Vücut kitle endeksi hesaplama nedir? Vücut kitle endeksi hesaplama nasıl yapılır?

0
258

Vücut kitle endeksi hesaplama nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda vücut kitle endeksi hesaplama nasıl yapılır? Yaşa göre vücut kitle endeksi hesaplama nasıl yapılır? İşte vücut kitle endeksi hesaplama ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Vücut kitle endeksi nedir? Vücut kitle endeksi hesaplama nasıl yapılır?

Vücut kitle endeksi boy ve kilo bilgileri ile yapılan ve vücut ağırlığının sağlıklı oranda olup olmadığını tespit eden hesaplama yöntemidir. Vücut kitle endeksi ile yapılan hesaplama sonucunda kişinin kilosunun boy uzunluğuna olan oranı ölçülür ve buna göre sağlık sınıflandırması yapılır.

Vücut kitle endeksi hesaplama nasıl yapılır?

Vücut kitle endeksi hesaplaması yapılırken kişinin güncel kilosu, boy uzunluğunun boşlukta kapladığı metrekareye bölünür. Örneğin bu hesaplamaya göre sonucu 25 çıkan kişinin vücut kitle endeksi 25kg/m2’dir. 

Yetişkinlerde ve çocuklarda vücut kitle endeksi hesaplama nasıl yapılır?

Yetişkin bireyler için ideal vücut kitle endeksi oranı 18.5 ila 24.9 bandı arasındadır. 2 ila 18 yaş aralığındaki çocuklarda ve gençlerde vücut kitle endeksi hesaplaması için boy ve kilonun yanı sıra yaş faktörü de hesaba katılır.

Kişinin vücut kitle endeksi;

  • 18.5’in altındaysa zayıf
  • 18.5 ve 24.9 arasındaysa normal ve sağlıklı
  • 25 ve 29.9 arasındaysa kilolu
  • 30 ve 39.9 arasındaysa obez olarak kabul edilir.

Vücut kitle endeksi hesaplama her zaman doğru sonuç verir mi?

Vücut kitle endeksi hesaplaması yapılırken yalnızca boy ve kilo faktörü dikkate alınır. Sağlık çalışanları vücut kitle endeksi hesaplamasının yanı sıra başka faktörleri de hesaba katar. 

Spor yapanlar için vücut kitle endeksi hesaplaması

Kas yağa oranla daha kütleli bir yoğun bir yapıdır. Bu sebeple vücut geliştirme, boks, ağırlık sporları ve atletizm gibi branşlarla ilgilenen kişilerin vücut kitle endeksi hesaplaması doğru sonuç vermeyebilir.

Sporun yanı sıra kişinin bağlı olduğu etnik grup faktörü de sağlık koşullarını etkileyebilir. Örneğin vücut kitle endeksi 25’in altında olan Asyalı yetişkin bir bireyin sağlık durumu daha fazla risk altında bulunabilir. 

Hamilelerde vücut kitle endeksi hesaplaması

Hamilelik ya da emzirme sürecinde olan kadınlar vücut kitle endeksi hesaplaması yapmamalıdır.

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet listesi neler içerir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here