Evde kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri ve tavsiyeleri

0
1561

Evde kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri ve tavsiyeleri nelerdir? Kirpik gürleştirme yöntemleri nelerdir? Kirpikler nasıl çoğalır? İşte evde kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri ve tavsiyeleri…

Evde kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri ve tavsiyeleri

Kirpik ışığa karşı gözleri koruyan kalkan görevi görür ve ayrıca potansiyel tehdit olması muhtemel bir nesnenin yaklaştığını haber veren sensörlerdir. Saç kaybı yaşayan bazı kişilerde kirpik yoğunluğunda da azalmalar meydana gelebilir. Böyle bir durumda kirpikler seyrekleşir ve incelir. Kirpik yoğunluğunun azalması durumunda öncelikle bir doktora başvurulmalıdır. 

Evde de uygulanabilecek kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri ve tavsiyeleri de bulunur. Bu öneriler bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da birçok kişi bu yöntemleri deneyerek olumlu sonuç aldığını söylemektedir. Evde kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri ve tavsiyeleri şu şekilde sıralanabilir:

Evde kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri ve tavsiyeleri nelerdir?

  • Vazelin: Yatmadan önce az miktarda vazelini kirpiklere uygulayın ve sabah kalktığınızda kirpiklerinizi yıkayın. Bu işlemi haftada 3 gün uygulayın.
  • Yeşil çay: Soğumuş ve şekersiz yeşil çayı pamuk yardımı ile kirpiklerinize sürün.
  • Zeytinyağı: Yatmadan önce az miktarda zeytinyağını kirpiklerinize uygulayın ve ertesi sabah yıkayın. Zeytinyağı ve limon karışımı ile de bu işlemi yapabilirsiniz.
  • Hint yağı: Her gece yatmadan önce kirpiklerinize az miktarda hint yağı uygulayın ve ertesi sabah kirpiklerinizi yıkayın.
  • Aloe Vera: Yatmadan önce az miktarda aloe vera kremini kirpiklerinize sürün ve ertesi sabah yıkayın.
  • Göz kapağı masajı: Göz kapaklarının kirpik hatlarına hafif temasla masaj yapın.

Kirpikler nasıl çoğalır?

Kirpiklerin çoğalması için tıbbi olarak tavsiye edilen tek yöntem doktor gözetiminde ilaç ve krem kullanımıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bazı ilaçlar ve kremler kirpiklerin daha gür çıkmasını sağlar. 

Kişisel temizlik kirpiklerin sağlığını iyileştirir, kopmasını ve azalmasını önler. Bu sayede kirpikler daha uzun ve kalın hale gelir. Özellikle kirpikleri hedefleyen bazı kişisel bakım yöntemleri ve tavsiyeleri bulunur. Bunlar:

  • Kirpikleri düzenli olarak kirpik fırçası ile fırçalamak
  • Yüzü ve gözleri cilt tipine uygun bir sabunla yıkayıp temizlemek
  • Her günün sonunda makyaj temizliği yapmak

Adet gecikmesi sebepleri nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here