Kesin ve Kalıcı Bir Epilasyon Yöntemi, İğneli Epilasyon

0
2356

İğneli epilasyon, lazer epilasyon ve buz lazer epilasyon gibi popüler uygulamalar arasında yeterince ilgi görmedi. Ancak aslında diğer tüm yöntemlere göre çok daha etkili ve çok daha kalıcı olan bu yöntemi her yönüyle inceliyoruz. İğneli epilasyon nedir, nasıl yapılır, etkileri nelerdir?

İğneli epilasyon nedir, nasıl yapılır?

Lazer epilasyon yönteminde deri üzerindeki tüylerin kökleri lazer ışınları ile yakılır. İğneli epilasyonda ise her bir kıl kökü altın iğneler ile yok edilir. Bu işlemde kişiye özel altın iğne kullanılmaktadır. Altın iğneler klasik iğnelerden çok farklı olarak aşırı ince, kıl gibi iğnelerdir. Kişiye özel olarak paketten çıkarılan bu iğneler güvenlidir.

Yüze iğneli epilasyon yapılabilir mi?

Yüze, kola, bacaklara, koltuk altı ve bikini bölgesi dahil tüm vücuda iğneli epilasyon yapılabilir. Erkeklerde sakal bölgesi üst kısmına epilasyon yaptırmak oldukça yayındır. Bu epilasyon yöntemini hem erkekler hem de kadınlar yüzleri için de tercih edebilir.

İğneli epilasyona elektroliz epilasyon adı da verilir. Hemen hemen tüm güzellik merkezlerinde uygulabilen, uzman kişiler tarafından titizlikle yapılması gereken bir epilasyon yöntemidir. Uygulama öncesi anestezik kremlerle uyuşturulan bölgeye işlem yapılır. İğneli epilasyon yaptıranlar, özellikle de erkekler yüz bölgesindeki sakal üzeri tüylerden tamamen kurtulduklarını belirtir.

İğneli epilasyonun yan etkileri, zararları var mıdır?

İğneli epilasyonun zararlarıdan ziyade yan etkileri vardır denilebilir. Tüm estetik uygulamalarında olduğu gibi bu uygulamada da yan etkiler kişiden kişiye değişebilir. Cildinizin ne kadar hassas olduğuna, ten renginize, tüylerinizin rengi ve yoğunluğuna göre altın iğneli epilasyonun yan etkileri ortaya çıkabilir. Tüm bunlara bağlı olmakla birlikte genel olarak ortaya çıkabilecek yan etkiler şunlardır;

 • Kabuklanma
 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • Tahriş
 • Lekelenme (özellikle yaz aylarında)
 • Sivilce
 • Gözenekler

Yukarıda saymış olduğumuz iğneli epilasyon zararları geçici etkilerdir. Zaman içerisinde hızla yok olurlar. Yaz aylarında yüz gibi kol gibi direk güneşe maruz kalan bölgelerin sürekli güneş kremi sürülerek korunması gerekir. Lazer epilasyon da iğneli epilasyon da yazın çok tercih edilmez. Genelde sonbahar ile birlikte başlanıp yaz gelene kadar sonlandırılan uygulamalardır.

İğneli epilasyon ne kadar sürer?

Bu epilasyonun seans süresi de kaç seans yapılacağı da tamamen size, sizin cildinize ve tüy yapınıza bağlıdır. Yani 20 dakikalık seanslar da 10 dakikalık seanslar da yarım saatlik seanslar da olabilir. Burada önemli olan kesin sonuç almaktır. Bu sebeple ilk seanstan sonra size her seansın ne kadar süreceği ve toplamda aşağı yukarı kaç seans gerekeceği bilgisi verilir.

İğneli epilasyon sonrası nasıldır, neler yapmak gerekir?

 1. Bu uygulama sonrası enfeksiyon riski ortaya çıkabilir. Çok aşırı ince de olsa iğneler ile deriye uygulama yapıldığı için sonrasında enfeksiyon oluşabilir. Bunun için işin uzmanı olan, kaliteli ve bilinen yerlerde doktor tarafından yapılmalıdır. Lazer epilasyona göre biraz daha uzmanlık gerektiren bir iştir.
 2. iğne ile yapılan epilasyon sonrasında oluşan kırmızılık bir kaç gün içerisinde geçer. Uygulama sonrasında sürmeniz gereken kremler konusunda doktorunuz size bilgi verecektir. Bunun dışında güneşe çıkmanız gerektiğinde yüksek faktörlü güneş kremleri sürmelisiniz.
 3. Kabuklanma son derece normaldir, kendi kendine iyileşmesi için doktorunuzun tavsiyelerine uymalı, gerekirse enfeksiyon önleyici kremler kullanmalısınız.
 4. Yüze iğneli epilasyon yaptırdıysanız, uygulama sonrasında en az iki gün yüzünüze hiç bir kozmetik maddesi sürmeyin. Kıl köklerinin açık olduğunu onların yabancı maddeler ile dolmaması gerektiğini düşünün.
 5. Epilasyon yapılan bölgeye diğer seansa kadar kesinlikle ağda vs yapmayınız. Gerekirse sadece jilet kullanabilirsiniz.
 6. Doktorunuzun önerdiği kremler dışında yağlar, nemlendiriciler ya da kremler kullanmayın.
 7. İğneli epilasyon sonrasında hemen duş almayın, sıcak su ve kese ile cildinizi tahriş etmekten kaçının.
 8. Oluşan sivilceler için de özel kremler vs kullanmayın, mutlaka doktorunuz bir ilaç önerecektir. Aynı zamanda bu sivilceler kendi kendine de geçebilir.

İğneli epilasyon yaptıranlar ve yorumları

Bu epilasyonu yaptıranların çok büyük bir kısmı sonuçtan aşırı memnun olduğunu, tüylerin sonradan kesinlikle çıkmadığını söylemektedir. Lazer epilasyona göre çok daha kesin sonuç veren bu yöntemin lazer epilasyondan daha az popüler olmasının nedeni acıdır. Yani iğneli epilasyon acıtır mı sorusunun cevabı evettir.

Anestezik kremler ile uygulama bölgesi uyuşturulduğu halde genel olarak bu epilasyon acıtır. Ancak kesin ve hızlı sonuç verdiği için herkes tarafından tercih edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here