Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları, Zararları ve Etkileri

0
262

Yeşil çay zayıflatır mı, zayıflatırsa neden ve nasıl? Yeşil çay faydalı mıdır, neden? Zararları nelerdir? Yeşil çayın içerisinde kafein var mıdır? Yeşil çayın mucizevi etkileri nelerdir? Günümüzün süper gıdalarından daha doğrusu içeceklerinden biri de yeşil çay. Faydaları saymakla bitmeyen, her detoks içeceğine olan, içine eklendiği şeyi diyet yani zayıflatan bir şete çeviren yeşil çayın hikmetleri nelermiş bakalım. Nedenleri nasılları ile sizler için harika bir yeşil çay rehberi hazırladık.

Yeşil çay nasıl zayıflatır?

Evet bunu söylediğimize göre yeşil çay zayıflatır mı sorusunun cevabı evet diyebiliriz. Yeşil çay tek başına içildiğinde yağları yakan, kalorileri yok eden mucizevi bir etkiye sahip değildir. Aslında hemen hemen hiç bir gıda maddesinin bu tarz bir etkisi yoktur. Yiyeceklerin ya da içeceklerin zayıflatıcı etkileri daha çok midede yer kaplaması, iştah bastırması gibi etkilerle olur.

Yeşil çay kalorisi çok düşük bir çay olduğu için şekersiz ve içerisine herhangi bir şey eklenmeden sade tüketildiğinde neredeyse sıfır kaloridir. Bu nedenle kalori almadan midede tokluk hissi uyandırır. Bunun yanında yeşil çayın içerisinde kafein ve kateşin maddeleri metabolizmanın çalışma hızını artırır. Daha hızlı çalışan metabolizma da daha fazla kalori yakar. Bu şekilde yeşil çay zayıflamaya yardımcı olur.

İçerisindeki antioksidanlarla yeşil çay yağ yakımına destek olur ve tokluk hissini artırdığı için  bizi abur cubur yemekten uzak tutar.

Limonlu yeşil çayın faydaları nelerdir?

 • Yeşil çay ödem attırıcı ve idrar söktürücüdür. Bu şekilde hem zayıflamayı destekler hem de vücudun arınmış olmasını sağlar.
 • Limon c vitamini kaynağıdır, içerisine eklendiği çayı hem lezzetli yapar hem de daha sağlıklı hale getirir.
 • Yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu özellikle de kış aylarında, hastalıklara karşı korur.
 • Kansere iyi gelir, bir çok kanser hastalığının tedavi sürecinde doktorlar tarafından düzenli olarak tüketilmesi önerilir.
 • Yeşil çayın içerisindeki maddeler hafızayı güçlendirir, erken bunama ya da yaşla ortaya çıkan çeşitli hafıza sorunu hastalıklarına iyi gelir.
 • Cilde iyi gelir, kırışıklıkları azaltır.
 • Kişiye enerji ve zindelik verir. Içerisinde kafein olduğu için uyanıklık yapar. Yani sabah kahvesi yerine sabah yeşil çayı içmek de mümkündür.
 • Kalp damar sağlığı açısından faydalıdır. Kolestrolu kontrol etmeye yarar.

Yeşil çayın cilde faydaları var mıdır?

Yeşil çayın cilde faydaları hem ağızdan tüketimi ile (çayının vs tüketimi ile) hem de cilt bakım malzemesi olarak kullanımı ile sağlanabilir. Yeşil çayın bu kadar yaygın bir şekilde cilt bakım ürünlerinde kullanılmasının sebebi faydalarıdır.

Yeşil çayın zararları nelerdir?

Yeşil çay da bir çok bitki gibi çok tüketildiğinde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Ancak belirtmekte fayda var günde 2-3 fincan yeşil çayın etkileri yoktur. Bu yan etkiler ancak çok fazla tüketildiği durumda ortaya çıkar.

 • İçerisindeki kafein nedeniyle uyku düzensizliğine ve uyku bozukluğuna neden olabilir.
 • Hamile kadınlar tarafından tüketilmemelidir. Folik asit seviyelerinde düzensizliğe ve dengesizliğe neden olabilir.
 • Emziren anneler tarafından tüketilmemelidir. Kafein bebeğe geçebileceği için bebeklerde uyku düzensizlğine neden olabilir.
 • Güçlü bir ödem söktürücü olduğu için fazla tüketilmesi durumunda böbreklerde ciddi bir tahribata neden olabilir. Vücutta su kaybına da neden olabilir.
 • Kanında pıhtılaşma sorunu olan, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları olanların yeşil çay tüketiminden uzak durmasında fayda vardır.

Yeşil çay nasıl kullanılır?

Yeşil çay, yurt dışında özellikle de Çin’de çok farklı şekillerde kullanılsa da biz ülkemizde çay olarak tüketiyoruz. Yeşil çay yapraklarını normal siyah çay demler gibi demleyebilir sonrasında isterseniz içine bir kaç parça limon ekleyerek limonlu yeşil çay olarak servis edebilirsiniz.

Yeşil çayı isterseniz kabuk tarçın ve bir parça taze zencefil ile de demleyebilirsiniz. Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından bu tarz bir demleme oldukça faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here