Güneş Lekelerinden Lazerle Kurtulun

0
432

Cilt lekesi problemi yaşayan herkesin aklında aynı sorular; güneş lekesi nasıl tedavi edilir? Lazerle leke tedavisi nedir, nasıl yapılır? İyileşme süreci nasıldır? Zararları var mıdır, yaptıranlar memnu mudur?

Güneş lekeleri nasıl tedavi edilir?

Leke tedavisi yöntemleri içerisinde en etkili ve güvenli yöntemlerden biri olan lazerle leke tedavisi, sivilce izlerinden güneş lekelerine kadar tüm iz tedavilerinde kullanılmaktadır. Lazer tedavisi; lekenin çeşidine, büyüklüğüne ve özelliğine bağlı olarak belirlene tedavi planı kapsamında lekeli bölgeye lazer ışınlarının uygulanması ile lekelerin ortadan kaldırılması işlemidir.

Lazer ışınları iki şekilde cilde etki eder; birincisi ciltteki renk pigmentlerini etkiler ve lekerin ortadan kalkmasını sağlar. İkinci olarak ise, yüzdeki üst katmanın soyulmasını ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Her iki yöntemde de sonuç kalıcı ve etkilidir.

Cilt lekeleri nelerdir, neden oluşur?

Yaşlılıktan kaynaklı, güneş ışınlarından kaynaklı, sivilce ve yara kaynaklı bir çok cilt lekesi oluşabilir. Vücudun her yerinde oluşan bu lekeler en çok yüz bölgesinde dikkat çekici ve rahatsız edicidir. Melazma denilen güneş lekeleri çoğunlukla kadınlarda yüz bölgesinde ve sırt bölgesinde oluşur. Omuzlar da güneş lekelerinin dikkat çektiği alanlardır. Güneşin en dik olduğu saatlerde korunmasız bir şekilde güneşte kalma sonucu oluşan bu lekeler ne kadar erken müdahale edilebilirse o kadar hızlı iyileşir.

Yüzdeki cilt lekelerini engellemek için ne yapılmalıdır?

  • Yazın gün ortasında, güneşin dik olduğu saatlerde kesinlikle şapkasız ve güneş kremi sürmeden güneşe çıkılmamalıdır.
  • Bilmediğiniz, bilimsel olarak faydası kanıtlanmamış hiç bir ürün yüze sürülmemelidir. Ayrıca bu ürünleri sürdükten sonra kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır.
  • Sivilce gibi yara izlerinin oluşmaması için bunlar sıkılmamalı, bilinmedik yöntemler ile geçirilmeye çalışılmamalıdır. Yüz lekelerinin  ve izlerinin büyük bir kısmı sivilce izlerinden kaynaklıdır.

Güneş lekeleri nasıl giderilir?

Lazerle yüz lekesi tedavisi ağırlıklı olarak güneş lekelerine yönelik yapılmaktadır. Leke tedavisinde lekenin büyüklüğü, derinliği, ne kadar zamandır orda olduğu  gibi konular çok önemlidir. Genel olarak leke tedavisi farklı yöntemler uygulanarak ciltte yapılan yenileme işlemleridir.

Çevre dokulara hiç bir şekilde zarar vermeyen lazer ışınları sadece lekenin olduğu noktalara uygulanır. Bu uygulama ile cilt derisi altındaki renk pigmentlerinin canlanması ve yenilenmesi sağlanır. Güneş lekesi tedavisinde kullanılan bir kaç farklı lazer leke tedavisi yöntemi bulunmaktadır. İcon lazer, mezoterapi, clearlift bunlardan bir kaçıdır.

Lazerle leke tedavisi iyileşme süreci nasıldır?

Lazerle leke tedavisi sonrası iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Hatta işlem uygulandıktan hemen sonra işinize dönebilirsiniz. Seans sayısı ve yoğunluğuna göre bazen uygulanan bölgede kabuk tutma, kızarıklık gibi durumlar olabilir. Ancak bunlar da beklenen etkilerdir ve en geç 10 gün içerisinde tamamen yok olacaktır.

Lazerle leke tedavisi zararları nelerdir?

Lazerle leke tedavisinin zararları yoktur desek yanlış olmaz. Çünkü bu yöntem uygulandıktan sonra gelişen hiç bir sorun gözlenmemiştir. İşin uzmanı olan güvenilir bir yere yaptırılan uygulamarda hem kesin sonuç alınır hem de sorun yaşanmaz.

Lazerle leke tedavisi yaptıranlar sonuçtan memnun olur mu?

Özellikle yakın zamanda oluşmuş güneş lekeleri ile sivilce izleri tedavisinde bu yöntem ile yüzde yüz sonuç alınabilmektedir. Lazerle leke tedavisi sonrası cilt hızla kendini yeniler. Sadece bu iyileşme sürecinde doktorunuzun önerdiği kremleri kullanmalı, cildinizi güneşten korumalısınız.

Lazerle leke tedavisi fiyatları  

Sivilce lekeleri lazer tedavisi fiyatları ile güneş lekesi tedavisi fiyatları farklıdır. Çünkü bu izlerin özellikleri farklı olduğu için seans sayısı ve uygulama şekilleri de farklı olur. Seans sayısına bağlı olarak paket bilgilerini hastanelerden alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here