Tesettürlü ve başörtülü kadınlar için pratik saç bakım önerileri

0
688

Tesettürlü ve başörtülü kadınlar için pratik saç bakım önerileri nelerdir? Tesettürlü ve başörtülü kadınlar için saç bakımı nasıl olmalıdır? İşte tesettürlü ve başörtülü kadınlar için pratik saç bakım önerileri…

Tesettürlü ve başörtülü kadınlar için pratik saç bakım önerileri

Tesettürlü ve başörtülü kadınların saçı doğal etkenlere maruz kalmasa da saç bakımı oldukça önem taşır. Saçın gün boyunca kapalı olması saç derisinde kurumaya ve terlemeye yol açar. Kapalı kalan saçın bakımı normal saç bakımına göre farklılıklar gösterir. Gün boyu saçı kapalı kalan tesettürlü ve başörtülü kadınların saçı düzgün bakım yapılmadığı takdirde incelir ve kırılmalar meydana gelir.

Tesettürlü ve başörtülü kadınlar için pratik saç bakım önerileri şu şekilde sıralanabilir:

Tesettürlü ve başörtülü kadınlar için pratik saç bakım önerileri

Düzenli duş alın

Yüksek nemli ve sıcak iklimde yaşayan tesettürlü ve başörtülü kadınların saçında terleme ve kaşıntı meydana gelir. Her gün saç yıkamak ise saçın doğal yağlarını kaybetmesine yol açar. Bunun sonucunda saç kurur ve kırılır.

Tesettürlü ve başörtülü kadınlar böyle durumlarda mutlaka durulanmayan saç kremi kullanmalıdır. Durulanmayan saç kremi saçı doğal etkenlere karşı korur, saçın kıvrılmasını ve dolanmasını önler. Durulanmayan saç kremi yerine kuru şampuan da kullanılabilir. 

Sıcak su ile duş alınmamalıdır. Soğuk havalarda sıcak su ile duş almak tercih edilse de sıcak su saç için elzem olan yağları ve nemi ortadan kaldırır. Sıcak su kafa derisini ve saçı sertleştirir. Soğuk su ile duş almak saç sağlığı için idealdir. Soğuk su kafa derisindeki porları geçici olarak kapatır ve saç foliküllerini düzleştirir. Bu sayede saç folikülleri kafa derisine daha sıkı tutunur ve saç kaybının önüne geçilir.

Tesettürlü ve başörtülü kadınlar için saç bakımı nasıl olmalıdır?

Saçın nefes alması gereklidir

Tesettürlü ve başörtülü kadınların saçı günün büyük kısmında kapalı kalır. Fakat evde kalınan sürede saçların hava ile temas etmesi için örtünün çıkarılması önerilir. Bu sayede kafa derisi ve saç nefes alır.

Evde de tesettür ya da başörtüsü takmayı tercih edenler ise örtüyü biraz gevşeterek saçın hava ile temas etmesini sağlayabilir. 

Saç tipinizi doğru analiz edin

Her kadın farklı saç tipine sahiptir. Kimisinin saçı kıvırcık kimisinin düz kimisinin ise dalgalıdır. Bu sebeple saç tipini ve saçın ihtiyacını bilmek önemlidir. Saç tipi saçın ne kadar sürede bir yıkanması ve hangi ürünlerin kullanılması gerektiği hakkında bilgi verir.

Düz saçlı kadınların her gün saçını yıkaması gerekmese de her 4-5 günde bir saç kremi kullanmaları önerilir. Dalgalı ve kıvırcık saçlı kadınlar ise saçını haftada 3 defa yıkamalıdır ve haftada bir ila iki defa saç kremi kullanmalıdır.

Saç kırıklarının düzenli olarak kestirilmesi şarttır. Saçı sağlıklı olan ve az hasar gören kadınlar her üç ayda bir uçlarını aldırmalıdır. Saçı sağlıksız ve kırık uçlu olan kadınlar ise 7 haftada bir saçlarına bakım yaptırmalı ve uçlarını kestirmelidir. Saçın düzenli olarak kestirilmesi sağ sağlığını ve sağ büyümesini iyileştirir.

Doğru saç bakım ürünleri kullanın

Doğal saç ürünleri genellikle zararlı kimyasallar içermez. Argan yağı, hint yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar saçları canlandırır. Saçları yağlamak saçı nemlendirir ve saç dökülmesini önler.

Kıvırcık saçlı kadınlar saçına yağ ile daha sık bakım yapmalıdır. Kıvırcık saç düz ve dalgalı saça nazaran daha çabuk kurur. Saça düzenli olarak yağ uygulamak kıvrımları önler ve yumuşaklık hissi verir.

Kuru kafa derisi ve saç kepeğe yol açar. Bu sebeple saça düzenli olarak hint yağı uygulamak ölü saç hücrelerini temizler ve kepeği önler.

Uyumadan önce saçınızı sarın

Uyumadan önce saçı ipek bir kumaşla sarın. Bu sayede saç nemli kalır. İpek ve saten kumaşlar saç serumunu kontrol etmeye yardımcı olur. 

Tesettür ve başörtüsü takmadan önce saçınızı iyice kurulayın

Banyonun ardından saçı kurulamak saç kökü için olası zararların önüne geçer. İyice kuruladıktan sonra tesettür ve başörtüsü takılmalıdır.

Tesettürlü kadınlar için D vitamini eksikliğini tamamlama yöntemleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here