Vajinal Botox Nedir, Neden Yapılır ve Etkileri Nelerdir?

0
1155

Vajinismus günümüz dünyasında kadınların en büyük dertlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bilinen kadar bilinmeyen vakalar da olduğunu düşünürsek toplumun büyük bir kısmını etkileyen vajinusmus sorunu var.  Bu hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de vajinismus botox tedavisi. Peki bu tedavi ne kadar etkili, kalıcı bir çözüm mü yoksa geçici bir çözüm mü?

Vajinal botoks nedir?

Vajinismus, vajina kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılması ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bunu daha önceki yazılarımızda daha detaylı bir şekilde anlatmıştık. Vajinismusun ne olduğu, nasıl tedavi edildiği konusunda daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Vajinal botoks,vajinismus tedavisinde kullanılabilen, vajina ve çevresine kontrollü bir şekilde uygulanan botoks uygulamasıdır. Botoks, kaslarda geçici felç oluşturan yani kasların çalışmasını durduran bir maddenin vücuda enjekte edilmesidir. Nasıl ki alında kırışıklık oluşmasını engellemek için alın bölgesine botoks uygulaması yapılabiliyorsa aynı şekilde vajinal bölgeye de botox uygulaması yapılabilmektedir.

Vajinismus nedir?

İstemsiz olarak vajinal kasların kasılması nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumudur. Aynı şekilde cinsel ilişkiye girilse bile çok aşırı acı duyulması, kasılma yaşanması ve cinsel ilişki korkusu da vajinismus olarak kabul edilir. Psikolojik, fizyolojik ve toplumsal nedenlerle ortaya çıkabilen bu sorun gelişmiş tedavi yöntemleri ile kolaylıkla çözülebilmektedir.

Vajinismus botox tedavisi

Vijinismus tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler kişiye özgü olacak şekilde de geliştirilebilir. Çünkü vajinismus kişinin geçmiş tecrübelerine, geçirdiği hastalıklara, cinsel tecrübelerine, sosyal yaşantısına, aile yaşantısına ve toplumsal koşullara göre ortaya çıkabilir. Öncelikle hastanın bu soruna neden sahip olduğu araştırılmalıdır. Psikolojik değerlendirme yapıldıktan sonra tedavi yöntemleri ve süreci belirlenir. Çocukluk döneminde taciz tecavüz gibi travmatik olaylara maruz kalmış hastaların tedavi süreci daha farklıdır.

Vajinismus tedavisi yöntemleri arasında vajinismus için botox tedavisi de kullanılmaktadır. Botoks tedavisinin sizin için uygun olup olmadığına doktorunuz karar verebilir. Bunun için öncesinde doktorun psikolojik değerlendirmeleri yapması gerekir. Sonrasında botoksun uygun olup olmadığını belirtir.

Vajinismus botoks tedavisi çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü botoks kalıcı bir çözüm değildir. En fazla bir ya da bir buçuk yıla kadar etkisi olan botoks uygulaması kalıcı bir etkiye sahip olmadığı için fazla tercih edilmez. Ayrıca vajinal botoks uygulaması geçmişte herhangi bir psikolojik travma olan hastalar için uygulanmayabilir.

Vajinal botoxun yan etkileri nelerdir?

Botox uygulaması için kullanılan malzeme alerjiye neden olabilir. Bu alerji herkeste olabilir, sonradan ortaya çıkabilir. Çok aşırı düşük bir ihtimal olmasına karşın yine de bir ihtimaldir.

Vajinal botoks tedavisi uygulaması sonrasında his kaybı ortaya çıkabilir. Bu tedaviyi yaptıran hastaların yorumları arasında his kaybı yer almamaktadır.

Vajinaya botoks uygulaması, vajinismus tedavisinde az olsa kullanılan bir yöntemdir. Yöntemin sizin için uygun olup olmadığına ancak doktorunuz karar verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here