Yanak Estetiği (Bişektomi) Hakkında Bilinmeyenler

0
1422

Yüz estetiği denince akla gelen ilk uygulamalardan biri de yanak estetiğidir. Yanak estetiği, genel olarak yüz kemikleri üzerindeki fazla yağ dokularının çıkarılması ile yüze şekil verme olarak bilinse de ameliyatsız estetik yöntemleri ile de yüze şekil verilebilmektedir. Yanak estetiği, son zamanların trend estetiklerinden Hollywood estetiği ve yanak dolgusu işlemleri hakkında en detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yanak estetiği nedir, nasıl yapılır?

Estetik trendleri daha doğrusu güzellik algısı zaman içerisinde çok hızlı bir şekilde değişebilmektedir. Bundan 50 sene öncesinde dolgun yüzler, çıkık yanaklar, etli butlu kadınlar güzel olarak kabul edilirken şimdilerde elmacık kemikleri zayıflıktan dışarı fırlamış kadınlar güzel kabul ediliyor. Öncelikle şunu unutmamak lazım ki, herkesin fiziksel özellikleri farklıdır. Bu nedenle de genel geçer bir güzellik kavramından bahsetmek yanlıştır. Kimi zayıftır yüzü karedi, kimi yanaklıdır kimi hafif kiloludur. Güzellik trendlerinden uzak bir şekilde kendini güzel hissetmek ise her kadının hakkıdır. Yüz yapısını beğenmeyen kadınların sık sık tercih ettiği yanak estetiği bu ameliyatların en basitlerinden biri.

Yanak estetiği diğer adı ile bişektomi, genelde yanaklardaki fazla yağ dokularının alınması için uygulanan estetik cerrahi işlemidir. Bu estetik yapılırken ağız içerisinden iki minik kesi yapılır. Hastanın istediği şekle göre yanaklarda belirlenen noktalardan dokular çıkarılır. Sonrasında gerekirse elmacık kemikleri üzerinde bu çıkarılan yağ dokularından transfer yapılarak elmacık kemikleri belirgin hale getirilir.

Yanak yağı aldırma ameliyatı nedir?

Hollywood yanağı denilen, elmacık kemiklerinin kenarlarından çökük görünümü sağlayan yanak estetiği aslında yanak yağı aldırma ameliyatıdır. Yanaklarda alınan bu dokunun tamamı yağ değildir. Çok aşırı kilolu hastalarda bu alınan dokunun tamamı yağ olabilir ancak genelde hepsi yağ olmaz. Yüzdeki yuvarlak havanın giderilmesi yüze daha çok v şekli verilmesi için kişinin yüz özelliklerine göre dolgu ya da yağ alımı yapılabilir. Hollywood yanağı hakkında daha detaylı bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Yanak estetiği hakkında bilinmesi gerekenler

  • Yanak estetiği 20 yaşından önce yapılmamalıdır. 20-25 yaş arasında vücut oturmaya başlar. Yanak yağlarındaki kalınlık kalıcı hale gelir. Bu yaştan önceki yaşlarda yağ kalınlıkları henüz oturmamış olduğu için yağ alma işleminin yapılması doğru olmaz.
  • Çok sık kilo alıp veren kişilerde yanaktan yağ  aldırma işlemi hastanın en kilolu olduğu zamanda yapılmalıdır. Böylece operasyon sonrası yanaklar kilo alınsa bile daha ince ve çökük görünür.
  • Yanaklardan yağ aldırma işleminde doktor seçimi en önemli konudur. Doktorun, öncesinde bu estetiği bir kaç kez daha yapmış olması operasyonun başarısı doğrudan etkiler. Yağ aldırma işleminde yağın yanağın neresinden alındığı, ne kadar alındığı ve sonrasında dolgu gerekiyorsa ne miktarda nereye yapıldığı çok önemlidir. Aksi taktirde yüze üçgen şekli vermek yerine yüz tamamen şeklini kaybedebilir.
  • Yanakları çökük hale getirmek için yapılan bu estetik operasyon lokal anestezi ya da tam anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi hastanın durumuna göre tercih edilir. Yarım saatlik kolay bir operasyondur.
  • Yanak inceltme ameliyatı sonrasında yüzde herhangi bir iz kalmaz. Kesiler yanakların iç kısmından yapıldığı için yaralar ağız içerisinde olur. Ağız içi kendi kendine en hızlı şekilde iyileşebilen bir bölgedir. Bu nedenle de ağız içi kesileri kısa zaman içerisinde hızla iyileşir.
  • Dışarıdan bakıldığında ilk etapta dikkat çeken ölçüler aslında direk altın oran ile bağlantılı ölçülerdir. Yani dudak kalınlığı, burun kalkıklığı, yanakların çıkkınlığı ve çene yapısı altın orana ne kadar yakınsa o kadar estetik durur. Yanak inceltme ve elmacık kemiği dolgunlaştırma ameliyatları bu altın oranı yakalamak için yapılır. Doktorunuz size olması gerekenleri söylediğinde dikkate almalı, yüzünüze yakışmayacak dolgu ya da inceltme işlemleri yaptırmamalısınız.

Yanak estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süresi

  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yanak estetiği ameliyatı yanakların iç kısmından yani ağız içerisinden yapılan minik kesilerden girilerek yapılır. Yanaklardaki yağ yastıklarından gerektiği miktarda alınır. Ameliyat sonrası bu kesilerde dikiş vardır. Bu nedenle de ilk gün boyunca kesinlikle katı gıda tüketilmemesi gerekir. Çünkü ameliyattan sonraki ilk günde çiğnemede zorluk olabilir. Ayrıca çiğnemek dikişlere de zarar verebilir. Ilk gün sıvı gıda ile beslendikten sonra ikinci günden itibaren hafif katı gıdalara ve devamında katı gıdaya geçilebilir.
  • Ameliyattan sonra ilk üç gün boyunca ağız gargarası kullanılmalıdır. Yanak estetik ameliyattan sonra dikişler hemen hemen hiç hissedilmez. Enfeksiyon oluşmaması için ağız temizliğine çok dikkat edilmelidir.
  • Bir kaç gün içerisinde yanaklardaki dikişler erir ve yok olur. Yanaklardaki tüm hassasiyet de sona erer.

Diğer yanak estetik ameliyatları ve uygulamaları

Yanak estetik ameliyatı denince akla Hollywood yanağı, yanak yağı alma, yanak inceltme ve yanak gerdirme ameliyatları akla gelir. Aslında genç ve parlak bir cilde sahip olmanın diğer yollarından biri de yanak dolgusudur. Yanak dolgusu çoğunlukla elmacık kemikleri üzerine yapılmakla birlikte hastanın genetik özelliklerine göre alt yanaklara da yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here