Kemik Erimesini Önlemek İçin 10 Altın Kural

0
314

Kemik erimesi kadınların menopoz döneminde karşılaştığı en büyük sıkıntılardan biri. İlerleyen yaşlarda kolaylıkla kırılan bir kemik görülene kadar bu durum sessiz ve gizli bir şekilde devam eder. Osteoporoz adı verilen kemik erimesini yavaşlatmak hatta başlamaması sağlamak için yapılabilecek bazı önemli uygulamalar vardır.

  1. Her gün en az bir yumurta sarısı tüketin.

Yumurtanın sarısında d vitamini vardır, vücut için d vitamini çok önemli bir vitamindir. Düzenli olarak her gün alınması gereken bu vitamin için yumurta harika bir kaynak. Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenerek kemik erimesinin önüne geçmek mümkün.

  1. Sigara kullanmayın, alkolden uzak durun.

Aslında kemik erimesini önlemek için değil sağlığımızı korumak için yapmamız gereken şeyler bunlar. Sigara kullanımının kadınlar üzerinde erkeklerden daha fazla olumsuz etkisi olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Meme kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ağzı ve rahim kanseri gibi kanser türlerini de düzenli sigara tüketiminin tetiklediği görülmüştür.

  1. Daha az çay ve kahve için.

Çay ve kahve içerisinde bulunan kafein, kalsiyum emilimini bozar ve kalsiyumun direk idrar yolu ile dışarı atılmasına sebep olur. Bunu durdurmak için özellikle kahvaltılarda çay ve kahve yerine içerisinde kafein olmayan çaylar ya da meyve sularını tercih edebilirsiniz.

  1. Bol bol kalsiyum magnezyum kaynakları ile beslenin

Kayısı harika bir magnezyum kaynağıdır. Süt, peynir, yoğurt kalsiyum için mükemmel kaynaklardır. Kemik yapısını güçlendirmek, kemik sağlığını ve güçsüzleşmesini engellemek için bol bol süt, yoğurt, kayısı tüketin.

  1. Daha az tuz tüketin

Tuz, vücudun su tutmasına ve ödem oluşturmasına sebep olan başlıca kaynaklardan bir tanesi. Menopoz dönemi öncesi ve menopoz döneminde tuz ise kalsiyum kaynaklarının harcanmasına sebep oluyor. Tüketilen besinlerde ne kadar çok sodyum yani tuz olursa, idrar ile atılan kalsiyum miktarı da o kadar artıyor. Bunun önüne geçmek için yemeklerde tuz kullanmamak, ancak asıl olarak da cips gibi patates kızartması gibi aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

  1. Baklagilleri beslenme listenize alın

Kemik sağlığı ve yapısını güçlendiren etmenlerden biri de fosfordur. Yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller fosfor açısından son derece zengin besinlerdir. Haftada en az iki kez kuru baklagil tüketin, her gün yeşil yapraklı sebzelerle salata tüketmeye çalışın.

  1. Kuruyemişleri unutmamak lazım

Fazla tüketildiğinde yüksek kalorisi ile kilo almaya sebep olan badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler aynı zamanda harika birer magnezyum kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz maddelerden biri olan magnezyumu almak için çiğ kuruyemişleri gün içerisinde çok fazla olmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

  1. Spor yapmayı ihmal etmeyin

Ne demişler, işleyen demir ışıldır. Kemiklerinizi ne kadar aktif kullanır, egzersizler yapar, onların çevresinde yağlar oluşmasını engellerseniz o kadar sağlıklı olursunuz. Düzenli koşu, tempolu yürüyüş, ip atlama, dans etme gibi aktiviteler kemik sağlığını olumlu yönde etkileyen önemli aktivitelerdir.

  1. Güneş ışığı almayı ihmal etmeyin

Kemik yapısını güçlendiren d vitamini, güneşten alınan bir vitamindir. Günde 15 dakika kadar güneş enerjisi almak hem sizi daha dinamik yapar hem de kemiklerinizi güçlendirir. Vücudun direk olarak güneşten etki aldığı bölümleri eklem yerleridir. Yani bileklerinizi ya da ayak bileklerinizi açarak 15 dk güneş altında oturmanız d vitamini almanız için yeterlidir.

  1. Çok fazla protein tüketmeyin, üzüm çekirdeği tüketin

Fazla protein vücuttan kalsiyum atılımını hızlandırır. Kas yapısının en önemli yapı taşlarından biri olan proteinin dikkatli ve özenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kırmızı et gibi yüksek protein kaynaklarının fazla tüketim durumunda kolestrolü yükseltmesi gibi olumsuz yan etkileri olduğunu unutmayın.

Sağlıklı ve düzenli beslenme, sigara ve alkonden uzak bir yaşam, düzenli egzersiz ile tüm vücudumuzu genç tutmak mümkündür. Menopoz dönemi gelmeden dikkat edeceğimiz bu konularla kemik erimesini, vücuttaki şekil bozukluklarını ve kırıkları önlemek mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here