Siğil Tedavisinde Lazer Nasıl Kullanılır?

0
937

Çeşitli nedenlerle vücudun farklı bölgelerinde çıkan siğilleri çıktığı yere ve özelliklerine göre tedavi etmek gerekir. Siğiller, tedavi edilmedikleri taktirde çoğalabilir, yayılabilir ve hem görünüm açısından hem de sağlık açısından sıkıntılı durumlara neden olabilirler. Son zamanlarda en çok tercih edilen siğil tedavisi yöntemlerinden biri lazerle siğil tedavisidir. Lazerle siğil tedavisi nasıl yapılır, acıtır mı, lazerle siği tedavisi devlet hastanesinde yapılır mı sizler için araştırdık.

Lazerle siğil tedavisi nasıl yapılır?

Siğiller vücudun çeşitli yerlerinde çıkabilirler. Ellerde, kollarda, ayaklarda veya genital bölgede siğiller çıkabilir. Genital siğiller en tehlikeli olma potansiyeli olan siğillerdir. Çünkü genital siğiller vücudunuzda hpv virüsü olduğu anlamına gelir. Bu da ileride rahim ağzı kanseri riskini ortaya çıkarabilir. Öncelikle genital siğilleriniz varsa dermatoloji doktoruna gitmeli ve bunları yok etmek için neler yapılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Ikinci olarak jinekoloji doktoruna giderek hpv tipleme testi yaptırmalı ve kanseri riski taşıyan hpv taşıyıp taşımadığınızı öğrenmelisiniz. Hpv tipleme testinde riskli grupta bir hpv taşımadığınızı öğrenirseniz hiç zaman kaybetmeden rahim ağzı kanseri aşısı yaptırmalısınız.

Rahim ağzı kanseri çok ciddi ve ölümcül bir hastalıktır. Hpv virüsünün neden olduğu bu hastalık ilk olarak genital siğiller ile ya da genital uçuklar ile kendini gösterebilir. Genital siğillerden lazer tedavisi ile, çeşitli yakma ve dondurma tedavileri ile ve krem kullanarak kurtulabilirsiniz. Seçilecek yöntem siğillerin tam olarak nerede olduğuna, ne kadar olduğuna ve ne derece yayılım gösterdiğine bağlıdır. Genital siğiller genital bölgede çıplak gözle görülebilir bir bölgede olduğu gibi aynı zamanda iç kısımlarda da olabilir. Bu nedenle iyi bir doktor muayenesi önemlidir. Eğer vajinanın iç kısımlarına doğru ilerleyen siğiller varsa o zaman hiç zaman kaybetmeden operasyon yapılması gerekir.

Siğil tedavisinde en iyi yöntem hangisidir?

Lazerle siğil  tedavisinde lazer ışınları asıl olarak siğili besleyen damarlara etki eder ve bunların siğili beslemesini engeller. Sonuç olarak da beslenemeyen siğiller düşer ve yenileri çıkmaz. Lazerle siğil tedavisi genital siğiller için uygulanamayabilir. Daha çok ellerde,ayaklarda ve tırnak çevresinde oluşan siğiller için tercih edilir.

Siğil tedavisinde kullanılan diğer yöntemler ise yakma, dondurma gibi işlemler uygulanabilir. Genital bölge siğil tedavileri hastane ortamında ve çoğunlukla anestezi altında yapılır. Hastanın operasyon sonrasında bir kaç gün yatması, dinlenmesi gerekir. Anestezi alacağı için öncesinde mutlaka sigarayı ve tüm keyif verici madde kullanımlarını bırakması gerekir. Bu tedavi yöntemleri içerisinde en etkili olanı hangisidir sorusun cevabı tam olarak yoktur. Hemen hemen bütün siğil tedavileri etkili ve kesin sonuç verir. Siğil yok edildikten sonra aynı yerde yeniden siğil oluşması beklenmez. Ancak siğiller virüslere bağlı olarak ortaya çıktığı için farklı yerlerde yeniden çıkabilir.

Siğil tedavisinde en iyi hastane hangisidir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi tüm siğil yok etme işlemleri ve siğil tedavileri hastanelerde uzman doktorlar tarafından uygulanır. Siğil tedavisi güzellik merkezleri veya çeşitli kliniklerde uygulanabilen kolay işlemler değildir. Ayrıca siğillerin tamamen yok edilmesi için hastanın düzenli olarak takip edilmesi, siğiller tamamen geçinceye kadar dikkatli bir şekilde operasyonun yenilenmesi gerekebilir. Her doktor bazı yöntemlerde uzmanlaşmış olabilir. Siğilinize, çeşidine, büyüklüğüne ve çokluğuna göre uygun bir doktor ve yöntemle tedavi görebilirsiniz.

Lazerle siğil tedavisi devlet hastanesinde yapılır mı?

Devlet hastaneleri gelişen teknoloji ve imkanlar sayesinde artık çok farklı dermotolojik ve estetik uygulamalarını yapabilmekte. Genital siğiller dahil tüm siği tedavileri devlet hastanelerinde yapılabiliyor. Devlet hastanelerinde en çok tercih edilen yöntem dondurma ve yakma işlemleridir. Lazerle siğil tedavisi devlet hastanelerinde çok tercih edilen bir yöntem değil. Ancak bazı devlet hastanelerinde uygulama yapıldığını da görebilirsiniz.

Siğil tedavisinden sonra yeniden siğil oluşur mu?

En çok karşılaşılan sorulardan bir tanesi de budur, siğil tedavisi kalıcı mıdır? Siğil tedavileri genel olarak %100 e yakın kesin sonuç veren tedavilerdir. Krem ile siğil tedavisi sonrasında dahi siğillerin tekrarlama ihtimali çok düşüktür. Eğer yeniden siğil oluşursa aynı yöntem ile tedavi yeniden yapılmalıdır. Siğiller geçene kadar tedaviye kesintisiz devam edilmelidir.

Lazerle siğil tedavisi sonrası iz kalır mı, süreç nasıl olur?

Siğil tedavilerinin hemen hemen hepsinin sonunda iz kalmaz, sadece küçük bir kahverengilik oluşur o da zamanla geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here