Yediklerimiz Cildimizi Nasıl Etkiler? Yüz Şeklini Değiştiren Gıdalar

0
556

Tükettiğimiz gıdalar yüz şeklimizi direk olarak etkileyebilir. Öncelikle siyah noktalara, sivilcelere neden olabilir. Kilo alımı fazla olmamasına rağmen eğer yüzde ciddi şişlikler ortaya çıkıyorsa bu noktada beslenmeye dikkat etmek gerekir. Peki, hangi gıdalar yüz şeklini nasıl değiştirir?

Ne yersek oyuz

Bu cümle aslında beslenmenin hayatımızdaki önemini çok net bir şekilde açıklıyor. Ne yersek hücrelerimiz de o demektir. Yağlı, şekerli besinlerin tüketilmesi demek sağlıksız, şiş ve yağlı bir cilt demektir. Az su içmek kırışık ve buruşuk bir cilt demektir. Sigara ve alkol tüketimi cildin grileşmesine neden olur. Tüm bu detaylar göz önüne alındığında yediğimiz yiyeceklerin hem sağlığımızı hem de cildimizi direk etkilediğini görebiliriz.

Yiyeceklere bağlı olarak direk etkisi görülebilen çölyak hastalığı, huzursuz bağırsak sendorumu, reflü ve gastrit gibi hastalıkları kontrol edebilmek için beslenmeye çok dikkat etmek lazım. Aynı şekilde bu hastalıkların yüzümüzde etkilerinin ortaya çıkmaması için de yine beslenme çok önemlidir. Çölyak hastalığı, yüzde ciddi şişmelere, göz altı çökmelerine, göz altı morluklarına neden olabilmektedir. Bunun dışında hangi yiyeceğin yüzde tam olarak nasıl bir değişikliğe neden olduğuna sırası ile bakalım.

Yüz şeklini değiştiren yiyecekler

  1. Süt

Süt, kemik gelişimi açısından özellikle de çocuk yaşta gelişim zamanlarında oldukça önemlidir. Kadınlar için ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesinin durdurulması için de çok önemlidir. Ancak süt içerisindeki yoğun laktoz miktarı nedeni ile yetişkinlerde şişkinliğe, bazı bağırsak sorunlarına neden olabilir. Örneğin, huzursuz bağırsak sendromu olan yetişkinler kesinlikle laktozlu süt içmemelidir. Bu süt çok daha fazla huzursuzluk ve ağrı oluşmasına neden olur.

Günde bir bardaktan fazla süt tüketimi yetişkinler için uygun değildir. Süt fazla tüketildiğinde yetişkinlerde yüzde aknelere, siyah noktalara neden olur. Bunu takiben de göz altı torbalanmaları, yüzde şişlikler ve yorgun görünümler ortaya çıkar.

  1. Buğday, arpa gibi glutenli gıdalar

Gluten, gıda toleransı ve hassasiyeti olan kişilerin, çölyak hastalarının, huzursuz bağırsak sendromu olan kişilerin kesinlikle uzak durması gereken bir maddedir. Işlenmiş tahıl ürünlerinde ortaya çıkan gluten direk olarak yüz yapısını ve görünümünü değiştiren gıdaların başında gelir. Ciddi bir şişlik, yüzde kararma ve lekelenmeler ile sivilce oluşumuna neden olur. Özellikle gluten tükettikten sonra huzursuz hissediyorsanız glutene toleransınız var demektir. Gluten tüketimi bazı hastalarda kan şekerinin yükselmesine, sinirlilik ve depresif bir hale de neden olmaktadır.

  1.  Beyaz şeker ve katkı maddeleri

Şekerin ne kadar zararlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Insan vücudunu tam anlamı ile bambaşka bir forma sokabilen, en fazla kaloriye sahip, en zararlı gıda maddelerininin başında şeker geliyor. Beyaz şeker, en çok da içecekler aracılığıyla hayatımızda. Şekerli içeceklerle ne kadar kalori aldığımızı anlamıyor her zaman daha fazlasını istiyoruz.

Düzenli olarak şeker tüketen, aşırı tatlı gıdalar tüketen kişilerin yüzlerinde çok belirgin izler ortaya çıkar. Öncelikle cilt soluk, renksiz ve cansız bir hale gelir. Sanki cildin nemi çekilmiş gibi görünür. Şeker, yüzde ciddi ve derin kırışıklıklara da neden olur. Göz altlarında torbalar ile sivilce oluşumu da şekere bağlı olarak ortaya çıkar.

  1. Alkol ve sigara

Alkol, günde bir bardaktan fazla olmayacak şekilde alındığında sağlığı tehdit eden bir içecek olmaktan çıkabilir. Günde bir bardak olsa bile kesinlikle haftanın her günü alkol tüketilmemelidir. Haftada bir kaçı geçmemelidir. Uzun süreli alkol kullanımının vücut için oldukça fazla zararı vardır. Bunların yanında yüz ve yüz şeklini de direk etkilediği bilinmektedir. Ödem oluşumu, şişlikler ve göz altı torbaları ile morarmalarında alkol kullanımı etkilidir.

Sigaranın ne kadar zararlı olduğu, vücuda cilde ve yüze ne kadar zarar verdiği konusunda artık bir şey söylemeye gerek yok. Sigaranın dna nın yapısını değiştirdiği, hücre oluşumlarını engellediği kanıtlandı. Aynı şekilde cildin rengini değiştirdiği, sağlıksız ve kuru bir hale getirdiğini de artık biliyoruz. Sigara kullanımı yüzde, ağız kenarlarında çok ciddi ve derin kırışıklara neden olmaktadır. Dudakların pembe rengini kaybetmesine, dişlerin sararmasına ve yüzde ciddi bir grilik oluşmasına neden olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here