Milia Nedir ve Onlardan Nasıl Kurtulursunuz?

0
486

Göz kapaklarınızın altında veya üstünde, burnunuzda veya yanaklarınızda küçük beyaz veya sarı yumrular fark ettiniz mi? Cildin altında oluşan bu inatçı yumrulara (kistlere) teknik olarak milia denir.

Milia, ölü deri hücrelerinin parçalarının derinin altına sıkışıp gerçekten çok sert, küçük, beyaz bir top oluşturmasıyla gelişiyor, Güney Florida Üniversitesi’nden profesör ve dermatoloji bölüm başkanı Neil Alan Fenske ise, bu kistin içinde hem ciltte hem de saçta bulunan bir protein olan keratinin bulunduğunu söylüyor.

Milia iki milimetreye kadar büyüyebilir, ancak genellikle daha küçüktürler. Herhangi birinde gelişebilirken, yenidoğanlarda daha sık görülürler.

Iowa Üniversitesi Carver Tıp Koleji’nde dermatoloji kliniği profesörü olan Nkanyezi Ferguson, “Bebeklerin yaklaşık yarısında, genellikle yüzünde milia bulunur” diyor. “Yenidoğanlarda, milia genellikle tedaviye gerek kalmadan ve yara izi olmadan dört hafta içinde kendi kendine düzelir.”

Yetişkinlerde ise Milia daha uzun sürebilir. Her iki durumda da milia aslında zararsızdır ve genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz.

Peki miliaya ne sebep olur?

Milianın neden olduğu ve bazı insanlarda diğerlerine oranla neden daha fazla görüldüğü henüz bilinmiyor. Bazı araştırmalar ise, sert veya ağır cilt ürünlerinin kullanılmasının miliaya neden olabileceğini düşündürmekte.

Milia ayrıca yanıklar, döküntüler, dermabrazyon ve hatta dövmeler gibi diğer sağlık durumları, bazı ilaçlar ve cilt travması ile de ilişkili olabilir. Bu durumlarda, ortaya çıkan yumrulara “ikincil milia” denir ve vücudunuzun herhangi bir yerinde görünebilir.

“Milia, bir kabarma sürecini takiben, travma veya yüzeysel ülserleri takip eden bir bölgede gelişebilir” diyor Dr. Ferguson. Benzer bir süreç bazı güneş yanıklarında da olur. “Cilt soyulurken ve küçük epidermis parçaları sıkıştıkça biraz milia görülebilir” diye de açıklıyor.

Miliadan nasıl kurtulurum?

Milianın tedavi edilmesine gerek yoktur ve genellikle birkaç hafta ila ay içinde kaybolur. Ancak kozmetik nedenlerden dolayı daha erken kurtulmak isteyebilirsiniz.

Miliadan kurtulmanın tek garantili yolu ekstraksiyon için bir dermatolog veya estetik cerraha başvurmaktır.

New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nden bir dermatolog olan Michele S. Green, “Gerçekten cilde sıkışmış durumdalar” diyor. “Operasyon dışında hiçbir şey onları kaldıramayabilir.”

Yüzünüzü buharlamak -diyelim ki, duş çok sıcakken banyoda oturmak- bir dermatologun onları daha kolay çıkarabilmesi için milianın dış yüzeyini yumuşatmaya yardımcı olabilir. “Buharlama bir gözenek açabilir, ancak miliadan kurtarmayacaktır” diyor Dr. Green.

Bazı insanlar gül suyu (antienflamatuar olduğu düşünülür) veya Manuka balı (ayrıca anti-enflamatuar ve antimikrobiyal olduğu düşünülür) gibi ev ilaçlarını deniyor, ancak bunun kanıtlanmış bir faydası yok. Aynı şey pul pul dökülme ve kimyasal peeling için de geçerli. Aslında, bunlar miliayı daha da kötüleştirebilirler.

Retinoid adı verilen A vitamini türevi ilaçların yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var. “Çok sayıda milia varsa, doktorunuz sayıyı azaltmak ve çıkarmayı kolaylaştırmak için topikal bir retinoid önerebilir” diyor Dr. Ferguson.

Doktora ne zaman görünmeli?

Miliadan gerçekten kurtulmak istediğinize karar verirseniz, bir dermatolog veya estetik cerraha başvurun. İyi huylu ve tedavi gerektirmeyen bir rahatsızlık olmasına rağmen, tahriş olursa veya sizi kozmetik olarak rahatsız ederse milianın çıkarılmasına yardımcı olunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here