Çok kıllıyım ne yapmalıyım? Çok kıllıyım nasıl kurtulurum?

0
2964

Vücudundaki tüy ve kıllardan rahatsız olan birçok erkek ve kadın ‘Çok kıllıyım ne yapmalıyım?’ ya da ‘Çok kıllıyım nasıl kurtulurum?’ diye soruyor. Çok kıllıyım ne yapmalıyım ve Çok kıllıyım nasıl kurtulurum sorusunun cevabı makalemizde.

Çok kıllıyım ne yapmalıyım? Çok kıllıyım nasıl kurtulurum?

Çok kıllı olma sorunu genellikle erkeklerde görülen bir durum olsa da bazı kadınlarda da erkek tipi tüylenme sorunu görülebiliyor. Erkeklerde özellikle sırt ve omuz bölgesinde fazla kıllanma oldukça yaygın bir sorun. Bazı kadınlarda da sırt ve omuz bölgesinde erkek tipi tüylenme oluşabiliyor. Vücutta istenmeyen tüy ve kıllar kişinin psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

Erkeklerde kolların, göğüs bölgesinin ya da yüz bölgesinin kıllı ya da tüylü olması genellikle sorun olarak görülmese de sırt kılları rahatsızlık yaratabiliyor. Normalden fazla kıllı kişilerin vücut ısıları diğerlerine oranla daha hızlı yükseliyor ve özellikle sıcak havada aşırı terleme sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Fazla tüylenme ve kıllanma tıbbi bi sorun olarak görülmüyor olsa da bu konuda yapılabilecek bazı uygulamalar mevcut.

Çok kıllıyım ne yapmalıyım?

Kişinin vücudunda fazla kıl ve tüy mevcudiyeti genellikle genetik sebeplerden kaynaklanır. Özellikle erkeklerde belli başlı genler testosteron etkilerine karşı daha hassas tepki verebiliyor ve bu sebeple vücuttaki tüy ve kıllar daha görünür hale geliyor ve aşırı kıllanma sorunu oluşuyor.

Kadınlarda özellikle sırt bölgesinde tüylenme ve kıllanmanın bazı sebepleri bulunuyor. Kadınlardaki kıllanma sorununa hirsutizm adı veriliyor. Kadınlarda hirsutizme yol açan sebepler şu şekildedir:

  • Hormonal dengesizlikler
  • Cushing sendromu
  • Böbreküstü bezi rahatsızlıkları
  • Polikistik over sendromu
  • Belli başlı ilaçlar

Aşırı tüylenme ve kıllanma sorunu olan kadınların mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Hipertrikoz sebepli aşırı kıllanma

Hem erkekler hem de kadınlar vücutta özellikle sırt bölgesinde kıllanma sorununa sebep olan hipertrikoz geçiriyor olabilir. Hipertrikoz oldukça nadir görülen bir hastalıktır. Hipertrikoz olduğunu düşünen kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Çok kıllıyım nasıl kurtulurum?

Vücudunda istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulmak isteyenler için çeşitli çözümler mevcuttur. Aşağıda istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulma amacıyla uygulanan uygulamalar listelenmiştir:

Tıraşlama

Jilet ve tıraş makinesi istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulmanın en hızlı, pratik ve ucuz yoludur. Düzenli olarak yapılacak tıraşlama işlemi ile kılların büyümesi kontrol altına alınır. Tıraşlama pratik bir çözüm olsa da her uygulamanın ardından vücuttaki kılların daha kalın ve sert çıkması olasılığı da mevcuttur.

Tüy dökücü kremler

Tüy dökücü kremler bir tür tıraşlama uygulamasıdır fakat tıraşlamaya oranla kesik sebepli yaralanma riski daha azdır. Tüy dökücü kremler kılları kökünden almaz. Tüy dökücü krem iyi seçilmelidir. Vücutta gereğinden fazla süre bekletilen krem tahrişe sebep olabilir. 

Ağda 

Ağda tüyleri kökünden almayı hedefleyen bir uygulamadır. Ağda ile istenmeyen tüy ve kıllarından kurtulmak isteyen kişi bir başkasından yardım alarak işlemi kolayca tamamlayabilir. Ağda uygulaması sayesinde vücutta 1 ila 2 ay süre ile tüy çıkışı olmaz. Ağda bazıları için acı veren bir işlem olabilir. Şeker içeriği yüksek ağda ürünlerinin kullanılması önerilmez çünkü bu ürünler kıl köklerini besler.

Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon

Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulmanın en pahalı fakat kalıcı yoludur. Bölgesel olarak uygulanan bu işlemler sayesinde istenmeyen kıllardan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. 

Çok kıllıyım çocuğumun da kıllı olmasını istemiyorum, ne yapmalıyım?

Kişinin çok kıllı olması genetik faktörlere bağlıdır. Çok kıllı kişilerin çocuklarının da çok kıllı olma ihtimali yüksek olsa da bu durum değişiklik gösterebilir. Kişi çocuğunun kendisi kadar kıllı olmasını istemiyorsa bilimsel olarak yapacağı herhangi bir şey yoktur. Kişinin lazer epilasyon gibi yöntemlerle kıllarından kurtulması genetiği üzerinde herhangi bir değişiklik oluşturmayacağı için etkileri çocuğuna olumlu ya da olumsuz olarak yansımaz.

Lazer epilasyon uygulamaları ve özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here