Yaşlılarda Plastik Cerrahi

0
253

Çoğumuz, yaşın bir sayı olmadığını kabul ediyoruz – özellikle orta yaş ve üzerindeysek. Yaşlılığımızın, kazandığımız bilgelik yanında bedenlerimize gösterdiğimiz özenle de anılmasını istiyoruz. Bununla birlikte, fiziksel benliğimize ne kadar özen göstersek de, dış cephemize daha genç hissettirebilmek için profesyonel yardıma ihtiyaç duyduğumuz bir zaman mutlaka gelecek. Neyse ki botoks, yüz germe, göz ameliyatları ve cilt sıkılaştırma gibi fiziksel görünümümüzü gençleştirecek birçok prosedür bulunuyor.

Ama ameliyat için çok yaşlı olabilir misin? Görünüşe göre, hayır – en azından başarılı ameliyatlardaki faktörler hakkında bildiklerimiz üzerinden bu cevabı kolaylıkla verebiliriz. Bir prosedürü gerçekleştirmek için teknoloji ve tekniklerdeki ilerlemeler göz önüne alındığında, genel sağlık bir sorun teşkil etmiyorsa, yaşlı hastalar plastik cerrahi operasyonu geçirebilirler. Plastik cerrahi prosedürünü düşünürken çok sayıda faktör vardır, bu nedenle herhangi bir yaşta plastik cerrahiye hazır olup olmadığınızı belirlemek için bir plastik cerrahla görüşmeniz çok önemlidir.

Öncelikle, yüksek tansiyonunuz ve diyabetiniz varsa veya kan incelticiler kullanıyorsanız invaziv olmayan prosedürlerdeki tüm gelişmeler için şükürler etmelisiniz.

Ameliyat başarısında anahtar faktör cerrahinin invazivliğidir. Cerrahi prosedürler ilerledi, böylece invaziv prosedürler bile artık çok “invaziv” değil. Daha az anestezi gerektiriyorlar ve daha hızlı yapılabiliyorlar, bu da komplikasyon olasılığını azaltıyor. Yine de uzmanlar genellikle 3-4 saatten uzun süren prosedürlerin seçilmesinden kaçınılmasını tavsiye ediyor, çünkü daha uzun ameliyatlarda komplikasyon riski de artıyor.

Komplikasyonlardan bahsetmişken, aşağıdaki sorunlardan herhangi birine sahipseniz yaşınızın kaç olduğu çok da önemli değil:

Böbrek Yetmezliği – böbreklerinizle ilgili sorunlarınız varsa, ameliyatın stresi organ yetmezliğine neden olabilir.

Solunum Depresyonu – Anesteziye alerjiniz varsa, bu solunum depresyonuna yol açabilir ve ameliyat sırasında ciddi komplikasyonlarla baş başa kalabilirsiniz.

Solunum Zorluğu – Ameliyat sonrası güçlü ağrı kesiciler reçete edilirse, uyku apnesi olan hastaların iyileşmeleri sırasında izlenmeleri gerekebilir.

Bunların bir sorun haline gelmesini önlemenin tek yolu, cerrahi seçenekleri ve ayrıntıları tartışmaya başladığınızda cerrahınıza tam sağlık geçmişinizi anlatmanızdır. Kan testleri ve EKG de dahil olmak üzere, tam bir sağlık kontrolü yaptırmanız gerekir. Cerrahınızın vücudunuzu tanıması gerekir, böylece başarılı bir sonuca imza atmak için her türlü önlem alınabilir.

Plastik cerrahi yaptırmaya karar veren yaşlı hastalar için ek bir fayda daha var; bu da kesinlikle es geçilmemesi gereken psikolojik fayda. Yaşlılar için plastik cerrahinin psikolojik faydalarını göstermek için yapılan çalışmalara göre, plastik cerrahinin uzun süreli psikolojik faydalar sağladığı ve yaşlı hastalar için yaşam kalitesini iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Yine de her ihtimale karşı 60 yaşından fazlaysanız doktorunuzun iznini almanız iyi bir fikir olabilir. İyi bir plastik cerrahın yardımına izin verirseniz, siz de aynalara küsmeden, güvenle yaşlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here