Tırnak Batması Neden Olur, İltihap Nasıl Oluşur?

0
227

Tırnak batması ellerde de görülebilir ancak en çok görüldüğü yer ayak tırnaklarıdır. Genelde sıkı ya da küçük ayakkbı giyilmesi, ayak tırnaklarının düzgün ve düzenli bir şekilde kesilip törpülenmemesi gibi sebeplerle oluşan tırnak batması iltihap oluşumuna neden olabilir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek tırnak batmasının nedenleri, tedavisi ve çözüm önerileri nelerdir?

Tırnak batması nedir, tırnak batması neden olur?

Tırnak batması genetik nedenlerle ya da yanlış tırnak kesimi ve şekli nedeni ile oluşabilir. Tırnağın deri altında büyümesi ya da yanındaki parmağa batması durumuna tırnak batması denir. Kadınlarda ve erkeklerde görülen tırnak batması erkeklerde daha yaygındır.

Tırnak deri altında büyümeye başladıktan sonra parmak ucu ateş gibi olur. Bu da orada enfeksiyon oluşmaya başladığı anlamına gelir. Bazen tamamen iltihaplanma olup da dayanılmaz bir ağrı hissedilene kadar fark edilmez. Kızaran, ağrı yapan ayak tırnaklarına dikkat etmek gerekir. Iltihaplanma parmaklarda başlar ve eğer doğru bir şekilde tedavi edilmezse kemiklere kadar ilerleyebilir. Tırnak batmasının nedenleri arasında ayak sağlığı ve temizliğine dikkat edilmemesi, çok sıkı ve dar ayakkabıların giyilmesi, genetik nedenler ve tırnakların yanlış şekilde kesilmesi vardır.

Eğer vücudunuzda özellikle de ayaklarınızda enfeksiyon, mantar varsa bu da tırnak batması ve devamında oluşan iltihaplanmaya neden olabilir.

Tırnak batması başlangıcı

Tırnak batmasının başlangıcı iltihap toplamadan önce fark edilebilir. Şöyle ki, iltihap toplamadan önce batık tırnak olan parmaklarınızda ağrı sızı hissedersiniz. Bazen o parmaklarda morarma bile olabilir. Özellikle de dar ayakkabı yüzünden oluyorsa ciddi bir ağrı oluşacaktır. Kızarma, şişlik, ateşgibi olma hisleriniz varsa hiç zaman kaybetmeden evde ya da hastanede tedavi yöntemlerini denemelisiniz. Batık iltihap toplamdan önce yapılan müdahaleler hem daha az acılı hem de daha etkilidir.

Tırnak batmasında iltihabı kurutmak için antibüyotikli krem kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak bu kremin mutlaka doktor tarafından verilmesi lazım. Eğer batık ilerledi ve ayağınız iltihap topladı ise doktorun iltihabı çıkarmak için tırnak çekme işlemi yapması gerekebilir. Aynı zamanda baloncuk oluştu ve iltihap bunun içerisine yerleşti ise bu baloncuğun doktor tarafından patlatılıp içerisinde iltihabın çıkarılması gerekir. Bu noktaya gelmeden evde fark ettiğiniz noktada müdahale edebileceğiniz gibi hiç zaman kaybetmeden hastaneye de gidebilirsiniz.

Tırnak batması için hangi doktora gidilir?

Tırnak batmasının ilerlemesi durumunda direk acile gidebilirsiniz. Burada acil doktoru ilk müdahaleyi yaparak sizin tedavinizi sağlayacaktır. Iltihabın çok aşırı ilerlemesi durumunda daha ciddi operasyonlar yapılması gerekebilir.

Evde tırnak batması tedavisi

Eğer ileri derece bir iltihaplanma olmadıysa ve batma durumu henüz başladıysa tırnak ile parmak arasını ayıracak işlemler yaparak tırnağın parmaktan uzak bir şekilde uzamasını sağlamaya çalışabilirsiniz. Ilık suda beklettiğiniz ve biraz yumuşayan ayak tırnağınızı biraz kaldırarak altına pamuk yerleştirin. Bu süreçte ağrıyı azaltması için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Sonrasında her gün bu pamuğu değiştirin. Iki üç gün içerisinde olumlu bir etkisi olmazsa doktora gidin.

  • Hastanede tırnak batması tedavisinde tırnak çekilebilir, tırnağın kökü kazınabilir ya da değişik operasyonlar uygulanabilir.
  • Tırnak batmasını engellemek için dikkat edilmesi gerekenler
  • Parmak uçlarını sıkan, dar ve sivri burun ayakkabılar giymemek.
  • Ayak mantarlarına, enfeksiyonlara karşı ayakları temiz tutmak.
  • Tırnakların düzgün bir şekilde kesilmesi ve törpülenmesi. Yanlış pedikürün tırnak batmasına neden olduğunu unutmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here