Yağlı ciltler için öneriler

0
751

Yağlı bir cildiniz mi var? Gün içerisinde cildinizdeki yağlanmayı fark etmemek mümkün değil mi? O zaman bu yazı tam sizin için! Yağlı ciltler için temizleme önerileri, yağlı ciltler için krem öneriler, daha da önemlisi yağlı ciltler sabun ve tonik önerileri..

yağlı cilt bakımı

Mevsimler değişir, havalar değişir,yağlı ciltler değişmez. Krem sürsen daha yağlı hale gelir, sürmesen kurur gerilir. Bakımı en zor ciltlerden biri olan yağlı cilt tipiniz varsa bakalım yapmanız gerekenler neler?

İlk olarak, yağlı cilt nedir?

Cildinizin hassas mı yağlı mı, kızarık mı yoksa kuru mu olduğuna tek başınıza karar vermeniz oldukça zordur. Çünkü en yaygın cilt tipi karma cilt tipidir. Bir kısmı aşırı yağlı bir kısmı aşırı kuru ciltler olabilir. Bu tip ciltleri de tespit etmek zordur. O yüzden cilt bakım uzmanı ya da dermatologların cilt tipinizi belirlemesi, buna uygun ürünleri önermesi uygundur. Bunun yanında yağlı cilt, yıkandıktan sonra nemlendirilmeden bir iki saat içerisinde kendi kendine yağlanır. Yani nemlendiriciler ile yağlanmaz, doğal olarak kendi kendine yağlanır. Bunun yanında sıcak ve nemli havalarda, bölüm bölüm yağlanan bir cildiniz varsa, o zaman karma cildiniz var demektir.

Yağlı cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yağlı cilt bakımı nasıl olmalıdır sorusuna verilen cevaplar genelde mit niteliğindedir. Sabun gibi kurutucu temizleme maddeleri ile temizlemek, sürekli tonik kullanmak, nemlendirici kullanmamak gibi. Bunlar yanlış bilgilerdir. Yağlı ciltler kullanılan ürünlerden dolayı değil kendi doğası gereki yağlıdır. Bunu da kurutucu ürünler kullanarak ya da nemlendirici kullanmayarak kontrol altına alamazsınız. Bu nedenle sağlıklı ve bilinçli bir şekilde bakım yapmak gerekmekir.

Yağlı cilt nasıl temizlenir?

  • İlk olarak cildi sürekli yıkamamak, yıpratacak şekilde temizlememek gerekir. Unutmayın ki yüzünüzü ne kadar çok yıkarsanız kendi dengesini sağlamak için o kadar daha yağ üretecektir. Yani yüzünüzün yağlanmasını sürekli yıkayarak, cildi yoracak şekilde temizleyerek durduramazsınız. Cildinizin yağlanmasını herhangi bir ilaç almadan durduramazsınız sadece kontrol altına alabilirsiniz.
  • Cilt temizliği herkes için önemlidir, kuru nemli ya da yağlı tüm cilt tipleri için. Cildinizi her gün yıkayın, uygun temizleyici ile ve ılık su ile yıkadıktan sonra temiz ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Günde üç dört kez yüzünüzü yıkamayın.
  • Yağlı ciltler için tonik kesinlikle alkolsüz olmalıdır. Alkol içeren ürünler ilk kullanıldığında geçici bir ferahlık sağlayabilir ancak uzun vadede cildin nem dengesini bozar. Özellikle yağlı ciltle için tonikler alkol içermeyen, daha doğal bileşimli yağlı cilt toniği olmalıdır.
  • Peeling hem yüzünüz hem de tüm vücudunuz için önemli bir arındırma işlemidir. Haftada iki kez, cilt tipine uygun peelingler ile arındırma işlemini yapabilirsiniz. Isterseniz evinizde kendiniz doğal peeling kürleri de hazırlayabilirsiniz.
  • Yağlı ciltler için krem ve nemlendirme: Temizleme, bakım işlemleri ve tonik uygulamasından sonra nemlendirin. Yağlı ciltler için nemlendirici bir çok krem çeşidi vardır. Bir güzellike uzmanına giderek cildinize en uygun ürünü bulabilirsiniz. Cildim zaten çok yağlı nemlendirmemem gerek yok diye düşünmeyin, tüm ciltlerin nemlendirilmesi gerekir. Yağlı ciltler için kremler bu yağı dengelemeyi hedefleyerek üretilmiş kremlerdir.
  • Yağlı ciltler için maskeler, haftada bir kez yapılmalıdır. Derinlemesine temizleyen bu maskelerden sonra mutlaka tonik ve nemlendirici uygulayın.

Yağlı ciltler için beslenme önerileri

Yediğimiz, içtiğimiz, soluduğumuz hava dahil her şey cildimize yansır. Yağlı, ağır, baharatlı, aşırı tuzlu yiyecekler de direk olarak cildimizde kendini gösterir. Özellikle yağlı cilde sahip olanların ağır yiyeceklerden, fast fooddan uzak durması çok önemlidir. Bol su içilmesi, yeşil çay gibi doğal çaylar ile cildin beslenmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here