Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

0
1173

Vücudun her parçası yaşla ve çeşitli sebeplerle sarkabiliyor.Yenilenme ve sıkılaşma ihtiyacı duran, cinsel hayatta eşlerin iki tarafın da mutluluğu için önemli bir uygulama burada devreye giriyor, vajina daraltma. Vajina daraltma nasıl yapılır? Ameliyatsız vajina daraltma yöntemleri var mıdır?

Sağlık sorunlarının yanı sıra, ruhsal anlamda kadın hayatı için oldukça önemli olan bu problem; doğum, kilo, cinsel yaşam, yaş ve hormonal değişimlere bağlı olarak ortaya çıkar. Vajinanın deformasyona uğramasıyla ilk ortaya çıkan sorun, genişleme problemidir. Vajina genişlemesi, cinsel problemlerle ile birlikte, günlük yaşamı etkileyen bir çok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Bu problemin çözümü vajina daraltma ameliyatıdır.

Vajina daraltma nedir ?

  • Genişleme sonucu cinsel ilişkiyi tatsız hale getiren vajinanın cerrahi olarak eski formuna kavuşturan operasyona vajina daraltma denir.
  • Vajina genişlemesi, cinsel hayatta yaşanan olumsuzluklarla birlikte psikolojik sorunların artmasına ve mutsuz bir yaşama neden olur. Hem erkek için hem de kadın tarafından oldukça yıpratıcı bir süreç yaşatan bu problem, eşlerin boşanmasına kadar gidebilmektedir. Vajina bölümündeki genişleme, elastikiyetin kaybolması, dolayısı ile cinsel ilişki sırasında hissedememe, vajinadan ses gelmesi ve kadınlarda idrar kaçırma gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Bu problemler de, sosyal yaşam açısından çok büyük zorlukların yaşanmasına neden olur.

Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Vajinal sıkılaşma iki şekilde sağlanabilir; birincisi doğal yöntemler ve çeşitli egzersizler. İkincisi ise operasyon. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan vajinal genişlemenin kesin çözümü ise ameliyattır.

Kegel egzersizleri

Vajinasında genişleme olduğunu düşünen kadınların, özellikle de doğum yapmamış olanları için vajinoplasti de denen vajina daraltma yaptırmadan önce yapabilecekleri bazı hareketler vardır. Bunlara Kegel egzersizleri denir. Vajina kaslarının tıpkı normal vücut kas egzersizleri gibi belli sayılarda ve periyodik olarak kasılıp gevşetilmesi prensibine dayanır. Kasıp gevşetme işlemi için şöyle bir tarif verebiliriz: çiş yaparken aniden tutma – bırakma işlemine benzer. Bunun detaylarını başka bir makalede anlatacağız.

Vajina Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma işleminin, son günlerde en sık tercih edilen operasyonlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Vajina daraltma operasyonu, genel anestezi altında 1 saat süren bir ameliyattır. Vajina daraltma işlemi sonrasında hastalar, günlük yaşamlarına hemen geri dönebilir. Ancak havuz, deniz gibi aktivitelere 1 ay kadar, cinsel ilişikiye 6 hafta kadar ara vermek gerekmektedir.

Lazerle vajina daraltma

  • Teknolojinin ve tıbbin gelişmesiyle, lazerli operasyonlar oldukça yaygın bir hale geldi. Lazer operasyonlar, kısa sürede ve daha az yan etkiyle yapıldığı için vajina daraltmada da tercih ediliyor. Lazerli vajina daraltma operasyonunda, vajina kanalı içindeki dokular yenilenir ve yeni kollajen oluşumu uyarılır. Bu yöntem sayesinde vajina kanalında %20’ye yakın bir daralma gerçekleştirilir. Bir çok kadın, vajina genişlemesinden rahatsız olmasına rağmen, ameliyat endişesi ve ameliyat sonrası bakım sürecini düşünerek bu tedaviyi istememektedir. Bazı kadınlar, vajina daraltma ameliyatı sonrasında, yakın çevresindekilere bu durumu açıklamak istemedikleri için de operasyondan kaçınırlar. Lazerli vajina daraltma operasyonu ise, işlem sonrası herhangi bir zorluk yaşanmadığı için kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Tabi bunun olumsuz yönü de kalıcı bir işlem olmadığı için belli periyotlarla tekrarlanmasıdır.
  • Lazerli veya cerrahi vajina daraltma operasyonuyla, psikolojik problemlerinizi sonlandırabilir ve cinsel yaşamınızla birlikte günlük yaşantınızı da normale döndürebilirsiniz. Bu operasyon için uzman bir doktora muayene olmalı ve tam teşekküllü bir sağlık merkezini tercih etmenizin altını çizmek isteriz.

Operasyonun riskleri

Klasik ameliyat risklerinden başka bir riski yoktur. Bunlar enfeksiyon, kanama, morluk gibi geçici problemlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here