Sir Ağda Yaptırmak Zararlı Mıdır?

0
5402

Ağda kadınların olmazsa olmazlarından biridir. Soğuk ağda, sir ağda, klasik çam sakızı gibi çeşitli ağda yöntemleri çok eski zamanlardan bu yana kadınların kullandığı tüylerden kurtulma yöntemlerinden biridir. Yakın zamanda ortaya çıkan lazer epilasyon dışında en çok kullanılan ağda yöntemi sir ağdadır. Kol altına, yüze, vücuda, bikini bölgesine ve tüylerin olduğu her bölgeye uygulanabilen sir ağda zararlı mıdır? Sir ağdanın zararları nelerdir?

Ağda Zararlı Mıdır?

Hangi tür ağda olursa olsun uzun vadeli kullanımında bazı yan etkilere sebep olmaktadır. Ağdaya direkt olarak zararlıdır demek doğru olmaz ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Örneğin hangi ağda türü olursa olsun cildin ona uygun olduğundan emin olmak gerekir. Çoğu kadın ve erkeğin soğuk ağda gibi farklı ağda çeşitlerine karşı alerjisi vardır. Ağdaya alerjisi olan ciltlerde ağda uygulaması yapılması durumunda ortaya ciddi problemler çıkabilir. Evde şeker ve limon ile yapılan, şekerin karamel haline getirilmesi ile elde edilen doğal ağda ve çam sakızı ağdası dahil bunların hepsi alerji yapabilir.

Sir ağda, tüyleri koparırken derinin de üst kısmını alır. Bunu çoğu kişi peeling gibi yani ölü derilerden kurtulma gibi görse de bu şekilde bir peeling sağlıklı değildir. Derinin derin bir şekilde soyulması riski söz konusudur.

Sir Ağda Yüze Uygulanır Mı?

Sir ağda ile sıcak ağda arasında minik farklar vardır. Öncelikle bundan bahsetmek gerekir. Sir ağda tamemen sıvı halde iken sürülen sonra katılaştığında çekilip alınan ağdadır. Diğer sıcak ağda ise sıvı halde sürülen sonrasında özel kağıdı üzerine yapıştırılıp çekilen bir ağda türüdür.

Yüze ağda yapılabilir. Dudak üzerine, yanak bölgesine ya da çene kenarlarına da ağda yapılabilir. Özellikle açık tenli ancak koyu tüyleri olan kadınlar uzun vadeli çözüm olarak bu yolu tercih eder.

Hem sir ağda hem sıcak ağda yüze uygulanabilen ağda çeşitleridir.

Yüze Ağda Yapmak Tüyleri Çoğaltır Mı?

Herhangi bir bölgedeki tüylerin çoğalması için onların beslenmesi gerekir. Bazı rivayetlere göre evde yapılan şekerli ve limonlu ağda kıl köklerini besler ve çoğaltır. Ancak bunun hiçbir bilimsel temeli yoktur. Jilet dahil bir hiç bir tüy alma işleminin tüyleri azaltma ya da artırma imkanı yoktur. Lazer epilasyon dışında tüm işlemler var olan tüyleri kökünden koparma işlemidir, kökleri azaltmaz ya da artırmaz.

Yüze Ağda Yapmak Doğru Mu?

Yüze ağda yapmak doğru mudur sorusunun ardından sıkça akılla gelen ağda yüzü sarkıtır mı ve yüze ağda yapmak sarkma yapar mı? Bir derinin sürekli ama sürekli yıllar boyunca çekiştirildiğini düşünün. Uzun zaman boyunca güçlü bir şekilde sündürülen deri sonunda sarkacaktır. İster dudak üstü ister yanak, ister el ister kol olsun ağda yapmak deriyi sündürür. Bu sebeple bir çok kadın yüzüne ağda yaptırmayı tercih etmez.

Sir Ağdanın Zararları Nelerdir?

Sir ağda dahil tüm ağdaların zararları benzerdir:

  1. Ağda uygulanan bölgeyi enfeksiyonlara açık hale getirebilir.
  2. Düzenli olarak ağda yapılan bölgelerde ciddi tahriş ve kızarma meydana gelebilir.
  3. Sir ağda ve soğuk ağda, kılcal damar çatlaması ile varis problemine neden olabilir.
  4. Aynı yere iki üç kez uygulanan soğuk ağda gibi uygulama yöntemleri cildin zedelenmesine neden olur.
  5. Tüm ağda çeşitleri bacak ve kol altları dahil kullanıldıkları tüm vücut bölgelerinde sarkmalara neden olabilir.

Sir Ağdanın Yüze Zararları Nelerdir?

  1. Eğer yüz deriniz ince ise sir ağda kullanıldıkları bölgede kılcal damar çatlamasına sebep olabilir.
  2. Akne eğilimli ciltlerde tüm sıcak ağda yöntemleri akne oluşumunu artırır.
  3. Yanaklar dahil cildin sarkmasına ve erkenden yaşlanmasına neden olur.

Kısacası sıcak ağda yöntemleri de soğuk ağda yöntemleri de artık eskimiş bir istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemi haline gelmiştir.

Modern teknolojinin sunduğu imkanlardan biri olan lazer epilasyon oldukça başarılı sonuçlar veren ve istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Lazer epilasyon nedir ve nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here