Yüz dolgusu uygulaması nedir, nasıl yapılır?

0
1021

Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerine her geçen gün yeni bir yöntem ekleniyor. Bu yöntemler arasında en başarılı sonuç verenlerden biri de yüz dolgusu ile yüz gençleştirme yöntemi. Peki bu yüz dolgusu uygulaması nedir? Yüzde hangi bölgelere uygulanabilir? Yüze dolgu hangi durumlarda yapılabilir?

yüz dolgusu nedir

Yüz dolgusu estetiği nedir?

Dudakları kalınlaştırma, yüzdeki ince ve derin kırışıklıkları yok etme, cildi daha gergin bir hale getirme, göz altı çukurlarını yok etme, elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirme veya çene kontürü amaçlı yapılan enjeksiyon işlemidir. Kalıcı olanları yanında kalıcı olmayanları da vardır. Kalıcı yüz dolgusu pek tercih edilmeyen, alerjik reaksiyona açık olan bir ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamasıdır.

Yüze dolgu uygulaması nasıl yapılır?

Çoğunlukla Hyaluronik asit bazlı maddelerin yüzdeki kırışıklıkara, çukurlara ve çökmelere enjekte edilmesi ile yüzün gerilmesi, gençleştirilmesi yöntemine yüz dolgusu estetiği ya da yüze dolgu uygulaması adı verilir. Bu uygulamada enjekte edilen maddeler, vücudun kendi kendine de üretebildiği, zamanla vücut tarafından yok edilen maddelerdir. Yüzde çene, dudak, göz altı, çene ve elmacık kemiğinde kullanılır.

20-30 dakika arasında bir süre alan yüz dolgusu işleminde, belirlenen bölgeye belirlenen miktarda dolgu maddesi enjekte edilir. Dudak kalınlaştırma için dolgu yapılıyorsa dudak kenarlarına, ağız kenarı kırışıklıklarını gidermek için yapılıyorsa bu bölgelere belirlenen miktarda dolgu enjekte edilir. Çok ince iğneler ile yapılan bu enjeksiyonda neredeyse hiç acı duyulmaz.  

Yüze dolgu enjeksiyonu yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yüz dolgusu yaptıranlar fiyat kalite konusuna çok dikkat etmelidir. Yaşa göre değişen cilt kalınlığına uygun yeteri miktarda dolgu uygulaması yapılırken, burada hem miktar hem de dolgu işleminde kullanılan malzemenin kalitesi önemlidir. Kırışıklıkları gidermek için yapılan dolgu işlemi ile dudakları kalınlaştırmak ya da çene kontürü için yapılan dolgu işlemi farklıdır. Burada kullanılan dolgu miktarı çok önemlidir. Ayrıca derin kırışıklıklar ile ileri derecede deri sarkmalarında dolgu uygulamarı başarılı sonuç vermeyebilir, fazla dolgu malzemesi uygulanarak ortaya başarısız bir sonuç çıkabilir.

Yüz dolgusu işleminde farklı dolgu malzemeleri kullanılabilir. Bu malzemelerin FDA onaylı olanları uzun zamandır kullanılan, güvenli malzemelerdir. Fiyat bakımından daha uygun bir işlem yaptırmak yerine doğru bir şekilde araştırıp en güvenli yerde ve en güvenli doktorla bu işlemi yapmak gerekir.

Yüz dolgusu ile yanak dolgusu aynı mıdır?

Yanak dolgusu sadece yanak bölgesine uygulanan dolgu işlemidir. Yüz dolgusu ise tüm yüz bölgesine, gıdı ve boyun dahil, yapılan dolgu uygulamalarıdır. Elmacık kemikleri daha belirgin hale getirmek ve yanak sarkmalarını engellemek için yapılan yanak dolgusu hakkında daha fazla bilgi için Yanak dolgusu nedir? yazımıza tıklayınız.

Yüzdeki dolgu uygulamaları hangi bölgelerde yapılabilir?

  • Burunda burun kaldırma, dolgunlaştırma ya da şekil düzeltme amaçlı olarak,
  • Dudakların kalınlaştırılması, dolgunlaştırılması ve dudak çizgilerinin belirginleştirilmesi için dudaklarda,
  • Ağız çevresinde ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde,
  • Elmacık kemiklerinin çıkarılması ve belirginleştirilmesi ile alın, kaş gibi bölgelerdeki kırışıklıkların giderilmesi için yüze dolgu uygulaması yapılabilir.

Yüz dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Yüz dolgusu sonrası sırt üstü yatılmalıdır. Uygulama sonrasında iki gün boyunca çok yorucu ağır sporlar yapılmamalı ve sıcak duş alınmamalıdır. Yüze dolgu yapıldıktan sonra bir kaç gün morluklar oluşabilir ancak bunlar kısa bir süre içerisinde yok olur.

En popüler ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerinden biri yüz dolgusu dışında diğer yöntemleri incelemek isterseniz Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri nelerdir? yazımıza bakabilirsiniz.

Yüz dolgusu ve uygulama yöntemleri hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here