Yaz Sıcağının Cildinize Etkileri

0
99

Çoğumuz, güneşin vücudumuz üzerindeki zararlı etkilerinin farkındayız, ancak birçoğumuz yaz sıcaklıklarının cildimiz üzerindeki etkileri hakkında çok şey bilmiyoruz. Bir dizi çalışma, aşırı ısıya maruz kalmanın, dehidrasyondan, hiperpigmentasyona ve hatta erken yaşlanmaya kadar ciltle ilgili her türlü soruna neden olabileceğini göstermiştir. Bu yazın keyfini çıkarırken cildinize gereksiz yere zarar vermediğinizden emin olmak için, ısının cildimiz üzerindeki etkileri ve bununla mücadele etmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

Kurutma

Sıcak ve nemli hava, özellikle cildimizdeki su kaybını arttırır. Susuz cilt kuru ve kaşıntılı hissetmenize sebep olacak, genel ton ve ten rengi donuk ve düzensiz görünecektir. İnce çizgiler ve kırışıklıklar daha belirgin hale gelebilir ve gözlerin altında koyu halkalar oluşabilir.

Kuru ciltle mücadele etmek için, her şeyden önce daha fazla su içmelisiniz. Ardından, daha fazla nem kaybına karşı korunmak için nemlendirici bir krem ​​uygulamadan önce hafif bir temizleyici ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Hyaluronik asit, hücrelerin mümkün olduğunca fazla nemi tutmasına yardımcı olarak susuz cildi yenilemede etkilidir. Oksijen tedavileri ve nemlendirici yüz maskeleri de cildi nemlendirmeye ve daha esnek görünmesine yardımcı olabilir.

Erken Yaşlanma

Güneşte çok fazla zaman geçirmek cildinizin nem bariyerini bozabilir ve elastikiyetini azaltarak yaşlanma belirtilerine katkıda bulunabilir. Sıcağa maruz kalma antioksidan seviyelerini düşürerek dermiste bulunan kolajen ve elastin liflerini yok eden proteinleri yükseltebilir, ince çizgilere ve sarkmaya neden olabilir. Neyse ki, cildinizi genç görünümünü geri getirebilecek bir dizi cilt gençleştirme tedavisi vardır. Kimyasal peeling, lazer yenileme, botox tedavileri ve radyofrekans tedavileri yaşlanma belirtilerini azaltmaya ve sarkık cilt, kırışıklık ve doku sorunlarını iyileştirmeye yardımcıdır.

Yağlanma

Isı, cildinizin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Vücudunuz kendini soğutmak için terlemeye başladığında, aktif ter bezleri daha fazla yağ üretmek için sebum bezlerinizi uyandırır. Fazla yağlar gözenekleri tıkar ve akneye neden olabilir. Yağlı ciltlerle ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olmak için düzenli olarak cildinizi yıkadığınızdan ve sık sık temizlediğinizden emin olun. Tonerler ve yüz maskeleri yağlı cildin tedavisinde faydalıdır. Tıkanmış gözeneklerden ve akneden muzdarip olanlar için, mikro iğneleme ve kimyasal yüz bakımı gibi bazı tedaviler tıkanıklığı gidermeye ve gözenekleri açmaya yardımcı olur.

Hiperpigmentasyon

Hiperpigmentasyon, ısıya maruz kalma ile de tetiklenir. Bilim insanları, sıcaklığın kan damarlarının genişlemesine neden olabileceğine ve bunun da melanositlerin daha fazla pigment üretmesine neden olan iltihabı tetikleyebileceğine inanıyor. Topikal kremler bu durumda genellikle yardımcı olabilir, ancak daha ciddi vakalar için lazer cilt yenileme ve cilt gençleştirme tedavileri daha iyidir. Yüzey yenileme ve gençleştirme tedavileri de, vücudun doğal iyileşme süreçlerini tetikleyerek kolajeni ve dokuyu iyileştirmek için yeni cilt dokusunun büyümesini tetikler.

Tahriş ve Döküntü

Yaz sıcakları cildin bariyer işlevini de bozar ve cildin yüzeyinde kronik tahrişe neden olabilir. Ter kanalları kapanırsa, cildin altında nem sıkışır. Çoğu döküntü tedavi olmadan kendi kendine çözülse de, bazı losyonlar semptomlarınızı hafifletebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here