Vajina Sağlığınız İçin Bunları Sakın Yapmayın!

0
983

Vajija sağlığı, kadınların hayatı boyunca en çok dikkat etmesi gereken sağlık konularından bir tanesidir. Hem kendi yaşam kalitesi ve sağlığı, hem de partnerinin yaşam kalitesi ve sağlığı için kadınların vajina temizliğine, bakımına ve sağlığına çok dikkat etmesi gerekir. Vajina sağlığı denince akla sadece temizlik, hijyen ve bakım gelmesin. Yaşa, fiziksel özelliklere, kişinin cinsel yaşamına göre vajina sağlığını korumak için yapılması ve yapılmaması gereken bir çok şey vardır. Bu yazımızda vajina sağlığını korumak için yapılmaması gerekenleri sizler için derledik.

Vajina sağlığı nedir, sağlıklı vajina nasıl olur?

Düzenli olarak vajinal akıntı olması gayet normaldir. Renksiz ve kokusuz bu akıntı, vajinanın sağlıklı olduğunu ve ph dengesini koruduğunu gösterir. Sağlıklı bir vajina ph dengesi olan, sağlıklı bakteriler ile korunan bir vajinadır. Vajinal akıntının sıklığının, renginin, kokusunun ya da kıvamının değişmesi bu konuda bir sıkıntı olduğu anlamına gelebilir. Mantar gibi enfeksiyonlar, rahim ağzı kanserine neden olan hpv sorunları, genital siğiller ya da rahimde oluşan yaralar bu vajinal akıntıların değişmesine neden olur.

Vajinal akıntılarınızda herhangi bir değişiklik olduğunda hiç zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Vajinal mantarlar tıpkı diğer mantarlar gibi kişiden kişiye bulaşabilir. Zamanında tedavi edilmeyen mantarlar hem partnerinize geçebilir hem de sizde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Tedavi edilmeyen vajinal mantarlar idrar yolu sorunlarına ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Vajina sağlığını korumak için bunları yapmayın!

  1. Mümkün olduğunca korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin. Eğer çok partnerli bir hayatınız varsa kesinlikle her ilişkide prezervatif kullanın. Sizi ve partnerinizi oluşabilecek hastalıklardan koruyun.
  2. Düzenli olarak jinekoloğa giderek testlerinizi yaptırıp kendinizi kontrol ettirin. Endişelenmek ve internetten okuyup yanlış bilgiler ile kendi kendinize teşhis koymayın.
  3. Vajinanızı, genital bölgenizi ve vajinanın iç kısımlarını sabunla, şampuanla ya da benzer kozmetik ürünler ile yıkamaya çalışmayın. Vajinanın ph dengesini bozacak herhangi bir üründen uzak durun. Sadece su ve özel genital bölge temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz.
  4. Pamuklu iç çamaşırları dışındaki çamaşırları sürekli giymeyin. Mümkün olduğunca sık iç çamaşırınızı değiştirin.
  5. Her gün günlük ped ya da kağıt havlu gibi ürünler kullanmayın. Bazı kadınlar çok akıntısı olduğu için her gün iç çamaşırına günlük ped ya da benzeri ürünler yerleştirin. Bunu yapmayın. Bırakın akıntınız olsun, vajinanız kurumasın. Iç çamaşırınızı her gün değiştirmeniz yeterli olur.
  6. Sigara içmeyin. Sigaranın zararları erkeklere göre kadınlar için daha fazladır. Özellikle de rahim ve yumurtalık sağlığı ile vajina sağlığında sigaranın etkisi çok fazladır. Sigaradan uzak durun, hiç içmeyin.
  7. Sağlıklı beslenin, şeker ile kötü huylu hücreleri beslemeyin.
  8. Seksten sonra yani cinsel ilişkiden sonra vajinanızı ve vajina içini kesinlikle su ile yıkamayın. Unutmayın ki korunmasız ilişkiden sonra bu tarz bir su ile yıkama hareketi sizi ne bulaşıcı hastalıklardan ne da hamile kalmaktan korur. Ilişki sonrasında vajinayı su ile yıkamak sadece burada ıslaklık ve nem ortamının oluşmasına neden olur. Vajina içerisini kurulamanız mümkün değildir bu nedenle de buranın sık sık yıkanması sakıncalıdır.
  9. Başkalarının kullandığı malzemelerle kişisel temizliğinizi yapmayınız, ada ya da sir ağda işlemleri sırasında kendi malzemelerinizi kullanıp hijyen kurallarına çok dikkat ediniz.
  10. Doktorun reçete etmediği antibüyotikleri kullanmayın. Bilinçsiz antibüyotik kullanımının vajna sağlığı açısından çok önemli tehlikeli olduğunu unutmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here