Varis nedir, Varis Nasıl Tedavi Edilir?

0
372

Kadın erkek herkeste ve her yaşta ortaya çıkabilen sağlık sorunlarından biri de varistir. Varis neden olur ve nasıl geçer henüz çok net olarak bilinmese de, bu görünümü azaltmanın ya da yeni morlukların oluşmasını engellemenin bazı yolları vardır.

Varis nedir?

Toplardamarlardaki kapakçıklar bazen çalışmayabilir. Bunun sonucu olarak da damarlarda şişme, kan toplanması ve kızarıklar daha çok morarmalar ortaya çıkar. Tüm damar sorunları varis değildir, ayrıca varis de kalp hastalığı ya da dolaşım sorunu kaynaklı olmayabilir.

Varis nasıl oluşur?

Halk arasında varis genişleyen damarlarda kan toplanması olarak bilinir. Ancak varis daha çok kapakları çalışmayan damarların etrafındaki ana ve kılcal damarlarda pıhtılaşma ortaya çıkar. Bunun sonucunda da damarlar yukarı doğru şişer, dikkat çekici bir şekilde renk değişimi ortaya çıkar. Yer çekimi etkisiyle vücut içerisinde gitmesi gereken yöne gitmeyen kan, damarlarda kaçaklar olduğunda farklı noktalarda birikme yapabilir.

Varis başlangıcı en çok kimlerde olur?

Varis bir nevi dolaşım bozukluğudur. Bu da en çok hareketsiz kişilerde, obez ya da aşırı kilolu kişilerde, çok uzun saatler ayakta hareketsiz kalan ya da gün içerisinde çok uzun süre oturan kişilerde oluşur. Ayrıca varis problemi genetiktir. Genelde annesinde veya anne tarafında varis problemi olan kadınlarda büyük ihtimalle yaşla beraber varis ortaya çıkar.

Nasıl geçer?

Varis nasıl geçer sorusunun cevabı varise, büyüklüğüne, nerede olduğuna ve ne kadar zaman önce ortaya çıktığına göre değişir. Ayrıca varisin kılcal damar çatlaması ile karıştırılmaması lazım. Çünkü varis tedavisi ile diğer sorunun tedavisi de farklıdır. Varis, özellikle genç yaşlarda ve başlangıç seviyesindeyken varis çorabı giyerek, akşamları ayakları yukarı kaldırıp gün içerisinde bol bol hareket ederek geçebilir. Geçmese bile daha fazla ilerlemesi durdurulabilir. Ancak, damarlar çıkkın hale gelir ve sorun ciddi noktalara gelirse daha profesyonel varis tedavileri uygulanmalıdır.

Varis tedavisi yöntemleri

Varis morlukları nasıl geçer, 50 yaş üzeri kadınların genel problemidir. Varis morlukları lazer tedavileri ile görünmez hale getirilebilir. Ayrıca farklı enjeksiyon yöntemleri ile de varisler tedavi edilebilir. Ancak bu tedavinin uygulanabilmesi için bu soruna yol açan farklı bir sağlık probleminin olmaması gerekir. Bazen toplardamarlardaki kapakçık problemlerinden kaynaklı varisler ortaya çıkar. Bu durumlarda kapakçıkların tamir edilmesi ya da değiştirilmesi için minik ameliyatlar yapılması gerekir.

Varisi önleme yöntemleri

  1. Hareketsiz kalmayın. Özellikle sürekli oturmak ya da sürekli ayakta  kalmak varis için çok tehlikelidir. Her otuz dakikada bir hareket edin.
  2. Günlük en az 45 dakika yürüyüş yapın, kan dolaşımını hızlandırın, farklı egzersizler yapın.
  3. Sıcak su ile duş almayın. Sıcak su, buhar banyosu, sauna ya da hamam damarların genişlemesine neden olur. Soğuk su ise aksine damarların büzüklmesine, varsa varis ağrılarının azalmasına neden olur. Ilık duş ve sonunda bacaklarınıza soğuk su tutmak varis oluşumunu önlemenin en iyi yoludur.
  4. Kalp ve damar sağlığı gibi varis oluşmaması için sigaradan uzak durun. Sigara vücuttaki kan dolaşımını etkiler.
  5. Aşırı dar kıyafetler özellikle de tayt ve pantolonlar varis oluşumunu artırır.
  6. Uzun süre topuklu ayakkabılari sert tabanlı ayakkabılar varis oluşumunda etkilidir. Bu sebeple topluklu ayakkabılardan uzak durmak varisi önleyebilir.
  7. Ailesinde genetik olarak varis olan kişiler varis çorabı giyerek varisi önlemeye çalışabilir.

 Bitkisel Varis Tedavisi

Varis için bitkisel tedavi yöntemleri vardır ancak bu yöntemlerin ne kadar etkili olduğu bilimsel çalışmalar ile desteklenmemiştir. Daha çok bitkisel yöntemleri uygulayanlar ve ondan memnun kalanların verdiği bilgilere göre yöntemler değerlendirilmiştir.

Varise iyi gelen bitkiler şunlardır;

At kestanesi

Özellikle varis için kimyasal ilaçların kullanılamadığı durumlarda at kestanesinin farklı şekillerde kullanılması önerilir.

Üzüm tohumu

Bu bitki oldukça iyi bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda damar içi kanamayı engellemesi için damarı daha az kırılgan bir hale getirir. Ödem oluşmunu engeller.

Yaban mersini

İyi bir antioksidan deposu olan yaban mersini kan dolaşımı problemlerinin tedavi edilmesinde oldukça iyidir. Vücuttaki tüm dolaşım sorununu en aza indirir.

Sonuç olarak, varis bir kan dolaşımı bozukluğudur. Çok büyük bir kısmı tehlikeli ve ciddi bir soruna yol açmaz. Genel olarak görünümü bozduğu için insanları mutsuz eder. Lazaer tedavileri ile varis görünümlerini ortadan kaldırmak oldukça kolaydır. Bacaklarınıza varis oluşmaya başladığında hiç zaman kaybetmeden doktora gidiniz. Doktorunuzun yönlendirmelerine göre çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here