Vajina Dudaklarınız (Labia) Normal mi?

0
2820

Dudak yapısına göre vajinalar vardır, bunlara da vajina türleri denilir. Genel olarak dudak yapısına göre, büyüklüğüne, genişliğine ve görünümüne göre vajina türleri kişiye özeldir. Labia yani vajina dudakları, vulvanızın en göze çarpan kısımlarından bazılarıdır. Vajina dudakları (cinsel organ dudakları büyüklüğüne, rengine, şekline) farklı görünümlerde olabilir. Peki ideal şekil hangisidir?

Dudak yapısına göre vajina türleri

Labia, vulva’nın bazılarının “dudak” dediği kısımdır, çünkü dudaklara benzer. İki farklı labia grubu vardır: dış kısımda daha geniş, etli, kasık tüyleri olan labia ve bunların içinde sıkışmış küçük, pürüzsüz labia. Her ikisi de vajinayı korumaya hizmet eder, her ikisi de seks sırasında büyür ve her ikisi de kadından kadına büyük ölçüde değişebilir. 2005 yılında, kadın anatomisinin farklı yönlerini ölçen bir çalışmada vajina dudak uzunluklarının yaklaşık 7 ila 12 santimetre ve labia uzunluklarının 2 ila 10 santimetre arasında değiştiği görülmüştür. Kadınlar her zaman penis büyüklüğü hakkında övünen erkekler gibi olsalardı, uzun ve zarif 10 cm labiaları hakkında durmadan konuşurlardı. Ancak kadınlar bunu yapmaz, çünkü kadınlar akıllıdır.

Bazı kadınlar, tıp uzmanları tarafından “labiyal hipertrofi” olarak adlandırılan uzun labiaların sonucunda rahatsızlık hissederler. Bazı durumlarda bu, vajinal girişte ağrılı ilişkiye neden olabilir ve labiaplasti denilen kozmetik bir ameliyat ağrıyı ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Daha uzun ve büyük vajinal dudaklar geçmişte daha fazla seks partneriniz olduğu anlamına geliyor sanıyorsanız bu tamimiyle yanlıştır. Geniş ya da büyük vajina dudakları, uzun ya da sarkmış dudaklar geçmiş deneyimleri yansıtmaz. Çünkü herkesin vajina yapısı, cildi ve derisi farklıdır. Bu da süreçten bağımsız olarak etkilenir.

Vajina dudak renkleri

Vulkanıza bir ayna tutarsanız ve çevresindeki dudakları titizlikle incelerseniz, her iki tarafın da tam olarak eşleşmediğini göreceksiniz. Ayrıca, dış dudaklarınızdan daha uzun labia minoranızın (iç dudaklar) olması gayet normaldir.  2005’ten itibaren kadın genital organının görünümüyle ilgili bir araştırma, tüm kadınların yaklaşık yarısının dış dudaklarından biraz daha büyük iç dudaklara sahip olduğunu buldu.

Vajina iç dudaklar normal bir cildin bir parçası olmasına rağmen, vücudunuzun geri kalanından renk olarak değişebilir. Mesela hafif mor, biraz pembe veya belki kahverengimsi olabilirler. Hepsi tamamen normal. Ağzınızın içi de yüzünüzle aynı renkte olmadığı gibi, iç dudaklarınız da dış dudaklardan farklı bir renk olabilir.

Yalnız vajina iç dudaklarınız  kırmızı ve ağrıyorsa bu, bir şeylerin yanlış olduğunun bir işareti olabilir. Bu durumda iritasyon geçene kadar birkaç gün daha az sıkı iç çamaşırları ve pantolonlar giymeyi deneyin. Eğer geçerse sorun yok demektir ancak geçmezse en kısa zamanda bir uzman bir doktora görünün.

İç Dudakların dokusu

Labia majora, vulvaya baktığınızda gördüğünüz şeylerdir. Burası temelde vücudunuzun geri kalanıyla aynıdır, sadece kasık tüyleri ile kaplıdır. Burada herhangi bir sorun olursa burayı cildin diğer kısımları gibi tedavi edebilirsiniz,  bu da tahriş olursa nemlendirici kullanabileceğiniz anlamına gelir. Sadece cildin diğer kısımlarında da yapacağınız gibi cilt enfeksiyonlarına karşı dikkatli olun – özellikle de jilet kullanıyorsanız.

Dış dudaklarınızda cilt enfeksiyonu varsa, kolunuzda bir cilt enfeksiyonu gibi tedavi edebilirsiniz. Sadece dikkatli olun, çünkü daha hassas labia minoranıza herhangi bir losyon veya merhem sürmek istemezsiniz. Doku olarak baktığınızda ise labia’nız (meme uçlarınız gibi) “küçük, inişli çıkışlı bezler” içerir; Bir el aynası alır ve bunu labiaya doğru tutarsanız, minik kırışıklıklara benzeyen ekstra küçük deri kıvrımları görebilirsiniz. Bu tamamen iyi ve normal.

Labia’nızda endişe yaratması gereken tek dokular kistler veya yeni siğillerdir. Eğer bu bölgede herhangi bir siğil, çıkıntı, yara, uçuk ya da benzer bir doku görüyorsanız hemen doktora başvurunuz. Genital siğiller için dermatoloğa ya da jinekoloğa başvurabilirsiniz.

İç dudakların büyük olması erkekler için sorun mu?

Vajina iç dudaklarının büyük ya da küçük olması erkekler için sorun değildir. Aslında vajinanın yapısı daha doğrusu dudakların yapısı erkekler için his anlamında pek bir şey değiştirmez. Bu durum penis boyutu ya da kalınlığı gibi değildir.

Vajina iç dudakları (bilimsel ismiyle vulva iç dudakları) ağız içerisine benzer, hassas ve narindir.

Dış dudakları nemlendirmek mükemmel olsa da vulvanızı sabun veya başka bir kokulu ürün ile temizlemekten kaçınmalısınız. Tahriş olmuş iç dudakların en yaygın nedeni sabun kullanmak. Bu bölgenin ph dengesini bozmak orayı kirli bırakmaktan daha tehlikeli olabilir.

İç dudaklarınızın ya da dış dudaklarınızın yapısından, şeklinden, renginden endişe ediyorsanız yazımızı dikkatle okuduktan sonra kendi kendinizi inceleyebilirsiniz. Normal olmadığını düşündüğünüz bir şey olursa en kısa zamanda uzman bir doktora başvurunuz. Ayrıca unutmayın genişleyen vajina için vajina daraltma operasyonları, kararan dudaklar için de vajina beyazlatma operasyonları oldukça etkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here