Uçuk En Hızlı Nasıl Geçer?

0
352

En çok dudaklarda çıkan uçuk bitkisel yöntemlerle veya kremlerle geçer. Dudaktaki uçuğu en hızlı şekilde geçirmek için dudak uçuk kremleri kullanabileceğiniz gibi farklı bitkisel yağlar ya da kremler de kullanabilirsiniz. Ancak, uçuk sürekli tekrarlıyorsa, artık haftada bir çıkıyor ve hayatınızı zorlaştırıyorsa o zaman dikkat! Uçuk başka hastalıkların habercisi de olabilir. Bu yazıda, uçuk neden çıkar ve dudaktaki uçuk en hızlı nasıl geçirilir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Uçuk nedir, uçuk neden çıkar?

Uçuk, vücunuzun herhangi bir yerinde çıkabilen minik su kabarcığı ve devamında kabuk tutan minik bir yaradır. Özellikle dudaklarda çok fazla çıkar. Dudak sürekli hareket halinde olduğu için de kuruduğunda çatlar, kanar ve yeniden yara olur. Dudaktaki uçuğun iyileşmesi çok uzun zaman alır. Ayrıca öncesinde ve yara olduğu sürece ciddi ağrıya bazen ateşe neden olur.

Dünyada en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olan uçuk virüsleri nedeniyle oluşur. Iyileşmesi genelde bir haftaya kadar bir zaman alır. Genelde ağız kenarlarında dudak üzerinde, burun kenarlarında veya bazen ağız içi ve dil kenarlarında ortaya çıkar.

Dudaktaki uçuk nasıl geçer?

  • Uçuk, hiç bir şey yapmasanız bile kendi kendine geçer. Dudaktaki uçuklar genelde aşırı stresli, gergin günlerde, kötü rüya görüldüğünde, stres nedeniyle ortaya çıkar. Kendi kendine geçer. Dudakların aşırı kuru olması sonucunda çatlamalar olursa daha uzun sürede geçer. Ancak hem görünümü hem de acısı nedeniyle hemen iyileştirmek istenir. Dudak uçuklarını geçirmek için hızlı etki eden uçuk kremlerini kullanabilirsiniz.
  • Bitkisel yöntemleri de kullanabilirsiniz ancak kocakarı tedavisi denilen farklı yöntemleri de deneyebilirsiniz. Metal bir çay kaşığı ya da yemek kaşığını ısıtarak, çok yakmayacak şekilde ısıttıktan sonra uçuklu yere ya da uçuk çıkma ihtimali olan yere bastırabilirsiniz. Bir süre uçuklu bölge üzerinde tutacağınız bu kaşık özellikle uçuk çıkmadan önce oldukça etkilidir.
  • Uçuk çıkmadan önce dudak kenarında ya da nerede çıkacaksa orada kızarıklık olur. Minik bir bölge ateş gibi olur ve hafif ağrı yapar. Yukarıda bahsettiğimiz işlemi bu anda yaparsanız daha etkili olur.

Uçuk nasıl geçer bitkisel yöntemler

  • Siyah çay poşetini soğutun. Soğuduktan sonra uçuk üzerine koyun. Böylece hem uçuğun ağrısı azalır hem de kabarcıklar iyileşir. Dilerseniz hafif hafif hareket ettirerek masaj yapabilirsiniz.
  • Çay ağacı yağı antiseptik özelliği olan bir yağdır. Dilerseniz bu yağı uçuk üzerine sürerek uçuğun hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayın çay ağacı yağı yakıcı bir etkiye sahiptir.
  • Bal, elma sirkesi, misket limonu da uçuk tedavisinde tercih edebileceğiniz etkili yöntemlerdendir.

Dudaktaki uçuğun nedenleri nelerdir?

Dudak uçuğunun nedenleri;

  • Yorgunluk, uykusuzluk,  stres gibi vücut drencini düşüren durumlar.
  • Soğuk algınlığı, grip
  • Aids gibi bağışıklık zayıflatıcı hastalıklar

Uçuk nasıl bulaşır?

Vücutta bir çok nedenle bir kaç farklı yerde uçuk çıkabilir. En yaygın uçuk ise dudak uçuklarıdır. Sonrasında ikinci sırada genital bölge uçukları gelir. Tüm uçuklar, fiziksel temas yolu ile kolayca bulaşabilir. Fiziksel temas, dokunma dışında ortak eşyaların kullanımı ile de bulaşır.

Dudağında uçuk olan birini öpmek, uçuğuna dokunmak bulaştırır. Uçuğu olan birinin jiletini kullanmak, havlusunu kullanmak, uçuğu olan biriyle aynı bardaktan su içmek, aynı kaşıktan yemek yemek gibi bir çok şey uçuğun bulaşmasına neden olur.

Uçuk kabarcıkları nasıl geçer?

Uçuğa oluşmadan önce müdahale edemediyseniz ve ortaya kabarcıklar çıktıysa onları iyileştirmek için uçuk kremi kullanabilirsiniz. Soğuk kompres uygulamak da kabarcıkları azaltmak ve ağrıyı iyileştirmek için iyi gelebilir. Ancak soğuk kompres uygularken kesinlikle direk buz torbası ya da buz kalıbını dudağınıza dokundurmayın. Çok soğuk buz kalıpları dudağınıza yapışabilir bu da dudak derinizi kaldırır ve dayanılmaz bir acıya neden olur.

Uçuk kabarcıklarını iyileştirmek için içeirisnde buz kalıpları olan bezler ya da jeller kullanabilirsiniz. Ağrı giderici kremler kullanabilirsiniz. Ağrı giderici kremleri uçuğu ilk hissetmeye başladığınız andan itibaren kullanabilirsiniz.

Uçuk tedavisinde genelde haricen kullanılan kremler (yani sürülebilen) yeterlidir. Ancak bazen ağızdan antiviral haplar alınması gerekebilir. Bazı durumlarda ise antiviral ilaçların enjeksiyon yolu ile verilmesi gerekebilir.

Uçuk izi nasıl geçer?

Ciltte oluşan herhangi bir yaranın kabuğunu kaldırmak o yaranın sonsuza dek izinin kalmasına neden olur. Buna uçuk da dahildir. Uçuk iyileşirken oluşan kabuğu kaldırmayın. Kabuk kendi kendine düştüğünde izi kalmaz ya da daha az kalır. Ancak aynı yerde birçok kez uçuk çıktığında kalıcı bir iz oluşabilir. Bu durumda izi giderici kremler kullanabilirsiniz. Çok rahatsız olduğunuz aşırı dikkat çekici bir iz oluşursa lazer ile cilt düzetlme işlemleri yaptırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here