Vajina Yanması Normal midir, Neden Olur?

0
1339

Vajina yanması normal ya da olağan bir durum olmamakla birlikte oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Uzmanların görüşüne göre bir çok sebebi olabilen vajina yanması aynı şekilde bir çok farklı şekilde tedavi edilebilir. Ciddi bazı hastalıkların neden olabileceği vajina yanması ve kaşıntısına yanlış bir iç çamaşırı kullanımı, bazı ilaçlar ve antibüyotikler ile kozmetik ürünler de neden olabilir. Peki vajina yanmasının tehlikeleri nelerdir, kaşıntı ve yanma nasıl geçer, neler yapılabilir?

Vajina yanması ve kaşıntısı normal midir?

Burada bariz cevap, hayır, vajinanızın içinde veya çevresinde yanmanın olması normal değildir. Sağlıklı bir insanın yaşaması gereken bir şey değil. Yaygın, tedavi edilebilir bir durum olmasına rağmen devam etmesi durumunda hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.

Vajina yanmasının nedenleri nelerdir?

Vajina yanmasının nedenleri şu şekilde kategorilendirilebilir; Vulvadaki enfeksiyon, dış tahriş, hormonlar, vulvodini ve cilt koşulları. Ancak nedeni ne olursa olsun, vajinanızın içinde veya çevresinde yanma varsa aklınıza gelebilecek tüm soruların cevapları burada.

Vajinada yanma ve acı hissi nedenleri

Yanma, kaşıntı ve acı tamamen farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Genelde yanma ve acı birbiri ile karıştırıldığı için biz bu yazımızda daha çok yanma olarak değerlendirilen durumları ele aldık. Ağrı, batma, acı hissi yanma hissinden farklı ise oluşum nedeni de farklı olabilir. Sorununuz ne olursa olsun uzman bir doktordan bilgi almadan herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemini denemediğinizden emin olun. Biz bu yazımızda sadece olası nedenlerle ilgili uzman görüşlerini paylaşıyoruz.

Enfeksiyonun neden olduğu vajina yanması

Uzmanlar, yanma hissinin arkasındaki en yaygın iki enfeksiyonun, mantar enfeksiyonları ve bakteriyel vajinoz olduğunu veya vajinanın ph seviyesini bozan enfeksiyonlar olduğunu belirtiyor.  Aksi takdirde, bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar (klamidya ve bel soğukluğu gibi) bir hastalığın belirtisi de yanma olabilir.

Mantar enfeksiyonları yaygın bir yanma nedeni olmasına rağmen, ilk yanma belirtisinde mantar enfeksiyonu ilaçları için eczaneye gitmemelisiniz. Daha önce vajinal mantar geçirmediyseniz öncelikle doktora gidiniz ve semptomların sizin için neye benzediğini doktorunuzla konuşun. Daha önce bir kaç kez mantar geçirdiyseniz ve doktorunuzun önerdiği kremler ya da ilaçlar varsa onları eczaneden alıp kullanabilirsiniz.

Vajina yanmasına iyi gelen kremler herkese iyi gelmez çünkü herkesin vajina yanması farklı nedenlerle ortaya çıkıyor olabilir. Öncelikle doktora giderek neden yanma yaşadığınızı teyit etmeli ve ardından ilaçları kullanmalısınız.

Dış tahrişe bağlı vajina yanması

Bu, özellikle spor salonu ile iş arasında düzenli olarak koşan ya da terleyen veya terli egzersiz kıyafetleriyle uzun zaman geçiren genç, aktif kadınlar için yaygın bir nedendir. Uzmanlar, duşu atlayan ve vajinal mendil veya sprey gibi şeyleri vajina temizliği için kullanan bir çok kadında bu sorunu gördüğünü belirtir.  Bu ürünlerin birçoğunun vajinal pH’yi tahriş edip yanmaya neden olabileceği belirtilmektedir.

Yaygın olarak kullanılan başka bir tahriş edici ürünler kokulu pedlerdir.  Yeni bir çamaşır deterjanı kadar basit bir şey bile vulvayı tahriş edebilir ve yanmaya neden olabilir. Parfümler, kokulu ürünler ve tüm kozmetik temizlik ürünleri vajinada kaşıntı, acı ve yanmaya neden olabilir.

Hormonal değişiklikler nedeniyle vajina yanması

Hormonal değişiklikler doğrudan yanmaya neden olmaz, ancak kuruluğa neden olabilir. Hamilelik, menopoz, perimenopoz veya hormonal doğum kontrol hapları kullanılmasına bağlı olarak, bazı kişilerde kuruluk nedeniyle yanma hissi oluşabilir. Eğer daha önce kullanmadığınız bir doğum kontrol hapı kullanmaya başladıysanız, herhangi bir hormon tedavisi görüyorsanız vajina kuruluğu, yanması, kaşıntısı ve acısı hissedebilirsiniz. Ancak doktorunuz size bu hapı verirken oluşabilecek yan etkilerden bahsetmelidir. Normal olmadığını düşündüğünüz bir durum oluşursa hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Cilt koşullarından kaynaklanan yanma

Teknik olarak, bu beşinci kategori vulvaya veya vajina çevresindeki kasık bölgesindeki dış ciltte oluşan yanmadır. Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları cildi kaşındırır ve çok fazla kaşınma yanmaya neden olabilir. Bunlar mutlaka vajinanızın içindeki cildi (vulvanızdaki ve vücudunuzun geri kalanından farklı bir cilt) etkileyecek şartlar değildir, ancak vulvaya yayılabilirler. Bu size oluyorsa, jinekologunuz veya dermatologunuz kuruluğa ve kaşıntıya yardım edecek bir şeyler yazabilir ve tomurcuklardaki yanıkları tedavi edebilir.

Vajina yanması için ilaç

Vajina yanması için ilaç nedenine bağlı olarak değişir. Mantar enfeksiyonu olmadığını düşünüyorsanız uzman bir jinekoloğa başvurarak tedavi yöntemleri hakkında bilgi almalısınız. Vajinada kaşıntı va yanma nasıl geçer sorusunun cevabı sorunun nedenine göre değişir. Bazen sadece basit bir kaşıntı kremi kullanımı, bazen bir kaç hap kullanımı bazen ise kullanılan eşyaların değiştirilmesi vajinadaki kaşıntı va acıyı kolayca geçirebilir. Ancak bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan bir kaşıntı, akıntı, yanma, acı hissi varsa o zaman tedavi yöntemleri tamamen farklı olur.

Vajinada kaşıntı yanma ve beyaz akıntı nedir?

Uzman jinekologların belirttiğine göre peynirimsi, beyaz, kötü kokulu olmayan vajinal akıntılar mantar enfeksiyonlarını belirtisidir. Ancak şeffaf ya da yeşilimsi, sarımsı, kötü kokulu vajinal akıntılar iltihap ve yara gibi daha ciddi enfeksiyonların belirtisi olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here