Kol Estetiği Ameliyatı Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

0
777

Zamanla, kilo alıp verme ile sarkan kol derisi özellikle ilerleyen yaşlarda çok rahatsız edici bir görünüm oluşturabilir. Bunun en iyi çözümü kol germe estetiğidir. Kol germe ameliyatı hemen hemen her yaşta, kadın erkek herkese yapılabilen bir uygulamadır.

Kol inceltme ile kol germe aynı mıdır?

Kol germe ameliyatı, kilo alıp veren ya da yaşı ilerleyen kişilerde ortaya çıkan deri sarkmasını toparlamak için yapılan bir uygulamadır. Sarkık deri toparlandığında tabi ki kol incelmiş görünür. Ancak bu işlem kol inceltme ameliyatı değildir. Kalın ve yağlı kollarda uygulanan yağ alma ve germe işlemleri birlikte kol inceltme ameliyatı olarak adlandırılabilir.

Kol germe ameliyatı nasıl yapılır?

Kol estetiği ameliyatı yapılmadan önce hastanın kolundaki sarkmanın nedeni saptanır. Çok aşırı kilo alıp vermekten kaynaklı kol sarkması varsa burada sadece derinin toparlanması yeterli olmayabilir. Öncelikle liposuction ile fazla yağlar alınıp kol inceltilir. Sonrasında ise sarkan deri toparlanır.

Sarkık kol ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Eğer koldaki sarkma dirseğe kadar uzanmıyorsa, bu kol germe işlemi iz kalmayacak şekilde koltuk altında toparlanabilir. Ancak kol sarkıklığı dirseğe kadar uzanıyorsa, deri koltuk altından dirseğe kadar toparlanır. Bu da ancak kolun arka tarafında ince bir iz kalacak şekilde yapılabilir. Her iki durumda da dışarıdan önden görülebilecek ya da dikkat çekecek bir iz kalmaz.

Kol germe ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

  • Sarkık kol ameliyatı bölgesel uyuşturma yani lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. 1,5 – 2 saat kadar süren ameliyat sonrasında lokal anestezi yapılan hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Tam anestezi ile ameliyat olanlar ise ertesi gün taburcu edilir.
  • Kol germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci sıkıntılı değildir. Hastaların operasyonu geçirdikten sonra 2 gün boyunca duş almasına izin verilmez. Sonrasında duş alınabilir.
  • Dikiş alınma gerektirmeyen bu operasyondan sonra ilk günlerde hasta elastik bandaj kullanır. Kolları kalp seviyesi ve üzerinde tutmaya çalışmak gerekir.
  • Egzersizlere ancak 4-6 hafta sonra başlanabilir.
  • İzsiz kol germe ameliyatı sonucu vermesi için hastaların ilk bir ay kollarını çok fazla hareket ettirmemesi gerekir. Bu ameliyattan sonra oluşabilecek komplikasyonlar tüm cerrahi müdahalelerde ortaya çıkabilecek durumlardır.
  • Kol germe ameliyatı sonrası ödem oluşur mu?
  • Bu ameliyattan sonra ağrı, kanama, ödem oluşabilir. Tüm diğer estetik uygulamalarda ortaya çıkabilecek sonuçlar burada da oluşabilir. Bunun için doktorun tavsiyesinden çıkmamak, ilk günlerde bandajları çıkarmamak ve kolları yukarıda tutmaya çalışmak gerekir. Ameliyat sonrası ödem kanama gibi sorunlar oluştuğunda doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.
  • İz bırakmayan, ameliyatsız kol germe estetiği uygulamaları
  • Yaşa ve aşırı kiloya bağlı olarak ortaya çıkan sarkmalarda en iyi ve kesin çözüm kol germe ameliyatıdır. Daha genç yaşlarda erken seviyelerde ise sarkık kol derisini germek için ameliyatsız estetik yöntemler uygulanabilir. Ameliyatsız yüz germe uygulamalarında kullanılan yöntemler benzer şekilde kollar için de kullanılabilir. Ancak bu germe işlemlerinin uygulanabilmesi için kollarda fazla yağın olmaması gerekir. Eğer fazla yağ var ise, germe işlemi öncesinde koldaki yağlar liposuction ya da lazer lipoliz gibi yöntemlerle alınır.

Kol inceltme ameliyatı fiyatları

Kol germe ameliyatı fiyatı hastanın yaşına, kilosuna, sağlık geçmişine göre yapılacak işlemle belirlenir. Her hastaya birebir aynı işlemler uygulanmaz. Yağlanma varsa yağ alma işlemi ile kombine kol germe işlemi yapılmalıdır. Bazı hastalar göğüs germe ya da toparlama ameliyatı ile de kol sıkılaştırma ameliyatını aynı anda yaptırmak ister.

Kombine estetik ameliyatlar bir anda bir kaç işlemin yapılmasına imkan tanır. Bu da yapılan işlemlerin daha iyi sonuç vermesini sağlar. Ayrıca iyileşme süreci sonunda hasta iki sorunundan birden kurtulmuş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here