Yaşlanma Belirtilerine Karşı En Etkili 10 Önlem

0
406

Yaşlanmanın ilk belirtileri kişinin genetik yapısına ve yaşam tarzına bağlı olarak farklılık gösterse de, ilk belirtilerini 25’li yaşlarımızda fark etmeye başlarız.

Biz kadınlar zamanı durdurabilmeyi ve cildimizin aynı canlılıkla yıllara meydan okumasını istesek de; ilk yaşlanma belirtileri kuruluk, daha sert bir cilt yapısı, göz çevresinde oluşan ince çizgiler ve renk değişimleri ile karşılaştığımızda bu etkileri için etkili yöntemler aramaya başlarız. Peki yaşlanma belirtilerini azaltmak ve erken yaşlanmayı önlemek için neler yapmalı, genç yaşlardan itibaren hangi alışkanlıkları edinmeliyiz? Yaşlanma belirtilerine karşı en etkili 10 önlemi bu yazımızda sizler için derledik.

1.Cilt yapınıza uygun iyi bir güneş kremi edinin!

Genç yaşlarda yapılan hataların en başında korumasız güneşe çıkmak veya güneşlenmek gelir. Güneş her ne kadar vücudumuzun ihtiyacı olan D vitaminini sağlasa da, güneşin verdiği zararlı ışınlar cildimizin kurumasına, kırışmasına, lekelenmesine ve kırışmasına neden olur. Cildinize uygun her mevsim dışarı çıkarken kullanabileceğiniz UV ışınlarına karşı koruyan, geniş spektrumlu bir güneş kremi genç yaşlardan itibaren tercih edilebilecek en iyi anti-aging üründür.

2. Cildinizi nemlendirmek kendinize yapacağınız en iyi yatırım

Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmanın kendinize yapacağınız en iyi yatırım olduğunu unutmayın. Cildinizin nem dengesini korumak ve daha canlı bir yapıya sahip olabilmesi için her yaşa ve her cilt tipine uygun farklı nemlendirici ürünleri kullanmayı ihmal etmeyin.

3.Dengeli ve sağlıklı beslenin!

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenerek yaşlanma belirtilerini azaltabilir, daha sağlıklı ve duru bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan, anti-oksidan deposu yeşil yapraklı sebzeler, yüksek lif oranına sahip meyveler ve az yağlı besinler tüketilerek yaşlanma belirtilerini en aza indirebilirsiniz.

4.Bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin!

Vücudumuzun ve cildimizin ihtiyacı olan günlük su ihtiyacını karşılamak, hücreleri hareketlendirmek ve canlandırmak için oldukça etkili bir yöntem. Vücudunuzun sıvı dengesini korumanın daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanıza neden olacağını aklınızdan çıkarmayın.

5.Aktif ve hareketli bir yapınız olsun!

Ne demişler; işleyen demir paslanmaz! İster spor, ister dans kendinize mutlaka bir fiziksel aktivite edinin. Vücudunuz ne kadar hareketli olursa, sarkma gibi yaşlılık belirtileri de o kadar geç gerçekleşir. Yüzünüz için düzenli yapabileceğiniz egzersizleri de listenize mutlaka ekleyin.

6.Uyku düzeninize dikkat edin!

Sağlık ve güzellik için olmazsa olmazların başında vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu alması gelir. Uykusuzluk sadece cildinizi değil; vücudunuzu da etkiler ve erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Gözlerinizin altında oluşan mor halkalardan ve göz torbalarından kurtulmak için uyku düzeninizi iyi ayarlamalısınız.

 

7.Cildinize uygun olmayan kozmetik ürünlerden uzak durun!

Her kozmetik ürün her cilt yapısına uygun değildir. Kozmetik ürün alışverişlerinizde yaşınıza ve cilt yapınıza uygun ürünler almayı, kimyasal içeren kozmetik ürünlerden uzak durmayı tercih etmelisiniz.

8.Sigara ve alkol tüketimine son verin!

Sigara ve alkol tüketimi yaşlılık belirtilerini çoğaltarak, cilde telafisi olmaya zararlar verir. Kan dolaşımını hızlandırmak, cildinizin renk dengesini korumak ve toksinleri atarak cildinizin ihtiyacı olaram nemi sağlamak için sigara ve alkol tüketimine son verin!

9.Yaşlanma karşıtı bakım ürünlerinden size uygun olanı edinin!

Cildinizi nemlenmdirmek, makyaj kalıntılarından, hava kirliliğinden ve çevresel faktörlerden arındırmak cildinizi derinlemesine temizleyen ve yıpratmayan tonikler, cildinizin ihtiyacı olan nemi ve vitamini sağlayan gündüz ve gece kremleri, göz çevresinde oluşan ince çizgiler için kırışıklık önleyici kremler gibi bakım ürünlerini hayatınızın ayrılmaz parçaları haline getirmeyi ihmal etmeyin.

10. Cilt bakımı ve estetik müdahaleleri denemekten korkmayın!

Yaşa bağlı olarak etkilerini daha çok hissettiğimiz yaşlılık belirtilerini önlemek için sadece tek bir ürün yeterli olmaz. Cildinizi onarmak ve yenilemek için anti-aging cilt bakımları cildinizin kolajen üretiminin desteklenmesine ve artmasına neden olarak daha canlı ve daha sık bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Botok, facelift gibi estetik yöntemler ile kırışıklık ve sarkma gibi yaşlılık belirtilerinin önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here