Yaz Aylarında Yapılabilecek Cilt Bakımları

0
225

Yaz aylarında cilde özel bir şekilde bakım yapmak gerekir, kış aylarında yapılan peeliglerden uzak nem maskeleri, canlandırıcı ve sakinleştirici bakım kürleri uygulanmalıdır. Yazın yapılmaması gereken cilt bakım hataları ve en çok yapılması gereken bakımların özellikleri nelermiş bakalım.

Yazın doğal cilt bakımı nasıl yapılır?

Yaz, güneş ışınları ve sıcak hava ile nem sebebiyle cildin kuruduğu, koyulaştığı dönemdir. Aşırı kuruyan cilt adeta kalınlaşmış hissi yaratır. Bunun önüne geçmek için düzenli cilt bakım kürleri, maskeleri uygulamak gerekir. Ancak ilk olarak yapılması gereken şey ise cildin düzenli olarak nemlendirilmesidir. Nemini kaybeden cilt sertleşir, elastikiyetini kaybeder ve zaman içerisinde hızla yaşlanır. Cilt kırışıkları ile genç yaşlarda mücadele etmenin yolu cildi doğru ve düzenli bir şekilde nemlendirmektir.

Nem dengesini sağlamak için evde kendiniz hazırlayağınız maskeleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanında bir çok kozmetik markasının nem maskelerini tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında yağlı cilt bakımı nasıl yapılır?

Güneşin etkilerini azatlmak için tüm vücuda güneş kremi sürmek gerekir ancak bu güneş kremini en çok da yüzümüze sürmemiz gerekir. Yüz için özel olarak imal edilen yüksek faktörlü güneş kremlerinin cildinize uygun olanlarını seçmelisiniz. Yağlı ciltler için bir miktar kurutucu özelliği olan güneş kremleri tercih edebilirken kuru ciltler için biraz daha nemlendirme özelliği ön planda kremleri tercih edebilirsiniz.

Yaz aylarında beslenmenize dikkat ederek de zaten hali hazırda normale göre daha fazla yağlanan cildi kuru tutmaya çalışabilirsiniz. Aksi taktirde sıcak havanın, nemin ve yağlı güneş kremlerinin etkisi ile yüzünüzdeki sivilceler ile siyah noktalar artabilir.

Doğal cilt bakımı için genelde doğal yağlardan yapılan cilt maskeleri kullanılır. Yağlı ciltler için bu yağları fazla tercih etmemeye çalışın. Kurutucu özelliği olan peeling ürünlerini de yaz aylarında kullanmayın.

Yazın cilt bakımı yaptırılır mı?

Havalar ısınıp güneş ışınları dikleştikten sonra yüzün soyularak yenilenmesini sağlayan değişik cilt bakımları yaptırılmaz. Çünkü bu tarz bakımlardan sonra cildin güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekir. Aksi taktirde ciltte lekeler oluşur. Bundan korunmak için yaz aylarında peeling etkisi yaratan derin cilt bakımları yerine nem maskeleri ya da nem deposu cilt bakımları yaptırılabilir.

Cilde nem kazandıran ve var olan nemi artırar mezoterapi gibi çeşitli cilt bakımları da yaz ayları için oldukça uygundur. Hatta bu tarz cilt bakımlarını yaz başlamadan yaptırarak cildinizi yaza ve sıcağa hazırlayabilirsiniz.

Yazın günlük cilt bakımı örneği

Cildi her dönemde sabah akşam temizlemek gerekir. Yazın ise sürülen güneş kremi artıklarının yüzdeki gözenekleri tıkamaması için daha ciddi bir temizlik gerekebilir. Peeling etkisi olmayan cilt temizleme ürünleri ile cildinizi sabah akşam temizleyin, isterseniz maden sodası gibi ferahlatıcı ve doğal malzemeleri de kullanabilirsiniz. Eğer cildinizde kılcal damar çatlaması gibi sorunlar yoksa buz maskesi de yapabilrsiniz. Bu yazın genişleyen gözenekleri sıkılaştıracaktır.

Sabah akşam nemlendirdiğiniz cildinize aşağıdaki maskeleri uygulayabilirsiniz;

Yazın yapılacak yüz maskeleri

  1. Limonlu bal maskesi

1 limon suyu, biraz bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp yüzünüze sürünüz. 20 dakika kadar bekledikten yüzünüzü güzelde su ile yıkayınız. Ardından temiz ve yumuşak peçetelerle kurulayıp nemlendirebilirsiniz. Balın besleyici özellikleri cildinizin yazın kaybettiği minerallari geri kazanmasını sağlar.

  1. Yumurtalı maske

1 yumurta sarısı ve bir adet limonu iyice karıştırın. Yumurta sarısının güzelce çırpılmış olmasına dikkat edin. Bu maskeyi yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Ardından su ile yıkayarak temizleyin. Klasik  nemlendiriciniz ile de nemlendirin. Yumurta saça, cilde çok iyi gelen bir malzemedir.

  1. Elma maskesi

1 su bardağı süt ve bir kaç dilim elma ile hazırlayabileceğiniz bu maske son derece faydalı bir maskedir. Süt içerisinde pişirilen kabuğu soyulmuş elmaları iyice ezin. Sonra bu püre haline gelmiş elmaları sütü ile iyice karıştırın. Yüzünüze sürdükten sonra 20 dakika kadar bekleyin ve ardından su ile durulayın. Yüzünüzü iyice kuruladıktan sonra da nemlendirmeyi unutmayın.

Cilt yaz aylarında nasıl temizlenir?

Özel bir bakım ritüeliniz varsa onu yapın yoksa pişmiş yulaf ezmesi maskesi ile de yüzünüzü çok iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bunun için pişmiş ve ılıtılmış yulaf ezmesini yüzünüze sürüp cildinizi temizleyebilirsiniz.

Yazın nemlendirici kullanılır mı?

Yazın yaza özel cildiniz için uygun nemlendiriciler özellikle güneşlenmelerden sonra kesinlikle kullanılmalıdır. Nemsiz bir cilt kurur, çatlar ve acı verici bir hale gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here