Sağlıklı bir cilt için en önemli 10 kural!

0
712

Hepimizin aklında aynı soru, sağlıklı cilt bakımı nasıl yapılır, sağlıklı bir cilt için beslenme nasıl olmalıdır? Günlük cilt bakımı, haftalık cilt bakımı ve aylık cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Mevsim değişimlerinden en az etkilenen en sağlıklı, ışıl ışıl ciltler için bilmeniz gereken 10 altın kural!

Bebeksi pembeliğini kaybetmemiş, ışıltısını her gün her saatte koruyan, kuruluk ya da gün içinde aşırı yağlanma gibi problemleri olmayan cilt, kim istemez ki! Sağlıklı bir cilt zamanla dış etkenler ve yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı sonucu sorunlu bir cilt haline gelir. Eğer hormonal bir probleminiz yoksa, egzama gibi sedef gibi bir deri rahatsızlığınız yoksa, cilt probemleri kolaylıkla tedavi edilebilirdir. Doğru cilt bakımı ve doğru ürünlerin kullanımı ile en bebeksi cilt görünümüne kavuşmak mümkündür. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için dikkat edilmesi gereken 10 kural neymiş bakalım.

  1. Bol bol su için. Cildimiz zaman içerisinde elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bunun sonucunda da kırışıklar, sarkmalar meydana gelir. Vücudun tamamının suya gereksinimi vardır. Ancak su içmenin en fazla faydalı olduğu yer cildimizdir. Düzenli ve çok su içmeyenlerin çok su içenlere göre yüzünde çok daha ciddi kırışıklar oluşur. Su tüm vücudun olmazsa olmazı, yüzümüzün yani cildimizin ise en önemli maddesidir. Yaşa, dış etkenlere, güneşe ve kirli şehir havasına bağlı olarak cildin nem kaybetmesi durumunda bazı uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Son zamanlarda cildi yenilemek, nem dengesini yeniden sağlamak için en çok tercih edilen estetik uygulamalardan biri hydrafacial cilt bakımıdır. Cildin bir çok ihtiyacını aynı anda karşılayan bu uygulama hakkında daha fazla bilgi için Hydrafacial nedir? Hydrafacial cilt bakımı uygulaması nasıl yapılır? Kısmına bakabilirsiniz.
  2. Güneşten kendinizi koruyun. Güneş ışınları d vitamini açısından faydalı olsa da eskisi kadar faydalı değil, daha doğrusu artık güneşin faydadan çok zararı var. Zararlı güneş ışınlarının herhangi bir filtreye uğramaması sonucu direk bize ulaşması erken yaşlanmadan cilt lekelerine hatta cilt yanıklarına kadar sorunlar ortaya çıkarıyor. Güneşten tüm cildimizi özellikle de yüzümüzü korumamız gerekiyor. Yüz için yüksek faktörlü, ultraviole korumalı güneş kremlerini hiç ihmal etmemek gerekiyor.
  3. Spor, spor, spor! Egzersizlerde, günde bir saat yürümede, koşmada, ne varsa bunlarda var! Egzersiz yaptığımızda kaslarımız çalışıyor, vücudumuz çeşitli hormonlar salgılıyor. Aynı zamanda zayıflıyor ve yağlardan arınıyoruz. Egzersiz yapmak her şeye faydalı olduğu gibi cilde de son derece faydalı. Yaz gelmeden hem forma girmek hem de cildimizi daha güzel hale getirmek için, hemen spora!
  4. Sigara ve alkolden uzak durun! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sigara dna nın yapısını değiştirerek kansere ve bir sürü hastalığa sebep oluyor. Ancak sigaranın en hızlı ve direk etkilediği şey nedir diye sormak isterseniz, cevabı tabi ki de cilt! Sigara içenlerin sigara içme hareketinden kaynaklı ağız kenarlarından oluşan çizgi ve kırışıklardan önce cilt rengi değişiyor. Sigara içerisinde bulunan kanserojen maddeler cildin rengini griye dönüştürüyor. Düzenli ve yüksek alkol tüketimi de cildin su kaybetmesine, hızla yaşlanmasına sebep oluyor.
  5. Fazla kafein tüketmeyin! Kafein, doğru miktarda alındığı surette vücut için zararlı bir tüketim maddesi olmuyor. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi kafeinin de fazlası zararlı. Özellikle kafeini şekerli maddeler ile karıştırarak tükettiğinizde cildinize çok daha fazla zarar veriyor. Şekerli mi şekerli, şuruplu kocaman kahveler veya kahve bazlı tatlı içecekler cildin en azılı düşmanlarından biri! Kafein maskelerde daha çok tercih edilen bir maddedir. Kahve ve kafein içeren çeşitli maske tarifleri için Kahve ile
  6. Doğal bitki çayları için! Yeşil çay, beyaz çay gibi doğal bitki çayları içerisindeki doğal antioksidanlar sayesinde cildi gençleştirir.
  7. Kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bol proteinli, yeşil çaylı bir kahvaltı öğle yemeğine kadar sizi tok tutar, hem de vücudunuzun dengesini sağlar.
  8. Günlük vitaminlerinizi alın! Gün içerisinde yeterli vitamin ve mineral almak genel sağlığımız için çok önemli olmakla birlikte asıl cildimiz için daha önemlidir. C, B, A vitaminleri cildin kendini yenilemesi için olmazsa olmaz vitaminlerdir.
  9. Stresi azaltın, kendinizi eğlendirin. Stresten uzak durun diyemeyiz, çünkü gündelik hayatta bu neredeyse mümkün değil. Ancak kendinizi eğlendirecek şeyler bulun, yaşlanmak istemiyorsanız pozitif olun, etrafınıza gülücükler saçın.
  10. Düzenli cilt temizliği ve bakımını ihmal etmeyin! Evet cildimizi ne kadar içerden beslesek de dışarıdan bakımını yapmamız da önemli. Gün boyu kirli hava, güneş ışınları, makyaj kalıntıları sayesinde nefes alamayan cildimizi düzenli olarak temizlememiz gerekiyor. Nemlendiriciler ile nemlendirerek yeni güne hazır hale getirmek çok önemli!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here