Botoks nedir? Botoks işleminin yararları ve zararları nelerdir?

0
327

Son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilen ve kırışıklıklar için mucize tedavi yöntemi olarak adlandırılan botoks nedir? Botoks ne işe yarar ve ne kadar süre etkilidir? Alanında uzman kişilerce yapıldığı takdirde güvenli bir uygulama olan botoks işleminin yan etkisi var mı? İşte botoks hakkında merak edilen her şey…

Botoks nedir? Botoks işleminin yararları ve zararları nelerdir?

Botoks vücuda enjekte edilerek kas hareketlerini kısıtlayan ve kırışıklıkların oluşmasını ya da daha görünür hale gelmesini önleyen maddenin ticari adıdır. ‘Botulous’ kelimesinden gelen botoks, doğal yollarla oluşan bir tür zehirli maddedir ve bu madde bozuk et ürünlerinde sıklıkla ürer. Yüksek seviyede botoks, felce ve ölüme yol açabilir. Her ne kadar en tehlikeli zehirli maddelerden biri olarak bilinse de botoks kozmetik amaçlar için güvenli ve uygun dozda kullanılır. 

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti, botoks gibi botulinum toksin uygulamalarının yüz kaslarını gevşetmek için kullanılabileceğini ve botoks uygulaması sayesinde kırışıklıkların ve yüz hatlarının gözle görülür şekilde azaldığını açıklamıştır. 

Botoks uygulamaları günümüz dünyasında en popüler kozmetik tedavilerden biridir ve estetik amaçlar doğrultusunda çok sayıda ünlü isim tarafından da tercih edilmektedir. 

Botoks ayrıca aşırı terleme gibi sorunların önlenmesinde de kullanılan bir uygulamadır. 

Botoks ne işe yarar ve yararları nelerdir?

Kozmetik amaçlı yapılan botoks uygulamaları belli başlı kaslara giden sinir sinyallerini engeller. Botoks uygulamasının ardından kaslar gevşer ve böylece ciltteki hatlar ve kırışıklıkların görünümü azalır. Botoks uygulamaları iğne kullanılarak yapılır.

Botoks ne kadar süre etkilidir?

Nörotransmiterleri engelleyerek kas hareketlerini sınırlayan botoks uygulamalarının etkileri yaklaşık 4 ila 6 ay kadar sürer. Çizgisiz yüz hatlarına sahip olmak isteyen kişiler botoks işlemini düzenli olarak yaptırmalıdır. 

Botoks etkisini işlemin ardından birkaç saat sonra gösterir ve temel etkileri yaklaşık bir hafta içinde başlar. 

Botoks güvenli bir uygulama mı?

Botoks güvenli bir uygulama olarak bilinse de mutlaka alanında uzman bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Botoks işlemini yapan kişinin uygulama hakkında yetersiz bilgiye sahip olması, botoks işlemi yapılan kişide asimetrik sonuçlara, kas tembelliğine, donuk yüz ifadesine sebep olabilir. 

Botoks uygulamalarının yan etkileri ve zararları nelerdir?

Botoks uygulamaları düzgün olarak yapıldığı takdirde yan etkileri yok denecek kadar azdır ve birçok kişide görülmez. Yine de botoks işleminin yapıldığı bölgede hafif morarma, kızarıklık görülebilir fakat bu durum uzun sürmez.

Bazı kişilerde çiğneme, konuşma ve nefes alma gibi fonksiyonlarda zorluk görülebilir fakat bu tür yan etkiler oldukça nadirdir.

Botoks işlemini gerçekleştirecek kişinin alanında uzman olması yan etkiler gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Botoks uygulamaları kişinin öğle arası gibi kısa sürelerde dahi yaptırabileceği ve ardından normal hayatına devam edebileceği işlemlerdir.

Düzenli olarak botoks işlemi yaptırmazsam ne olur?

Botoks işlemlerini sonlandırmak rahatsızlık duyulan hatların ve kırışıklıkların geri gelmesi anlamına gelir. Botoks işleminin durdurulması ile beraber uygulamanın yapıldığı bölgedeki kaslar tekrar normal olarak hareket etmeye başlar ve yaşlanma süreci devam eder.

Ameliyatsız kaş aldırmak mümkün mü?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here