Yağ aldırma işlemi nerelere uygulanabilir?

0
935

Bölgesel zayıflama denince akla gelen ilk çözüm yağ aldırma diğer bir adı ile liposuction ameliyatıdır. Ne kadar zayıflanılsa da asla gitmeyen yağlara kalıcı çözüm olan yağ aldırma işlemi vücudun hangi bölgelerine uygulanabilir? Bölgesel yağ adırmada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bunların yanında bir de en önemlisi yağ aldırma ameliyatı tehlikeli midir?

yağ aldırma işlemi nerelere uygulanır

Yağ aldırma ameliyatı nedir?

Zaman içerisinde alınan kiloların verilememesi, düzensiz ve dengesiz beslenme, çok sayıda hamilelik ve hareketsiz yaşam gibi etkenler sonucunda vücudun bazı bölgelerinde eritilemeyen yağlar oluşur. Vücudu orantısız gösteren bu yağ kütlelerinin lazerle ya da klasik yöntem olan içi delik kanülle vakumlanarak alınması işlemine liposuction yani yağ alma ameliyatı denir. Liposakşın ameliyatı bölgesel zayıflama yöntemleri arasında en hızlı ve kesin sonuç verenidir.

Bölgesel yağ aldırma işlemi nerelere uygulanabilir?

 • Göbek,
 • Karın ve bel çevresi,
 • Basen bölgesi,
 • Kalçalar,
 • Uyluk bölgesi (iç ve dış kısmı)
 • Boyun,
 • Üst kol,
 • Meme bölgesi (özellikle erkeklerde)
 • Ve dizlerin birbirine bakan kısımlarına liposakşın ameliyatı yapılabilir.

Yağ aldırma ameliyatı nerelere uygulanmaz?

Popo bölgesi ile bacak diz altı kısımları bölgesel yağ alma işlemi yapılması tavsiye edilmeyen bölgelerdir.

Liposuction ameliyatı kimlere yapılmaz?

Bölgesel yağ aldırma işleminin bir zayıflama yöntemi olmadığını, aşırı şişman insanlarda uygulanamadığını belirtmek gerekir. Bu yöntem sporla, diyetle asla giderilememiş ve vücut şeklini ciddi anlamda bozan bölgesel yağlanmalarda kullanılır.

 • Kalp rahatsızlıkları olan,
 • Tansiyon problemi olan,
 • Diyabet hastalarına ve
 • Aşırı kilolulara uygulanmaz.

Ayrıca belirli bir yaşın üzerindeki kişilere de liposakşın ile yağ alma ameliyatı yapılmaz. Sizin yağ aldırma işlemi için uygun olup olmadığınıza dokturunuz gerekli tahlilleri yaptıktan sonra karar verecektir.

Bölgesel yağ aldırma işlemi kimlere uygulanabilir?

18 yaşını geçmiş, sağlık problemi olmayan tüm kadın ve erkeklere lazer lipoliz yöntemi dahil tüm  yöntemler kullanılarak bölgesel yağ aldırma ameliyatı yapılabilir. Lazerle yağ alma işlemi hakkında en detaylı bilgileri almak için Lazer lipoliz nedir? Yazımıza göz atabilirsiniz.

Yağ aldırma yöntemleri zararlı mıdır?

Bölgesel yağ aldırma yöntemleri genelde cerrahi operasyonlar ile yapılan işlemlerdir. Cerrahi bir operasyon işin içinde olsa bile liposakşın tehlikeli bir ameliyat olarak değerlendirilmez. Bu işin uzmanı olan estetik cerrah tarafından yapılması gereken ameliyatın öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir çok şey vardır.

Karın yağı aldırma ile karın gerdirme estetiği aynı mıdır?

Yağ aldırmanın sadece bölgesel bir işlem olduğunu, bu işlem sırasında cillteki sarkmaların, gevşekliklerin giderilemeyeceğini belirtelim. Yağ aldırma işleminden sonra yağ alınan bölgese sarkma ve gevşeme oluşursa sonrasında karın gerdirme işlemi yaptırabilirsiniz.

Aşırı kilolu ve obezlerde zayıflama ya da tedavi amaçlı yağ aldırma işlemi uygulanmaz. Herkesin belirli bir vücut kitle endeksi vardır. Vücuttan yağ aldırma işlemi yapılırken bu endekse uygun miktarda, belirli bir oranda yağ alımı yapılır. Normal şartlar altında alınması gereken yağdan fazlası alınamaz. Yağ aldırma operasyonu konusunda daha detaylı bilgi almak, ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için Liposuction nedir? yazımıza tıklayınız.

Yağ aldırma (liposuction) bölgeleri konusunda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here