Hamileyken hangi sporlar yapılabilir?

0
647

Hamileyken çok hareket edilmez, spor hiç yapılmaz düşüncesi artık çok eski bir düşünce. Artık hepimiz biliyoruz ki hamileyken spor yapmanın hem anneye hem de bebeğe bir çok faydası vardır. Sadece kilo almamak ya da az almak değil, esneklik, hormonal dengelenme, doğumu kolaylaştırma için de hamileyken spor yapmak gerekiyor. Öyleyse hamileyken hangi sporlar yapılır, hangileri güvenlidir ve sağlıklıdır?

Hamileyken yapılabilecek sporlar hangileridir?

Hamilelik dönemleri kişiye göre çok rahat ya da sorunlu olabilir. Bu yüzden öncelikle tüm gebelerin doktorundan spor konusunda bilgi alması gerekir. Eğer doktorunuz size herhangi bir spor ya da egzersiz yapmanızda sorun yok onayı verirse belirtilen egzersizleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

 1. Tempolu ve düzenli yürüyüş

Hamilelikte yürüyüş çok önemlidir.Özellikle hamileliğin ilk üç ayında düzenli yürüyüş yapmak en sağlıklısıdır. Anne adaylarını yormayacak şekilde yapılan tempolu yürüyüş ilk aylarda çok faydalı olur.

 1. Hamile platesi

Gebelikte en çok şikayet edilen konu bel ve sırt ağrılarıdır. Bu ağrılar gebeliğin ilk zamanları ile son aylarında çok daha fazla rahatsız edici hale gelir. İlk aylarda bebeğin yerleşmesi ve vücudun buna alışması sebebiyle oluşan ağrılar son aylarda bebeğin büyümesi ve ağırlaşması ile en fazla hale gelir. Hamile pilatesi, gebeliğin ilk aylarından itibaren yapılabilen sırt ve bel ağrısını hafifletebilen harika bir spordur.

 1. Hamile yogası

Hamilelik süresinde çok faydası olan yoganın doğum sırasında ve sonrasında da çok iyi etkileri vardır. Ancak unutulmamalıdır ki, normal yogadaki bazı hareketler kesinlikle gebelik sırasında yapılmamalıdır. Bu sebeple hamile kadınların iyi araştırmalar yapıp sadece hamile yogasına katılması gerekir. Aksi taktirde hem bebeğe hem kendinize zarar verebilirsiniz.

Gebeliğin özellikle son üç dört ayında düzenli olarak yapılan hamile yogasının normal doğum ihtimalini artırdığı belirlenmiştir. Annenin doğum sırasında daha iyi ıkınması ile doğumu kolaylaştıran yoga çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

 1. Yüzme

Gebeliğin 3-6 ayında anne adaylarına en çok önerilem egzersizlerden biri de yüzmedir. Gebeliğin son aylarında vücut ağırlığı arttığı için yüzmek pek mümkün olmasa da altıncı ve yedinci aylara kadar yüzülebilir. Hamilelere yüzme egzersizi özellikle önerilir. Suyun vücut sıcaklığını dengelemesi sayesinde bebek için ani vücut sıcaklıkları artma durumu olmaz. Aynı zamanda suyun kaldırma kuvveti sayesinde vücut ağırlığı hafifler ve egzersiz kolaylaşmış olur.

 1. Squat yapmak

Hamileliğin orta dönemlerinde vücut ağırlığı artıp bebek büyümeden yapılacak düzenli squat hareketleri hem bacakların güçlenmesini hem de doğumun kolaylaşmasını sağlar.

 1. Dans etmek

Hamileylen yapılabilecek egzersizlerden biri de dans etmektir. Dans da aslında bir spordur. Diğer sporlara göre daha eğlenceli olan bu sporun hem anneye hem de bebeğe etkisi vardır.

Hamilelikte spor salonuna gidilir mi?

Hamileyken spor salonuna gidilebilir ancak burada önemli olan ne zaman gittiğiniz ve orada hangi egzersizleri yaptığınızdır. Yukarıda saymış olduğumuz hafif egzersizleri yapıyorsanız spor salonuna gidebilirsiniz.

Hamilelikte spora ne zaman başlanmalı?

Hamilelikte spora, gebeliğin ilk ayında da başlanabilir ilk üç ayından sonra da başlanabilir. Bu zamana ancak doktorunuz karar verebilir. Herhangi bir spora başlamadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız.

Hamilelikte spor yapanlara sporun faydası nedir?

Hamileyken spor yapmanın faydaları oldukça fazladır, bunlardan bazıları;

 1. Aşırı kilo almayı engeller, kilo kontrolü sağlar
 2. Anne adayının düzenli uyumasını sağlar,
 3. Daha az ödem oluşmasını sağlar,
 4. Kabızlığı önler, sindirim sistemine yardımcı olur
 5. Annenin stresini azaltır,
 6. Metabolizma hızını yükseltir,
 7. Anne adayının esnekliğini ve dayanıklılığını artırır,
 8. Hamilelik diyabet riskini önler.

Hamilelikte spor hareketleri nasıl olmalıdır?

Yaptığınız egzersiz türüne göre değişmekle birlikte hamilelikte bölgesel egzersiz hareketleri önerilmez. Daha çok tüm vücudu etkileyen yürüyüş, yüzme, plates ve yoga gibi egzersiz hareketleri önerilir.

Hamileler hangi spor aletlerini kullanabilir?

Hamileler, hamile yogası ve platesinde kullanılan tüm spor aletlerini kontrollü bir şekilde kullanabilir. Temposunu ayarlayarak koşu bandını yürüyüş yapmak için kullanabilir. Başka daha fazla spor aleti kullanmak isterse de doktorundan bilgi almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here