün değildir. Ancak unutulmaması gereken nokta, işlemin uzman tarafından hijyenik klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerektiğidir.

Saç mezoterapisi saç çıkarır mı?

Saç dökülmesi yaşayan ya da saçları dökülmeden önlem almak isteyen herkesin aklında aynı soru, saç mezoterapisi işe yarar mı ya da saç mezoterapisi saç çıkarır mı? Saç köklerine uygulanan bu yöntem saç çıkmasına yardımcı olur ve destekler. Aynı zamanda da var olan saç köklerinin güçlendirilmesini sağlar. Kıl kökleri düzenli olarak beslenmelidir. Aksi taktirde saç ekimi yaptırılsa bile ekilen saçlar bir süre sonra dökülebilir.

Saç mezoterapisi neden bir seansta bitmez?

Tüm mezoterapi işlemleri azar azar ve sık sık uygulanması üzerine kurulu bir yöntemdir. Tedavinin başarıya ulaşmasındaki en önemli kriter de seans bazında yapılmasıdır.

Saç mezoterapisi yapan hastaneler

Istanbulda saç mezoterapisi yapan hastaneler ve klinikler vardır. Memorial gibi büyük hasteneler yanında estetik cerrahi hastaneleri de bu uygulamayı yapmaktadır. Saç mezoterapisi bilgi ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Herhangi bir güzellik merkezinde uzman olmayan birinin yapamayacağı bir işlemdir.

İleri derecede saç dökülmelerinde mezoterapi işe yarar mı?

İleri seviyede saç dökülmelerinda saç mezoterapisi yeni saç çıkarma konusunda etkili olmayabilir. Özellikle başın büyük bir kısmı uzun zamandır saçsız ise burada tercih edilmesi gereken yöntem saç ektirme olabilir. Mezoterapi işlemi ağırlıklı olarak var olan saçların dökülmesinin engellenmesini ve sağlıklı olmasını sağlar. Gür ve sağlıklı saçlar için mezoterapi oldukça etkilidir.

Alopecia Areata nedir?

Saçlı bölgede yer yer dökülmelere neden olan dermotolojik bir hastalıktır. Genellikle depresyon gibi çok stresli dönemlerde ortaya çıkar. Alopecia Areata tedavisinde saç mezoterapisi rahatlıkla kullanılır. Çünkü bu hastalıkta dökülen saçlar geri gelmeye meyilli, bir nevi saçkırana benzemekle birlikte farklı bir sebepten ortaya çıktığı düşünülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here