Göğüs estetiği yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

0
592

Göğüs estetiği, göğüslerinin boyundan memnun olmayan, göğüslerinde şekil bozukluğu, boyut farklılığı gibi sorunlar olan tüm kadınlara uygulanabilen meme büyütme, meme küçültme veya meme dikleştirme operasyonlarıdır. Bu operasyonlar kişinin ihtiyacına göre gerekli şekillerde yapılır. Peki, göğüs estetiği yaptırırken nelere dikkat edilmelidir? 

Göğüs estetiği hangi durumlarda yapılır?

  • İki meme arasındaki asimetrik ve orantısız görünümü düzeltmek için. Çoğu kadının göğüsleri aynı büyüklükte değildir. Ancak bazılarında bu iki meme birbirinden çok farklıdır. Bu tarz durumlarda küçük olana göğüs büyütme işlemi yapılmalıdır. Hamilelik sonrası oluşan bir farklılık varda bu durumda meme toparlama veya dikleştirme ameliyatları da yapılması gerekebilir.
  • Sağlık problemleri sonucunda memenin bir parçasının ya da tamamının alınması gibi durumlarda göğüs estetiği yapılır.  
  • Önceden yerleştirilmiş olan meme protezlerinin zamanla eskimesi ve değiştirilmesi gerekmesi durumunda da göğüs estetiği yapılır.

Göğüs estetiği yaptırmaya karar verdikten sonraki süreç

Meme estetiği yaptırmaya karar verdikten sonra, önemli olan doğru doktoru bulmaktır. İster meme büyütme olsun ister meme küçültme olsun, bu tüm operasyonların kriterleri vardır. Özellikle operasyon sonrası doğal bir görünüm için bu orantılara dikkat etmek gerekir.

Ne istediğine kesin karar vermek

Göğüs estetiği denince akla direk meme büyütme operasyonları gelir. Ancak meme estetiğinde büyütme kadar küçültme de vardır. Meme küçültme operasyonları genelde büyük göğüslerin kişiyi rahatsız etmesi, yorması sebebiyle yani estetik görünümden ziyade ihtiyaç olduğu için yapılır. Ancak meme büyütme işlemi büyük çoğunlukla estetik görünüm için yapılır. Bu durumda da karşımıza çıkan asıl konu, estetiği yaptıracak kişinin bunu gerçekten isteyip istemediği konusudur. Neden göğüs estetiği yaptırmak istiyorsunuz? Siz mi istiyorsunuz yoksa eşiniz, erkek arkadaşınız ya da çevreniz mi size bu konuda baskı yapıyor? Vücudunuzda kalıcı bir değişiklik yapmadan önce onu ne kadar istediğinize karar vermeniz gerekir.

Doğru bilgileri almak ve doktorla doğru iletişim kurmak

Meme estetiği genel olarak silikon taktırarak meme büyütme olarak algılansa da bazen farklı operasyonlar da içerir. Mesela, sarkmış göğüsleri dikleştirmek için toparlama gibi farklı işlemler de yapmak gerekebilir. Doğru işlemlerin yapılması için doğru doktoru bulmak gerekir. Ayrıca doktor ile en doğru şekilde iletişimi kurmak, tam olarak ne istediğinizi ve nasıl bir sonuç beklediğinizi en doğru şekilde anlatmak önemlidir.

Doğru boyutu seçmek

Estetik doktorları, sizin vücut yapınıza, boyunuza ve kilonuza uygun olarak en doğru boyuttaki silikonu size söyleyecektir. Çok zayıf ve sırtı dar bir kadının kocaman göğüsleri olması ya da kilolu ve sırtı geniş bir kadının minicik göğüsleri olması garip bir görünüme yol açar. Bu yüzden en doğrusu doktorunuzun tavsiyelerini dinlemektir. Ancak bazen hastalar, doktorlarına güvenmeyip kendi istekleri konusunda diretirler. Bunun sonucunda da genelde ortaya hayal kırıklığı ve pişmanlık çıkar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için göğüs estetiği operasyonu öncesinde meme implantı boyutuna doğru karar vermek gerekir.

Göğüs estetiği yöntemi konusunda karar vermek

Meme büyütme yöntemleri arasında silikon (meme implantı) olduğu gibi bir de yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yöntemi vardır. Tüm göğüs estetiği operasyonları konusunda bilgi sahibi olmalı, buna göre doktorunuzla beraber doğru olana karar vermelisiniz. Bu göğüs büyütme konusunda detaylı bilgi için Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yazımıza göz atabilirsiniz.  

Güvenilir doktorlar ile güvenilir yöntemleri kullanmak

Meme küçütme operasyonlarında çok farklı yöntemler kullanılmasa da göğüs büyütme operasyonlarında farklı yöntemler kullanılabilir. Yağ enjekte etme, dolgu maddesi ile büyütme gibi yöntemler varsa da en güvenilir yöntem silikondur. Uzun yıllardır göğüs büyütme yöntemi olarak kullanılan silikon yani meme implantları, güvenilir ve sağlıklıdır. İnternette göreceğiniz çeşitli göğüs büyütme yöntemleri hiç bir işe yaramayacağı gibi, aynı zamanda sağlığa zararlı etkilere de sahip olabilir. Herhangi bir şey yiyerek ya da sadece spor yaparak veya kremlerle bir iki beden göğüs büyütmek mümkün değildir. Bu tarz bilgiler tamamen insanları yanıltmaya yönelik bilgilerdir.

Göğüs estetiği için doğru zamana karar verme

Bu operasyon yaz kış yapılabilir. Mevsim ya da ay olarak bir sınırlama yoktur. Ancak tüm estetik operasyonları yaz gelmeden yaptırmak tavsiye edilir. Böylece yaz geldiğinde bikini giymeye hazır, tüm iyileşme süreci geçmiş olur. Ayrıca meme estetiği sonrasında en az bir ay deniz, havuz gibi alanlara girilmemesi gerekmektedir.

Göğüs estetiği hangi yaşta yapılmalıdır?

18 yaşından küçüklerin meme estetiği yaptırması uygun değildir. Fiziksel olarak henüz yeterli olgunluğa erişmeyen vücuda bu şekilde bir müdahale yapılması doğru değildir. Meme büyütme ya da küçültme ameliyatı için üst yaş sınırı yoktur. Operasyon için uygun sağlık durumunda olunması yeterlidir.

 

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here