Yara İzleri ve Plastik Cerrahi Sanatı

0
216

Bir yara, doğanın ipliğidir, kırık veya kesilmiş cildi su geçirmez bir tabakayla onarır. Deri kesimi, bu ipliği üretmek için tasarlanmış karmaşık bir enflamatuar süreci başlatır. Yetenekli bir ordu gibi, uzman hücreler kanamayı durdurmak için bir pıhtı bırakırken, yara iyileştirici kimyasallar kurtarma operasyonuna başlar. Bu kimyasallardan biri de histamindir.

Histamin, özel bir şifa hücresinin dışarı sızmasına izin vermek için küçük delikler açarak bir çorap gibi kan damarını uzatır. Belirli bir yan etkiye aşina olabilirsiniz: Histamin yarada kaşıntı yapabilir.

Kolajen üreten hücreler, yarayı kapatarak bir giysi fabrikası gibi çalışmaya başlar. Tıpkı fabrikanın çalışması için elektriğe ihtiyacı olduğu gibi, bu hücrelerin ekstra enerjiye ve oksijene ihtiyacı vardır.

Akciğerlerde, kırmızı kan hücreleri kargo tekneleri gibi oksijen yükler ve kan damarlarında yüzerek gerektiğinde oksijeni dağıtırlar. Bununla birlikte, bir yaranın iyileşmesi için, sınırlı kan damarı ağı, iyileşme için gereken oksijeni sağlamak için yeterli değildir.

Vücut daha fazla oksijen açısından zengin kan getirmek için daha fazla kılcal damar oluşturur. Kılcal damarların içindeki kırmızı kan, yara yüzeyinin hemen altında akar. Sonuç bir çeşit allık gibidir. Bu yüzden yara izleri pembedir.

Yara izinin son aşamasında, dağınık, yığılmış, genç kolajen düz, olgun formunda yeniden düzenlenir. (Bir gencin büyümesini görmek gibi.) İş bittiğinde, ekstra kılcal damarlara artık ihtiyaç duyulmaz, bu yüzden kaybolurlar.

Plastik cerrahlar ise her deri kesişlerinde yara izleri yaratırlar. Plastik cerrahi sanatının bir kısmını, kıvrımlarda, saçın içinde ve kontur değişiklikleri boyunca saklanan kesi izleri oluşturur. Hastaların mükemmel bir yara izi ummaları doğaldır: ince, düz ve beyaz, ancak herkes bu şekilde iyileşmez. Yara izini etkileyen faktörler şunlardır:

  1. Genetik: Yara izi oluşturan niteliklerinizi ebeveynlerinizden alırsınız.
  2. Gerginlik: Gerilim altında kapatılan bir kesi kalın, yükseltilmiş ve geniş olabilir.
  3. Cildin yeri ve tipi: Göz kapağı yaraları genellikle sırt veya göğüs izlerinden daha iyidir.
  4. Yaş: Çocukların 8 ila 16 yaşları arasında kalın izler geliştirmesi daha olasıdır, ince cilde sahip yaşlı insanların ince izler oluşturma olasılığı daha yüksektir.
  5. Yara durumu: Rendelenmiş cilt kenarlarının temiz kesiklerden daha kalın izlere neden olma olasılığı daha yüksektir.
  6. Uygun teknik: En iyi teknik diğer faktörlerin üstesinden gelmeyecek olsa da bu sonucu etkileyebilir.
  7. Kan temini: Sigara içmek gibi faktörler cildin ölümüne yol açabilir, iyileşmenin gecikmesine, daha geniş bir yara izine ve yarayı kapatmak için cerrahi ihtiyaca neden olabilir.
  8. Enfeksiyon: Bir yara enfeksiyonu yarayı bozabilir ve daha geniş bir yara izine neden olabilir.
  9. Kötü beslenme: Yetersiz beslenme iyileşmeyi geciktirebilir ve yaranın açılmasına neden olabilir.
  10. Sağlık: İlaçlar, tıbbi durumlar ve önceki radyasyon yara iyileşmesini etkileyebilir, bu nedenle tıbbi geçmişinizi doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Potansiyel hastalar plastik cerrahi sonrası yara izlerinden endişe duyabilirler. Hiç kimse bireyin nasıl iyileşeceğini tahmin edemese de, ebeveynlerinin ve kardeşlerinin yara izleri kalıtsal bir yara izi potansiyeli fikri verebilir. Hastalar, doktorlarına tıbbi geçmişleri hakkında dürüst davranarak ve yara izini en aza indirgemek ve / veya gizlemek için iyi bir plastik cerrah bularak şanslarını arttırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here